To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
bhp forum
bezpieczeństwo i higiena pracy, wypadki przy pracy, ocena ryzyka zawodowego, szkolenia bhp

Szkolenia bhp - Szkolenia BHP na podstawie umowy zlecenia

kriss66 - 2019-10-03, 11:47
Temat postu: Szkolenia BHP na podstawie umowy zlecenia
Witam!
Czy w świetle nowych przepisów organizatorem szkolenia okresowego BHP może być firma która na podstawie umowy zlecenia zatrudni bhpowca by przeszkolił pracowników???

Andrzej J.S - 2019-10-04, 08:50

Jeśli pracodawca zleci firmie szkoleniowej organizację szkolenia okresowego, to tak.
Wówczas kogo ta firma zatrudni na wykładowców czy instruktorów, to jej sprawa.

kriss66 - 2019-10-07, 07:44

Bardziej chodziło mi o to czy nie mając działalności bhp a będąc specjalistą mogę w ramach umowy zlecenia prowadzić szkolenia okresowe w firmach???
Andrzej J.S - 2019-10-07, 09:34

Tak jak powyżej pisałem - możesz jedynie być wykładowcą.
Natomiast nie możesz być organizatorem szkolenia, a więc również nie możesz wystawiać i podpisywać zaświadczeń po szkoleniach bhp (§ 4 ust. 1 oraz § 1a pkt 2 rozporządzenia w spr. szkolenia w dziedzinie bhp).

kriss66 - 2019-10-07, 15:30

Dobrze rozumiem ale mi chodzi o:
Przykład:
Pewna firma transportowa potrzebuje przeszkolić swoich pracowników (szkolenie okresowe). Czy w takiej sytuacji mogę zrobić w tej firmie szkolenie na podstawie umowy zlecenia, organizatorem jest wtedy firma transportowa. W moim przekonaniu mogę szkolić ale tylko osoby na stanowiskach robotniczych i biurowych a jeśli chodzi o pracodawców i osoby kierujące pracownikami to organizatorem takiego szkolenia może być tylko firma szkoleniowa która ma w PKD pozaszkolne formy kształcenia. Czy tak???

Andrzej J.S - 2019-10-07, 17:28

kriss66 napisał/a:
jeśli chodzi o pracodawców i osoby kierujące pracownikami to organizatorem takiego szkolenia może być tylko firma szkoleniowa która ma w PKD pozaszkolne formy kształcenia. Czy tak???

To zależy:
- Szkolenie osób będących pracodawcami, pracowników służby bhp oraz instruktorów i wykładowców tematyki bhp prowadzą jednostki organizacyjne z zarejestrowaną działalnością szkoleniową (§ 4 ust. 2 oraz § 1a pkt 2 rozp. w spr. szkolenia w dziedzinie bhp). Ty natomiast możesz być wykładowcą w tych jednostkach, np. na umowę zlecenie.

- Organizatorem szkolenia pozostałych pracowników w tym osób kierujących pracownikami może być pracodawca (§ 5 rozp. w spr. szkolenia w dziedzinie bhp). Ty na takim szkoleniu możesz być wykładowcą, np. na umowę zlecenie.

To tak w skrócie.

Przemek_waw - 2020-10-11, 11:39

Odświeżę temat, wprawdzie w innym już o to pytałem, ale dla pewności.
1. Nie pracuję nigdzie w służbie BHP.
2. Mam ukończoną szkołę policealną "zarządzanie bezpieczeństwem w środowisku pracy" i zdany egzamin w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej.
3. Pracuję w miejscu X na podstawie umowy o pracę, nie na stanowisku związanym z BHP.
4. Współpracuję z firmą Y (franczyza pewnej sieci) na podstawie umowy zlecenie. Nie jako BHP.

