Ogłoszenie 

Poprzedni temat «» Następny temat
Pracownik szkoli nowego pracownika
Autor Wiadomość
fishtank

Wysłany: 2022-04-26, 20:33   Pracownik szkoli nowego pracownika

Wkrótce będę zmieniał pracę i wiem na pewno, że będę szkolił nową osobą na moje stanowisko. Z racji tego, że w firmie jest na bakier z BHP i chcąc być fair wobec nowej osoby mam pewne wątpliwości. Praca jest przy maszynach drukarskich (farby, środki do czyszczenia) oraz laserach (znakowarki, plotery). Nowa osoba nie będzie miała pewnie żadnych szkoleń BHP ani doświadczenia. Ja też ich nie miałem. Dopiero po jakimś czasie miałem ogólne szkolenie BHP, na którym dowiedziałem się, że przed przystąpieniem do pracy na tego typu maszynach, ktoś powinien zaznajomić mnie ze wszystkimi zagrożeniami (np. farby mają karty charakterystyki, o których dowiedziałem się po pół roku).
Stąd moje pytanie jak powinienem postąpić, gdy przyjdzie mi szkolić nową osobę. Nie mam problemu z przekazaniem jej wiedzy teoretycznej jak obsługiwać maszyny, oraz niezbędne oprogramowanie, ale mam wątpliwości, czy jeżeli nie ma szkoleń BHP to powinienem ją dopuszczać do kontaktu z maszynami w celu praktycznego szkolenia (drukarki np. trzeba codziennie konserwować - czyszczenie głowic, powierzchni wokół nich itd).

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2022-04-28, 10:09   

Jest to tzw. szkolenie wstępne BHP, w skład którego wchodzi: instruktaż ogólny i instruktaż stanowiskowy.
To co opisałeś należy do instruktażu stanowiskowego, który polega na zapoznaniu pracownika z ryzykiem zawodowym na danym stanowisku pracy. Instrukcjami BHP na tym stanowisku pracy oraz praktyczna obsługa maszyn i urządzeń.
Najpierw czynności wraz z omówieniem procesu technologicznego i przepisów oraz zasad bhp wykonuje osoba przeprowadzająca instruktaż. Następnie pod nadzorem instruktora czynności wykonuje instruowany.
To tak w skrócie na temat instruktażu stanowiskowego BHP.

Odpowiedz do tematu