bhp forum Strona Główna
bhp forum

Poprzedni temat «» Następny temat
Procedura postępowania przy wypadku w drodze do pracy
Autor Wiadomość
bhp.mj 
Inspektor ds BHP

Wysłany: 2007-10-10, 22:12   Procedura postępowania przy wypadku w drodze do pracy

Witam,
Jak w temacie. Jaka jest procedura postępowania podczas wypadku w drodze do pracy:
1. protokół przesłuchania poszkodowanego
2. protokół przesłuchania świadka
3. karta wypadku w drodze do pracy
4. skierowanie do ZUS

Czy coś pominąłem z dokumentacji (obowiązków inspektora bhp)

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdr
Marcin

kaz511

Wysłany: 2007-10-11, 11:36   

Witam!!
Punkty 1.2i3 -tak
Punkt 4 - nie
Jeżeli się mylę proszę poprawić
Pozdrawiam

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2007-10-11, 12:22   

kaz511 napisał/a:
Witam!!
Punkty 1.2i3 -tak
Punkt 4 - nie
Pozdrawiam

Witam - myśle, że pkt 1 i 2 z małą poprawką - nie prot. przesłuchania ale prot. przyjęcia wyjaśnień poszkodowanego i prot. przyjęcia informacji od świadka - jeśli sie nie mylę to wg § 11 ust. 2 rozp. Rady Min. z dn. 23.11.2006r zmieniające rozp. w spr. ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy (Dz. U. nr 215 poz. 1582). Pkt 4 nie, bo odszkodowań z ZUSu za wypadki w drodze do i z pracy już nie ma. Natomiast karta wypadku jest potrzebna do wypłaty 100 % zasiłku chorobowego.
pozdrawiam Andrzej

ewania 

Pomogła: 1 raz
Wysłany: 2007-10-12, 17:10   

Andrzej J.S napisał/a:
kaz511 napisał/a:
Witam!!
Punkty 1.2i3 -tak
Punkt 4 - nie
Pozdrawiam

Witam - myśle, że pkt 1 i 2 z małą poprawką - nie prot. przesłuchania ale prot. przyjęcia wyjaśnień poszkodowanego i prot. przyjęcia informacji od świadka - jeśli sie nie mylę to wg § 11 ust. 2 rozp. Rady Min. z dn. 23.11.2006r zmieniające rozp. w spr. ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy (Dz. U. nr 215 poz. 1582). Pkt 4 nie, bo odszkodowań z ZUSu za wypadki w drodze do i z pracy już nie ma. Natomiast karta wypadku jest potrzebna do wypłaty 100 % zasiłku chorobowego.
pozdrawiam Andrzej

Jesli sie nie myle, bo nieczęsto "robię" taka Kartę...to sprawa wygląda tak:

WYŁACZNIE punkt 3.
Czyli - karta wypadku "w drodze".

Nie ma tam mowy o jakichkolwiek wysluchaniach swiadkow. Natomiast w pkt. 7 WSKAZUJE sie swiadkow, jesli tacy byli.

Jesli chodzi o Rozp., ktore podal Andrzej - nie dotyczy ono wypadkow "w drodze"...I jego zapisy nie maja tu zastosowania....

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2007-10-12, 18:53   

Witam - Ewanio, masz rację odnośnie rozporządzenia ale sam napisałem, "że chyba ..... i jeśli się nie mylę". Natomiast jeśli chodzi o przesłuchania świadków, to moim zdaniem lepiej je dołączyć, ponieważ mogą być różne wersje zdarzenia, tzn. nie można moim zdaniem opierać się wyłącznie na wysłuchaniu poszkodowanego. Nadmieniam, że do niedawna ZUS żądał takiej dokumentacji, ale przepisy się zmieniają. W każdym przypadku sporządzając kartę takiego wypadku trzeba stwierdzić - czy jest to wypadek w drodze do lub z pracy, czy też nie i w związku z tym osobiście nie podjąłbym sie tego bez wysłuchania świadków. Należy przy tym pamiętać, że chodzi o pieniądze (100% zasiłku chorobowego) i wypłacający to świadczenie musi mieć pewność za co płaci.
Ewanio, tak samo jak Ty w momencie, gdy znieśli odszkodowania za tego typu wypadki, obecnie prawie ich "nie robię" ale będę musiał zerknąć do ustawy wypadkowej, która odnosi sie również i do tego typu wypadków. Wówczas nie będę pisał "chyba .. i jeśli się nie mylę". Natomiast uważam, że po to jest właśnie to forum, ażeby wymieniać swoje doświadczenia i poglądy na sprawy BHP. Dziękuję za zwrócenie mi uwagi. Jednocześnie informuję, że noszę się z zamiarem opuszczenia forum, bo zaczyna brakować mi czasu, a do wcześniejszej emerytury pozostały mi niecałe 2 lata. Natomiast chcąc być użytecznym na forum, trzeba być czynnym behapowcem bo w przeciwnym razie człowiek zacznie sie cofać w znajomości przepisów, które obecnie bardzo szybko się zmieniają.

Z poważaniem - Andrzej.

ewania 

Wysłany: 2007-10-12, 19:16   

Pieknie napisales Andrzeju:-)
Jestes podporą tego forum i nie wyobrazam sobie, zeby mialo Cie tu nie byc.
Tak jak powiedziales - i ja nie jestem pewna czy procedura postepowania z wypadkami w drodze nie wymaga czegos wiecej niz to, co jest zawarte w karcie...
Jednak chyba nasze rozporzadzenie wypadkowe nic nie mowi o WWD...
Posilkowac sie nim oczywiscie mozna, i z pewnoscia tez nie zaszkodzi, jesli sie takie wyjasnienia swiadkow spisze. Ale - koniecznosci nie ma.... Tym bardziej, ze karty wypadku"w drodze'' pracodawca nikomu nie wysyla, jesli to on jest platnikiem swiadczen...
Tzn. jeden egzemplarz pozostaje u poszkodowanego a drugi przechowuje w swoich dokumentach płatnik, dla ewentualnej ZUSowskiej kontroli prawidlowosci wyplacanych zasilkow, ktora to kontrola bywa w zakladach pracy i wtedy rowniez sprawdzana jest zasadnosc wyplaty 100% zasilku chorobowego z tyt. WWD.