Czy mógłbym na zlecenie firmy Y być wykładowcą szkolenia BHP dla współpracowników? Mam na myśli instruktaż ogólny.
Rozumiem, że organizatorem jest pracodawca i on podpisuje papierologię, ale mnie wskazuje jako wykładowcę? Do dokumentacji załączamy potwierdzenia moich kwalifikacji?

Dlaczego nie mam pewności, co mogę, a czego nie? Bo z racji pracy (innej niż BHP) do tej pory z posiadanego wykształcenia w zakresie BHP nie mogłem korzystać, a chciałbym zacząć chociaż niewielkie doświadczenie zdobywać.

Andrzej J.S - 2020-10-11, 17:15

Przemek_waw napisał/a:
Czy mógłbym na zlecenie firmy Y być wykładowcą szkolenia BHP dla współpracowników? Mam na myśli instruktaż ogólny.

"Przemek_waw" - Jeśli dokładnie przeanalizujesz postanowienia rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27.07.2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy § 10 ust. 2, który mówi:
" Instruktaż ogólny prowadzi pracownik służby bezpieczeństwa i higieny pracy, osoba wykonująca u pracodawcy zadania tej służby albo pracodawca, który sam wykonuje takie zadania, lub pracownik wyznaczony przez pracodawcę posiadający zasób wiedzy i umiejętności zapewniający właściwą realizację programu instruktażu, mający aktualne zaświadczenie o ukończeniu wymaganego szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.",
to dowiesz się, że warunków tych nie spełniasz bo nie jesteś pracownikiem tej firmy tylko zleceniobiorcą - a to nie to samo co pracownik zatrudniony na umowę o pracę.
W Twoim przypadku pracodawca w firmie, w której chcesz prowadzić szkolenie (instruktaż ogólny) byłby tylko dla Ciebie zleceniodawcą a nie Twoim pracodawcą.

MariuszW - 2020-12-14, 09:52
Temat postu: umowa zlecenie
Część...
czy ja jako pracownik BHP w Spółdzielni Mieszkaniowej (zakończona szkoła podyplomowa dla Bhp) mogę szkolić pracowników firmy ABC (pracownik gospodarczy - sprzątaczka, dozorca, konserwator) na podstawie umowy zlecenie?! bo niektórzy mówią, że tak a niektórzy, że muszę mieć własną firmę, żebym mógł szkolić?
z góry dzięki

Andrzej J.S - 2020-12-14, 11:17

MariuszW napisał/a:
czy ja jako pracownik BHP w Spółdzielni Mieszkaniowej (zakończona szkoła podyplomowa dla Bhp) mogę szkolić pracowników firmy ABC .......................... niektórzy mówią, że tak a niektórzy, że muszę mieć własną firmę, żebym mógł szkolić?

To wszystko zależy od tego kto jest organizatorem szkolenia.

Jeśli organizatorem szkolenia jest pracodawca szkolonych pracowników, np. Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej, w której pracujesz i spełniasz wymogi § 5 pkt 3 rozporządzenia w spr. szkolenia w dziedzinie bhp - to wykładowcą na szkoleniu bhp możesz być.
Wówczas Pracodawca jako organizator szkolenia wystawia "Zaświadczenia o ukończonym szkoleniu w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy".
Na tych samych zasadach możesz być wykładowcą w innych firmach ("ABC").

Jednak gdybyś chciał na własną rękę być organizatorem szkolenia to musisz zarejestrować działalność gospodarczą. Wówczas mógłbyś wystawiać i podpisywać zaświadczenia po szkoleniu.

MariuszW - 2020-12-14, 12:18

Andrzej J.S napisał/a:
MariuszW napisał/a:
czy ja jako pracownik BHP w Spółdzielni Mieszkaniowej (zakończona szkoła podyplomowa dla Bhp) mogę szkolić pracowników firmy ABC .......................... niektórzy mówią, że tak a niektórzy, że muszę mieć własną firmę, żebym mógł szkolić?

To wszystko zależy od tego kto jest organizatorem szkolenia.

