Ogłoszenie 

Poprzedni temat «» Następny temat
Znaki ewakuacyjne a oświetlenie ewakuacyjne
Autor Wiadomość
synergianczyk
synergianczyk

Dołączył: 31 Sty 2020
Posty: 26
Wysłany: 2020-11-24, 09:52   Znaki ewakuacyjne a oświetlenie ewakuacyjne

Cześć,
mam pytanie: czy na drogach ewakuacyjnych, na których (ze względu na brak oświetlenia naturalnego) zastosowano awaryjne oświetlenie ewakuacyjne trzeba stosować dodatkowo znaki ewakuacyjne (fotoluminescencyjne) PN-EN ISO 7010? Oba obowiązki wynikają z dwóch odrębnych przepisów: Rozdział 4.§ 15 ust. 1 pkt. 5 Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U.2010.109.719 z późn. zm.) oraz Rozdział 2 § 4 ust. 2 pkt. 2 lit. 4)a.
 
     
starkam
inspektor ppoż.

Dołączył: 07 Gru 2009
Posty: 30
Skąd: katowice
Wysłany: 2020-11-24, 13:38   

Zgodnie z obecnymi przepisami ciągi komunikacyjne, które są jednocześnie drogami ewakuacyjnymi powinny być oznaczone odpowiednimi oznaczeniami ewakuacyjnymi, których wzory są zawarte w normie PN-EN ISO 7010 lub PN-92/N-01256/02 Niezależnie od tego jakie systemy lub dodatkowe środki bezpieczeństwa są zainstalowane na danym obiekcie Znaki z drugiej normy mają zastosowanie w przypadku gdy znaki z tej normy są już umieszczone na ciągach komunikacyjnych (nie ma potrzeby wymiany).
 
     
synergianczyk
synergianczyk

Dołączył: 31 Sty 2020
Posty: 26
Wysłany: 2020-11-24, 14:55   

Przepraszam, ale mam wrażenie, że nie zrozumiałeś pytania. Nie chodzi o zastępowanie znaków ewakuacyjnych bo zmieniła się norma. Czy na drogach ewakuacyjnych na których są oprawy ewakuacyjne trzeba również stosować znaki ewakuacyjne (czy trzeba dublować znaki z oprawą)?
 
     
starkam
inspektor ppoż.

Dołączył: 07 Gru 2009
Posty: 30
Skąd: katowice
Wysłany: 2020-11-25, 08:08   

Niezależnie od systemów zainstalowanych na danym obiekcie ciągi ewakuacyjne (komunikacyjne) powinny być oznaczone zgodnie z przepisami.
 
     
synergianczyk
synergianczyk

Dołączył: 31 Sty 2020
Posty: 26
Wysłany: 2020-11-26, 09:26   

starkam napisał/a:
Niezależnie od systemów zainstalowanych na danym obiekcie ciągi ewakuacyjne (komunikacyjne) powinny być oznaczone zgodnie z przepisami.
Zadzwoniłem do 2 wydziałów kontrolno-rozpoznawczych KMPSP. W jednym Pani troszkę była mało konkretna, jednak w drugim pan dość pewnie (i w moim przekonaniu słusznie) wyjaśnił sprawę: jeśli znaki na oprawie ewakuacyjnej mają informacji o dopuszczaniu przez CNBOP nie znaków nie trzeba dublować; jeśli brak świadectwa dopuszczenia to drogę ewakuacyjną trzeba doposażyć w znak fotoluminescencyjny.
Wysłałem jeszcze zapytanie do CNBOP ale nie mam odpowiedzi.
 
     
starkam
inspektor ppoż.

Dołączył: 07 Gru 2009
Posty: 30
Skąd: katowice
Wysłany: 2020-11-26, 10:07   

W moim rejonie są wymagane i oprawy (o ile muszą być na danym obiekcie) i oznaczenia ewakuacyjne . Tak jak wspomniałeś wynika to z dwóch odrębnych przepisów. Prewencja dodatkowo tłumaczy to tym, że w momencie kiedy oświetlenie zawiedzie to znaki ewakuacyjne będą jedynym elementem, który ułatwi bezpieczną ewakuację.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

2021 © Wiedza i Praktyka
Regulamin serwisu