Ogłoszenie 

Poprzedni temat «» Następny temat
szkolenie okresowe bhp
Autor Wiadomość
Emma 
Emma805

Dołączyła: 02 Sie 2011
Posty: 60
Wysłany: 2020-10-27, 13:29   szkolenie okresowe bhp

czy będąc pracownikiem służby bhp - Specjalistą mogę prowadzić szkolenie okresowe bhp w godzinach pracy, nie biorąc dodatkowego uposażenia? W naszej firmie jest dwóch specjalistów bhp. Ja chciałabym szkolić okresowe (jestem też inspektorem ppoż) w godzinach pracy. Mój kolega się sprzeciwia mówiąc że jeżeli chcę to robić to po godzinach za dodatkowe pieniądze. Że inaczej złamię prawo
 
     
Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Pomógł: 83 razy
Dołączył: 30 Maj 2007
Posty: 5990
Wysłany: 2020-10-27, 20:29   

Emma napisał/a:
Mój kolega się sprzeciwia mówiąc że jeżeli chcę to robić to po godzinach za dodatkowe pieniądze. Że inaczej złamię prawo

Szkolenia bhp (poza instruktażem ogólnym wynikającym z rozporządzenia w spr. szkolenia w dziedzinie bhp), nie należą do obowiązku pracownika służby bhp. Jednak jeśli pracodawca nas o to poprosi a my wyrazimy zgodę to możemy takie szkolenia wykonywać. Wykonując takie szkolenie w godzinach pracy (na prośbę pracodawcy) nie przysługuje nam dodatkowe wynagrodzenie. I podejrzewam, że koledze właśnie o to chodzi ;-)

Bardzo często w małych zakładach pracy w przypadku zatrudniania jednego pracownika służby bhp, pracodawcy do obowiązków behapowca dopisują prowadzenie szkoleń bhp co stanowi naruszenie § 2 ust. 2 rozporządzenia RM w spr. służby bhp. Odbywa się to za zgodą behapowca, który ma do wyboru - praca albo szukanie pracy.
W przypadku kontroli PIP pracodawcy tłumaczą się, że gdyby chcieć zatrudnić behapowca przy zatrudnieniu np. 150 pracowników to zakres obowiązków takiego behapowca wystarczyłby na 1/4 etatu, a dokładając (za zgodą behapowca) obowiązku prowadzenia szkoleń bhp pracownik ten korzysta bo ma pełen etat.

Można to rozwiązać zawierając np. 2 oddzielne umowy o pracę. Jedna na 1/2 etatu - sprawy bhp + druga 1/4 etatu - szkolenia bhp. Wówczas przepis o szkoleniach nie jest naruszony.

Można też na szkolenia bhp zawierać oddzielne umowy zlecenia.
Wówczas takie szkolenia powinny być przeprowadzane poza godzinami pracy - za oddzielnym wynagrodzeniem. Jednak w przypadku szkolenia z oderwaniem od pracy tj. w godzinach pracy pracowników, co w niektórych zawodach jest to konieczne - szkolący behapowiec (jeśli chce mieć za to oddzielne wynagrodzenie), powinien wziąć na ten czas urlop.
 
     
Emma 
Emma805

Dołączyła: 02 Sie 2011
Posty: 60
Wysłany: 2020-10-31, 15:25   

dziękuję Andrzeju :-D
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

2019 © Wiedza i Praktyka
Strona wygenerowana w 0.07 sekundy. Zapytań do SQL: 13