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2007-10-13, 12:21   

Ewanio - myślę, że obydwoje mamy rację, bo z § 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 24.12.2002r w spr. szczegółowych zasad oraz trybu uznawania zdarzenia za wypadek w drodze do lub z pracy .... (Dz. U. z 2002r nr 237 poz. 2015) wynika co następuje:

§ 2. Uznanie zdarzenia za wypadek w drodze do pracy lub z pracy następuje na podstawie:
1) oświadczenia poszkodowanego, członka jego rodziny lub świadków co do czasu, miejsca i okoliczności zdarzenia;
2) informacji i dowodów pochodzących od podmiotów badających okoliczności i przyczyny zdarzenia lub udzielających poszkodowanemu pierwszej pomocy;
3) ustaleń sporządzającego kartę.

Z powyższego cytatu wynika, że świadków można wysłuchać - to jest to co ja robię ażeby upewnić się, że poszkodowany mówi prawdę. W jednym z przypadków musiałem nawet posiłkować sie informacją prasową i policyjną bo wypadek zgłoszono po tygodniu i wówczas trudno było stwierdzić, że jadący z pracy rowerem był trzeźwy (między opuszczeniem zakładu pracy a wypadkiem upłynęło trochę czasu, ale jak sie okazało wynikło to z podanej przez policję do prasy godziny interwencji a nie godz. wypadku).
W przypadku gdy sprawa jest jasna, to może wystarczy wysłuchanie poszkodowanego, który jak wiemy nie ma obowiązku mówienia prawdy. Jednak z wyżej cytowanego § 2 ust. 1 jednoznacznie nie wynika, że w każdym przypadku należy również wysłuchać świadków.
Osobiście zawsze przesłuchiwałem świadków i ażeby mieć pewność będę tak robił w dalszym ciągu.
Ewanio - myślę, że nasza dyskusja przyczyni sie do rozjaśnienia tego tematu koleżankom i kolegom z FORUM BHP. Przepraszam, że niektóre moje wypowiedzi są trochę przydługie ale przyzwyczajony jestem do dogłębnych wyjaśnień - (nie bez przyczyny inżynier kiedyś nazwał mnie aptekarzem) natomiast z zamiarem opuszczenia forum nosze sie od kilku tygodni - brak czasu - na forum zaglądam z doskoku, albo w pracy albo w domu.

Pozdrawiam wszystkich i życzę miłego dnia - Andrzej

bhp.mj 
Inspektor ds BHP

Wysłany: 2007-10-15, 14:55   

Wielkie dzięki za rozwinięcie tematu. Studia podyplomowe a informacja fachowca to nie to samo ;)
Już jestem posiadaczem protokołu ehmm przesłuchania poszkodowanego i świadka. Karta sporządzona, a poszkodowany posiada swoje 100% zasiłku.

Dzieki raz jeszcze.
Marcin

P.S.
Andrzeju J.S - namawiam do pozostania na forum jak najdłużej! ;)

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2007-10-15, 20:35   

bhp.mj napisał/a:
Wielkie dzięki za rozwinięcie tematu. Studia podyplomowe a informacja fachowca to nie to samo ;)
Już jestem posiadaczem protokołu ehmm przesłuchania poszkodowanego i świadka. Karta sporządzona, a poszkodowany posiada swoje 100% zasiłku.

Dzieki raz jeszcze.
Marcin

P.S.
Andrzeju J.S - namawiam do pozostania na forum jak najdłużej! ;)

Dziękuję za uznanie lecz ze względu na rozległy teren pracy (byłe woj. szczecińskie, koszalińskie, słupskie i gorzowskie) naprawdę zaczyna brakować mi czasu, a odwiedzam FORUM BHP tylko z doskoku. Ponadto na forum jest wielu innych doświadczonych behapowców np jak Ewania, którzy pomogą służyć dobrą radą - starzy muszą odejść (to żart ale trochę prawdy w tym też jest). Obiecuję, że dopóki trochę czasu jeszcze będę miał, to jeszcze będę widoczny na forum.

ewania 

Wysłany: 2007-10-15, 21:18   

Andrzej J.S napisał/a:

Dziękuję za uznanie lecz ze względu na rozległy teren pracy (byłe woj. szczecińskie, koszalińskie, słupskie i gorzowskie) naprawdę zaczyna brakować mi czasu, a odwiedzam FORUM BHP tylko z doskoku. Ponadto na forum jest wielu innych doświadczonych behapowców np jak Ewania, którzy pomogą służyć dobrą radą - starzy muszą odejść (to żart ale trochę prawdy w tym też jest). Obiecuję, że dopóki trochę czasu jeszcze będę miał, to jeszcze będę widoczny na forum.

No, no... ja mam nadzieje, ze to rzeczywiscie tylko zart, bo wiekowo to mi chyba calkiem niewiele do Ciebie, Andrzeju, brakuje;-)
Poza tym - i ja nie dysponuje na codzien czasem, a do tego mysle, ze Twoj zasob wiedzy i praktyki ma o wiele wiekszy zakres - nie mozesz nas wiec tutaj "pozbawiac" swojej osoby, dobrze? :-)
Pozdrawiam serdecznie :-)

Odpowiedz do tematu