Ogłoszenie 

Poprzedni temat «» Następny temat
Ponowne badania lekarskie i szkolenie ogólne BHP u stażysty
Autor Wiadomość
lukasso12

Dołączył: 03 Sie 2017
Posty: 67
Wysłany: 2017-08-03, 13:40   Ponowne badania lekarskie i szkolenie ogólne BHP u stażysty

Zwracam się do szanownych Koleżanek i Kolegów z następującym dylematem: Zatrudnienie stażysty po odbyciu stażu u dotychczasowego pracodawcy wymaga wysłania go na wstępne badania lekarskie oraz przeszkolenie go przed dopuszczeniem do pracy w zakresie bhp. Nie miał on bowiem w czasie stażu statusu pracownika. Jest to dość kontrowersyjna sytuacja na rynku pracy, inspektorzy PIP nie kwestionują faktu, że pracodawca po skończeniu stażu zatrudnia byłego stażystę na umowę o pracę bez przeprowadzania ponownych badań wstępnych i szkolenia ogólnego BHP. Czy aby jest to zgodne z przepisami prawa?, co w sytuacji kiedy zatrudniony na umowę dotychczasowy stażysta ulegnie wypadkowi , czy w tej sytuacji PIP "przymknie oko" na brak badań lekarskich i szkolenia ogólnego BHP? Proszę o pomoc
 
     
Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Pomógł: 88 razy
Dołączył: 30 Maj 2007
Posty: 6124
Wysłany: 2017-08-03, 20:20   

Został pracownikiem - wszystko od nowa.
 
     
lukasso12

Dołączył: 03 Sie 2017
Posty: 67
Wysłany: 2017-08-03, 22:46   

Najdziwniejsze jest to że w moim zakładzie pracy, poprzedni specjalista BHP nie przeprowadzał ponownych szkoleń wstępnych BHP dla stażystów z którymi podpisywano umowy o prace i nie kierował na ponowne badania wstępne lekarskie. A kontrole PIP uważały że to normalna praktyka. Zastanawiający jest fakt czy PIP zgodnie z ustawą o jej działalności ma nadzorować przestrzeganie prawa pracy i przepisów , zasad BHP przez pracodawców czy też ustalać własne.
 
     
Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Pomógł: 88 razy
Dołączył: 30 Maj 2007
Posty: 6124
Wysłany: 2017-08-04, 08:21   

Wszystko zależy od okoliczności i podejścia do sprawy.
Prawdopodobnie PIP wychodzi z założenia KP., który mówi, że:
"§ 11. Wstępnym badaniom lekarskim nie podlegają osoby:
1) przyjmowane ponownie do pracy u tego samego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy z tym pracodawcą;
"
I tu jest pewien "myk" - Jeśli stażysta był kierowany na staż z Urzędu Pracy, to nie był pracownikiem zakładu, bo umowę miał z UP. Natomiast jeśli miał podpisaną umowę o staż z zakładem pracy, a nie z UP. to kontynuował zatrudnienie w tym samym zakładzie. Tyle tylko, że na podstawie innej umowy - i wówczas nie musi na nowo robić badań, a tym samym szkoleń bo poza nazwą ponownie nawiązanego stosunku pracy nic się nie zmieniło.
Tak więc biorąc pod uwagę sytuację "na gruncie" - PIP może mieć rację.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

2024 © Wiedza i Praktyka
Regulamin serwisu
{* rekalmy ado *}