Jeśli organizatorem szkolenia jest pracodawca szkolonych pracowników, np. Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej, w której pracujesz i spełniasz wymogi § 5 pkt 3 rozporządzenia w spr. szkolenia w dziedzinie bhp - to wykładowcą na szkoleniu bhp możesz być.
Wówczas Pracodawca jako organizator szkolenia wystawia "Zaświadczenia o ukończonym szkoleniu w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy".
Na tych samych zasadach możesz być wykładowcą w innych firmach ("ABC").

Jednak gdybyś chciał na własną rękę być organizatorem szkolenia to musisz zarejestrować działalność gospodarczą. Wówczas mógłbyś wystawiać i podpisywać zaświadczenia po szkoleniu.


Andrzej organizatorem jest urząd miasta... miałbym przeszkolić 4 osoby będące pracownikami gospodarczymi.... rozumiem, że wtedy ja nie wystawiam zaświadczenie tylko zaświadczenie wystawia urząd miasta a moim obowiązkiem jest podpisać się na tym zaświadczeniu? dobrze rozumiem czy nie?
I z góry ci bardzo dziękuję

Andrzej J.S - 2020-12-14, 20:44

MariuszW napisał/a:
zaświadczenie wystawia urząd miasta a moim obowiązkiem jest podpisać się na tym zaświadczeniu? dobrze rozumiem czy nie?

Zerknij dokładnie na druk zaświadczenia.
W jego lewym górnym rogu musisz wpisać nazwę organizatora szkolenia (najlepiej pieczątka nagłówkowa organizatora - czyli firmy UM.).
W dolnej części druku z jego prawej strony podpisuje się osoba upoważniona przez organizatora szkolenia, a nie wykładowca.
W tym przypadku przeważnie podpisuje się pracodawca, lub kierownik / naczelnik działu lub jego pracownik, który prowadzi całość sprawy związanej z organizacją szkolenia (§ 5 rozporządzenia) + na podstawie rejestru wystawia zaświadczenia.

Na tej podstawie możesz być wykładowcą w każdej firmie, ale jeśli chcesz być organizatorem to musisz założyć działalność - wówczas wszystko co zawiera § 5 spoczywać będzie na Tobie wraz z wystawieniem zaświadczeń i podpisem pod zaświadczeniem.

MariuszW - 2020-12-15, 07:09

Andrzej J.S napisał/a:
MariuszW napisał/a:
zaświadczenie wystawia urząd miasta a moim obowiązkiem jest podpisać się na tym zaświadczeniu? dobrze rozumiem czy nie?

Zerknij dokładnie na druk zaświadczenia.
W jego lewym górnym rogu musisz wpisać nazwę organizatora szkolenia (najlepiej pieczątka nagłówkowa organizatora - czyli firmy UM.).
W dolnej części druku z jego prawej strony podpisuje się osoba upoważniona przez organizatora szkolenia, a nie wykładowca.
W tym przypadku przeważnie podpisuje się pracodawca, lub kierownik / naczelnik działu lub jego pracownik, który prowadzi całość sprawy związanej z organizacją szkolenia (§ 5 rozporządzenia) + na podstawie rejestru wystawia zaświadczenia.

Na tej podstawie możesz być wykładowcą w każdej firmie, ale jeśli chcesz być organizatorem to musisz założyć działalność - wówczas wszystko co zawiera § 5 spoczywać będzie na Tobie wraz z wystawieniem zaświadczeń i podpisem pod zaświadczeniem.


Andrzej dzięki Ci... jesteś wielki

ewania - 2020-12-15, 20:15

Andrzej J.S napisał/a:
najlepiej pieczątka nagłówkowa organizatora
już nie pieczątka. Odeszli od "pieczątkowania" zaświadczeń w nagłówku. Sama nazwa wystarczy (choć pewnie za pieczątkę też nikt nikomu głowy nie urwie :D )


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group