Ogłoszenie 

Poprzedni temat «» Następny temat
Wypadek w pracy pytanie
Autor Wiadomość
Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2019-11-19, 16:03   

Zwolnienie lekarskie będziesz otrzymywał tak długa aż będziesz zdolny do pracy.
Po zakończeniu leczenia, przed powrotem do pracy, zakład pracy skieruje Ciebie na badania kontrolne do LMP (Lekarz Medycyny Pracy), który orzeknie czy możesz podjąć pracę na dotychczasowym stanowisku pracy.
O odszkodowanie możesz się ubiegać dopiero po całkowitym zakończeniu leczenia. Czyli zakończeniu wszystkich zwolnień lekarskich związanych z tym wypadkiem.
Co do OL-9 to zajrzyj tu:
https://msp.money.pl/wiadomosci/n-9-i-ol-9-zaswiadczenie-o-stanie-zdrowia-po-co-jest-wydawane-i-jak-powinno-wygladac-6341259026335873a.html
Wniosek o odszkodowanie kierujesz do ZUS za pośrednictwem zakładu pracy, który jako płatnik składek uzupełnia go w odpowiednie dokumenty i dalej przesyła do ZUS.
Termin "Komisji Lekarskiej" wyznacza ZUS, a o procencie uszczerbku na zdrowiu decyduje Lekarz Orzecznik.

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2019-11-19, 20:53   

Zacznijmy od tego, że po zgłoszeniu wypadku przy pracy w ciągu 14 dni zespół powypadkowy jest zobowiązany sporządzić protokół powypadkowy, a tam masz wszystko napisane.
Z protokołem tym przed jego zatwierdzeniem musisz być zapoznany i możesz wnieść uwagi lub zastrzeżenia.
A więc pytanie, czy otrzymałeś zatwierdzony protokół powypadkowy czy nie :?:
Jeśli tak, to co jest napisane w punkcie 5 - "stwierdzono, że wyłączną przyczyną wypadku było naruszenie przez poszkodowanego pracownika przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, spowodowane przez niego umyślnie lub w skutek rażącego niedbalstwa (wskazać dowody): 4)"

Retka8

Wysłany: 2019-11-20, 10:56   

Rapprt juz dawno wyslany. Minelo 14 dni czyli jal nic nie napisali to chyba zaakceptowali ??? Ja mialem 2 tyg przed wypadkiem zmiane umowy z pol na caly pewnie beda sie czepiać? Czy po 14 dniach już nie??? to prawda że jak dostanę ol9 to musi minąć miesiąc czasu wtedy dopiero składam papiery na komisję?

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2019-11-20, 16:52   

Retka8 napisał/a:
Rapprt juz dawno wyslany.

O jakim raporcie piszesz :?:

Retka8 napisał/a:
Ja mialem 2 tyg przed wypadkiem zmiane umowy z pol na caly

To nie ma żadnego znaczenia - wystarczy, że były odprowadzane składki do ZUS.

Retka8 napisał/a:
to prawda że jak dostanę ol9 to musi minąć miesiąc czasu wtedy dopiero składam papiery na komisję?

Widzę, że w ogóle nie zaglądałeś pod załączony przeze mnie link - Zajrzyj tam i przeczytaj do końca a dowiesz się, że "druk N-9 musi być jak najbardziej aktualny. Wystawiony miesiąc wcześniej nie będzie miał mocy i Zakład Ubezpieczeń Społecznych poprosi o przedstawienie nowego."

Retka8

Wysłany: 2019-11-27, 19:41   ...

Usuńcie to

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2019-11-27, 21:59   

Jeśli masz dowody, że to pracodawca przyczynił się do Twojego wypadku to możesz założyć mu sprawę sądową - oczywiście z powództwa cywilnego.

Retka8

Wysłany: 2019-11-27, 22:27   

Nie odpowiedziałeś wgl na moje pytanie

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2019-11-28, 17:09   

Retka8 napisał/a:
Usuńcie to
Retka8 napisał/a:
Nie odpowiedziałeś wgl na moje pytanie

Zapomniałeś o co pytałeś :?: :?: :?:
Żądałeś odszkodowania od pracodawcy :-/

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2019-11-28, 17:20   

"Retka8".
Coś mi się wydaje, że masz krótka pamięć i zapominasz o co pytasz ;-)
Kasujesz swoje posty, ale pozostają odpowiedzi na nie, których skasować nie możesz :!:

wal221 
wal221

Wysłany: 2019-11-28, 20:57   

Andrzej J.S napisał/a:
druk N-9 musi być jak najbardziej aktualny.

