Ogłoszenie 

Poprzedni temat «» Następny temat
orzeczenie lekarskie -kopia czy oryginał do akt osobowych?
Autor Wiadomość
lukasso12

Dołączył: 03 Sie 2017
Posty: 67
Wysłany: 2017-08-03, 14:12   orzeczenie lekarskie -kopia czy oryginał do akt osobowych?

Zwracam się z prośbą o wyjaśnienie kwestii, dotyczącej dokumentowania orzeczeń lekarskich wydawanych przez lekarza medycyny pracy, czy pracownik powinien zatrzymać oryginał orzeczenia lekarskiego a pracodawca kopię, czy też odwrotnie?. Sytuacja nie jest jednoznacznie zdefiniowana prawnie. Z jednej strony rozporządzenie dokumentacyjne wyraźnie stanowi, że w aktach osobowych można przechowywać wyłącznie odpisy lub kopie składanych dokumentów ( § 3 ust.5). z drugiej strony z art. 229 § 7 Kodeksu Pracy wynika, że pracodawca ma obowiązek przechowywać orzeczenia wydawane na podstawie profilaktycznych badań lekarskich ( nie ma tu mowy o kopiach). Inną sprawą jest to, że od 1 kwietnia 2015 r. umożliwiono pracodawcą honorowanie orzeczenia lekarskiego z badań profilaktycznych wykonanych u innego pracodawcy. Taka możliwość dotyczy osób przyjmowanych do pracy u innego pracodawcy na dane stanowisko w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu stosunku pracy ( art.229 § 1 pkt.2 KP) ( nie dotyczy to osób zatrudnianych do wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych). Pozbawiając pracownika oryginału orzeczenia pracodawca ograniczyłby wiarygodność dokumentu dla kolejnych pracodawców- przy spełnieniu u każdego z nich warunków do honorowania orzeczenia lekarskiego- tylko jeden z nich mógłby posiadać u siebie oryginał dokumentu. Czy w tej sytuacji, kopia orzeczenia lek. za potwierdzeniem zgodności z oryginałem (dla pracodawcy) nie byłaby wyjściem z sytuacji i tak dość kontrowersyjnej?. Proszę o pomoc.
 
     
Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Pomógł: 88 razy
Dołączył: 30 Maj 2007
Posty: 6118
Wysłany: 2017-08-03, 21:18   

Kiedyś LMP robił dwa oryginały:
Jeden dla kierującego tzn. pracodawcy, a drugi dla pracownika - i wszystko grało.
 
     
ewania 


Pomogła: 38 razy
Dołączyła: 15 Lut 2007
Posty: 4035
Wysłany: 2017-08-05, 00:20   

Obydwa wystawiane egzemplarze mają oryginalne pieczątki i nie ma znaczenia, ktory z tych egz. jest w aktach pracownika. Mowa jest o "dwoch egz. orzeczenia, z ktorych jeden jest dla pracodawcy a drugi dla pracownika".
Nie ma mowy o oryginale i kopii bo - jak wyzej napisalam - obydwa mają jednakowy status (z uwagi na oryginalne pieczęcie i podpisy na obydwu egz.).
Chyba, że coś sie zmienilo.... ale raczej nie.
_________________
Przykazania boskie (owe 10) są tylko dlatego tak jasne, przejrzyste i zrozumiałe, że powstały bez pomocy doradców i ekspertów...
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

2023 © Wiedza i Praktyka
Regulamin serwisu