Ogłoszenie 

Poprzedni temat «» Następny temat
Oznaczenie nośności regałów
Autor Wiadomość
shancez 

Wysłany: 2014-09-11, 08:08   Oznaczenie nośności regałów

Witam

Jestem tu nowy, mam nadzieje że w dobrym dziale pisze.

Ostatnio nasz BHP kazał oznaczyć nam nośność regałów, więc tak uczyniliśmy i regały zostały opisane. Przy następnej kontroli stwierdził że każda półka w regale powinna mieć oznaczoną swoją nośność.

Stąd moje pytanie czy tak faktycznie jest wg. przepisów?

Przeglądałem "ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy" i niestety nie ma tam sprecyzowanej odpowiedzi. Można gdzieś otrzymać bardziej sprecyzowaną odpowiedź na ten temat?

Z góry dziękuję za pomoc.

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2014-09-12, 09:21   

shancez napisał/a:
każda półka w regale powinna mieć oznaczoną swoją nośność.

Tak powinno być.
Przecież na jednej półce nie możesz umieścić ładunku (nośności) całego regału - takiego ciężaru pojedyncza półka nie wytrzyma.

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2014-09-12, 09:24   

Ps.
Jeśli dokładnie przeczytasz instrukcję zakupionego regału, to znajdziesz tam to o co pytasz.

wojtek.d 

Wysłany: 2014-09-17, 09:01   

Andrzej J.S napisał/a:
Tak powinno być.
Nie koniecznie, bo czasami jest tak, że regał ma taką samą nośność na każdej półce, a ciąg regałów to kilkadziesiąt metrów. Można to rozwiązać zapisem: "max. obciążenie każdej półki - 2500kg", który umieszczamy na początku ciągu regałów. Ja mam na magazynie centralnym do tego wszystkiego dołożony magazyn piętrowy utworzony z regałów mecalux-a, a pomiędzy regałami zrobione ciągi komunikacyjne z krat wema. Przy wejściu na regały piętrowe wywieszona jest informacja jak powyżej + "max. obciążenie kraty podestu - 450kg/m2". Przecież nie będę oklejał każdej kraty i każdego trawersu, a jest ich na magazynie trochę (287 alejek, każda po 14 trawersów długości i 8 trawersów wysokości + regały magazynu piętrowego).

wojtek.d 

Wysłany: 2014-09-17, 09:05   

Dodam, że żadna inspekcja mi tego nie podważyła, po jest czytelna informacja. O dziwo pracownicy też tego pilnują, bo już kilka razy zauważyłem, jak się wózkowy z kierownikiem wykłócał, że nie włoży 3-ciej palety w dane okno, bo przeciąży je :lol:

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2014-09-17, 14:54   

wojtek.d napisał/a:
regał ma taką samą nośność na każdej półce, a ciąg regałów to kilkadziesiąt metrów. Można to rozwiązać zapisem: "max. obciążenie każdej półki - 2500kg", który umieszczamy na początku ciągu regałów.

Tego typu rozwiązanie nie jest błędem pod warunkiem, że informacja jest czytelna i dobrze widoczna.

bieltec 
BIELTEC

Wysłany: 2018-08-27, 19:13   PRZEGLĄDY REGAŁÓW, WYZNACZANIE NOŚNOŚCI REGAŁÓW

Witam,

Wykonujemy co roczne przeglądy eksperckie regałów magazynowych. Pozsiadamy certyfikat Polskiego Stowarzyszenia Techniki Magazynowej.

Dodatkowo gdy posiadasz regały bez dokumentacji (tabliczki informacyjno-ostrzegawcze, tabliczki nośności), odtworzymy ją wyliczając ponownie nośność regału.

Zapraszam
moderacja - reklamy firm nie w tym dziale.

ivi251

Wysłany: 2021-07-23, 10:15   Nośność drewnianych półek regałowych

Dzień dobry,

miałam kontrole PIP-u i kazali opisać nośność regałów. Są to zwykłe półki drewniane. Jedna ułożona na drugiej ok. 110 cm jedna. Regały kupowane sto milionów lat temu i nie mamy papierów na nie :(
Jak próbować obliczyć nośność? ktoś? coś?

Pozdrawiam

ewania 

Pomogła: 37 razy
Wysłany: 2021-07-23, 17:40   Re: Nośność drewnianych półek regałowych

ivi251 napisał/a:
Dzień dobry,

miałam kontrole PIP-u i kazali opisać nośność regałów. Są to zwykłe półki drewniane. Jedna ułożona na drugiej ok. 110 cm jedna. Regały kupowane sto milionów lat temu i nie mamy papierów na nie :(
Jak próbować obliczyć nośność? ktoś? coś?

Pozdrawiam

ivi251 -
TUTAJ znajdziesz firmę, która się tym zajmuje. Nie sądzę, żeby taką ocenę (skoro nie macie jej od producenta regałów) można było zrobić samemu wewnętrznie, nie posiadając ku temu ani wiedzy ani narzędzi.
Wybór więc jest taki: - porównanie ceny wykonania badań przez profesjonalistów z ceną zakupu, demontażu i montażu nowych regałów, posiadających już wszystkie niezbędny papiery i albo skorzystanie z usługi albo kupno nowych regałów.

yock 

Wysłany: 2021-07-29, 22:57   Re: PRZEGLĄDY REGAŁÓW, WYZNACZANIE NOŚNOŚCI REGAŁÓW

bieltec napisał/a:
Witam,

Wykonujemy co roczne przeglądy eksperckie regałów magazynowych. Pozsiadamy certyfikat Polskiego Stowarzyszenia Techniki Magazynowej.

Dodatkowo gdy posiadasz regały bez dokumentacji (tabliczki informacyjno-ostrzegawcze, tabliczki nośności), odtworzymy ją wyliczając ponownie nośność regału.

Zapraszam
moderacja - reklamy firm nie w tym dziale.

według jakich norm to robicie? Czy na pewno dotyczy wszystkich regałów?

Odpowiedz do tematu