Ol- 9 panie Andrzeju

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2019-11-28, 22:11   

wal221 napisał/a:
Andrzej J.S napisał/a:
druk N-9 musi być jak najbardziej aktualny.

Ol- 9 panie Andrzeju

Kolego, nie czepiaj się mnie bo to nie ja napisałem tylko wkleiłem cytat, co opatrzyłem oznakowaniem cytatu oraz kolorem niebieskim ;-)
Ja natomiast w swoim poście użyłem właściwego (aktualnego) określenia:
Andrzej J.S napisał/a:
Co do OL-9 to zajrzyj tu:
https://msp.money.pl/wiadomosci/n-9-i-ol-9-zaswiadczenie-o-stanie-zdrowia-po-co-jest-wydawane-i-jak-powinno-wygladac-6341259026335873a.html
:idea: :-P

Retka8

Wysłany: 2020-01-11, 12:39   Wypadek w pracy pytanie

Miałem wypadek w pracy już jestem po zakończonym leczeniu wróciłem do pracy mamy wszystko za sobą A tu nagle policja szuka mnie i mojego szefa czy to normalna procedura ? Nie mam tylko czubka palca...czy państwowa inspekcja pracy powiadamia policje I w jakim celu ??

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2020-01-11, 15:50   

Retka8 napisał/a:
Miałem wypadek w pracy już jestem po zakończonym leczeniu wróciłem do pracy mamy wszystko za sobą A tu nagle policja szuka mnie i mojego szefa czy to normalna procedura ? Nie mam tylko czubka palca...czy państwowa inspekcja pracy powiadamia policje I w jakim celu ??

Każdy wypadek: ciężki, zbiorowy czy śmiertelny powinien być natychmiast zgłoszony przez pracodawcę do prokuratury i Państwowej Inspekcji Pracy. Organy te, w tej sprawie mogą prowadzić swoje odrębne postępowania.
Z decyzją o wdrożeniu postępowania organy te mogą wstrzymać się do czasu zakończenia procedur powypadkowych przez zespół powypadkowy i zatwierdzenia protokołu powypadkowego przez pracodawcę. Mogą też odstąpić od wdrażania swoich procedur.
W Twoim przypadku musiały jednak zajść jakieś przesłanki naruszenia prawa, które spowodowały podjęcie tego typu kroków.

Ps.
Nie zakładaj nowego wątku jeśli poprzedni nie został zakończony.
Z tego powodu wszystkie Twoje wątki dotyczące tej samej sprawy zostały scalone w temacie "Wypadek w pracy pytanie"

Retka8

Wysłany: 2020-01-18, 10:43   

Żadne naruszenie prawa z tego co się dowiedziałem to normalna procedura ponieważ w szpitalu była amputacja i dlatego że niby ciężki wypadek

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2020-01-19, 10:16   

Retka8 napisał/a:
Żadne naruszenie prawa z tego co się dowiedziałem to normalna procedura ponieważ w szpitalu była amputacja i dlatego że niby ciężki wypadek

A jednak.
"ciężki wypadek" - czyli ciężkie uszkodzenie ciała.

Kp. "Art. 234.§ 2. Pracodawca jest obowiązany niezwłocznie zawiadomić właściwego okręgowego inspektora pracy i prokuratora o śmiertelnym, ciężkim lub zbiorowym wypadku przy pracy oraz o każdym innym wypadku, który wywołał wymienione skutki, mającym związek z pracą, jeżeli może być uznany za wypadek przy pracy."

Podejrzewam, że wypadek ten nie został zgłoszony przez pracodawcę do prokuratora i PIP, a ponieważ zdaniem lekarza nosił znamiona ciężkiego uszkodzenia ciała to lekarz postąpił zgodnie z prawem.

Odpowiedz do tematu