Ogłoszenie 

Poprzedni temat «» Następny temat
Szkolenia BHP na podstawie umowy zlecenia
Autor Wiadomość
kriss66

Wysłany: 2019-10-03, 10:47   Szkolenia BHP na podstawie umowy zlecenia

Witam!
Czy w świetle nowych przepisów organizatorem szkolenia okresowego BHP może być firma która na podstawie umowy zlecenia zatrudni bhpowca by przeszkolił pracowników???

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2019-10-04, 07:50   

Jeśli pracodawca zleci firmie szkoleniowej organizację szkolenia okresowego, to tak.
Wówczas kogo ta firma zatrudni na wykładowców czy instruktorów, to jej sprawa.

kriss66

Wysłany: 2019-10-07, 06:44   

Bardziej chodziło mi o to czy nie mając działalności bhp a będąc specjalistą mogę w ramach umowy zlecenia prowadzić szkolenia okresowe w firmach???

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2019-10-07, 08:34   

Tak jak powyżej pisałem - możesz jedynie być wykładowcą.
Natomiast nie możesz być organizatorem szkolenia, a więc również nie możesz wystawiać i podpisywać zaświadczeń po szkoleniach bhp (§ 4 ust. 1 oraz § 1a pkt 2 rozporządzenia w spr. szkolenia w dziedzinie bhp).

kriss66

Wysłany: 2019-10-07, 14:30   

Dobrze rozumiem ale mi chodzi o:
Przykład:
Pewna firma transportowa potrzebuje przeszkolić swoich pracowników (szkolenie okresowe). Czy w takiej sytuacji mogę zrobić w tej firmie szkolenie na podstawie umowy zlecenia, organizatorem jest wtedy firma transportowa. W moim przekonaniu mogę szkolić ale tylko osoby na stanowiskach robotniczych i biurowych a jeśli chodzi o pracodawców i osoby kierujące pracownikami to organizatorem takiego szkolenia może być tylko firma szkoleniowa która ma w PKD pozaszkolne formy kształcenia. Czy tak???

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2019-10-07, 16:28   

kriss66 napisał/a:
jeśli chodzi o pracodawców i osoby kierujące pracownikami to organizatorem takiego szkolenia może być tylko firma szkoleniowa która ma w PKD pozaszkolne formy kształcenia. Czy tak???

To zależy:
- Szkolenie osób będących pracodawcami, pracowników służby bhp oraz instruktorów i wykładowców tematyki bhp prowadzą jednostki organizacyjne z zarejestrowaną działalnością szkoleniową (§ 4 ust. 2 oraz § 1a pkt 2 rozp. w spr. szkolenia w dziedzinie bhp). Ty natomiast możesz być wykładowcą w tych jednostkach, np. na umowę zlecenie.

- Organizatorem szkolenia pozostałych pracowników w tym osób kierujących pracownikami może być pracodawca (§ 5 rozp. w spr. szkolenia w dziedzinie bhp). Ty na takim szkoleniu możesz być wykładowcą, np. na umowę zlecenie.

To tak w skrócie.

Przemek_waw 

Wysłany: 2020-10-11, 10:39   

Odświeżę temat, wprawdzie w innym już o to pytałem, ale dla pewności.
1. Nie pracuję nigdzie w służbie BHP.
2. Mam ukończoną szkołę policealną "zarządzanie bezpieczeństwem w środowisku pracy" i zdany egzamin w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej.
3. Pracuję w miejscu X na podstawie umowy o pracę, nie na stanowisku związanym z BHP.
4. Współpracuję z firmą Y (franczyza pewnej sieci) na podstawie umowy zlecenie. Nie jako BHP.

Czy mógłbym na zlecenie firmy Y być wykładowcą szkolenia BHP dla współpracowników? Mam na myśli instruktaż ogólny.
Rozumiem, że organizatorem jest pracodawca i on podpisuje papierologię, ale mnie wskazuje jako wykładowcę? Do dokumentacji załączamy potwierdzenia moich kwalifikacji?

Dlaczego nie mam pewności, co mogę, a czego nie? Bo z racji pracy (innej niż BHP) do tej pory z posiadanego wykształcenia w zakresie BHP nie mogłem korzystać, a chciałbym zacząć chociaż niewielkie doświadczenie zdobywać.

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2020-10-11, 16:15   

Przemek_waw napisał/a:
Czy mógłbym na zlecenie firmy Y być wykładowcą szkolenia BHP dla współpracowników? Mam na myśli instruktaż ogólny.

"Przemek_waw" - Jeśli dokładnie przeanalizujesz postanowienia rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27.07.2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy § 10 ust. 2, który mówi:
" Instruktaż ogólny prowadzi pracownik służby bezpieczeństwa i higieny pracy, osoba wykonująca u pracodawcy zadania tej służby albo pracodawca, który sam wykonuje takie zadania, lub pracownik wyznaczony przez pracodawcę posiadający zasób wiedzy i umiejętności zapewniający właściwą realizację programu instruktażu, mający aktualne zaświadczenie o ukończeniu wymaganego szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.",
to dowiesz się, że warunków tych nie spełniasz bo nie jesteś pracownikiem tej firmy tylko zleceniobiorcą - a to nie to samo co pracownik zatrudniony na umowę o pracę.
W Twoim przypadku pracodawca w firmie, w której chcesz prowadzić szkolenie (instruktaż ogólny) byłby tylko dla Ciebie zleceniodawcą a nie Twoim pracodawcą.

Odpowiedz do tematu