Ogłoszenie 

Poprzedni temat «» Następny temat
kraty w oknach
Autor Wiadomość
ola123

Dołączył: 02 Paź 2013
Posty: 25
Wysłany: 2019-03-20, 12:38   kraty w oknach  

Witam
W zakładzie pracy jest jedna droga ewakuacyjna i są kraty w oknach, ilość pracowników- 25 osób, kategoria zagrożenia ZL III. Kraty są na stałe nie otwierają się. Mam pytanie czy w zakładzie pracy opisanym powyżej mogą być kraty w oknach?
 
     
starkam
inspektor ppoż.

Dołączył: 07 Gru 2009
Posty: 28
Skąd: katowice
Wysłany: 2019-03-20, 15:40     

Kraty są ogólnie rzadko brane pod uwagę podczas kontroli przez wydział
kontrolno-rozpoznawczy PSP.

Temat ten jest jednak ujęty w rozporządzeniu ministra infrastruktury
w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

http://prawo.sejm.gov.pl/...O/D20020690.pdf

§ 300. 1.

Kraty (co najmniej w jednym oknie) powinny otwierać się od wewnątrz aby
pracownicy mieli możliwość bezpiecznej ewakuacji w sytuacji zagrożenia.
 
     
Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Pomógł: 79 razy
Dołączył: 30 Maj 2007
Posty: 5892
Wysłany: 2019-03-20, 19:21     

starkam napisał/a:
http://prawo.sejm.gov.pl/...O/D20020690.pdf

§ 300. 1.
:?:
A przypadkiem nie § 300.2. ;-)

"Kraty i okiennice, w co najmniej jednym otworze okiennym, powinny otwierać się od wewnątrz:"
 
     
starkam
inspektor ppoż.

Dołączył: 07 Gru 2009
Posty: 28
Skąd: katowice
Wysłany: 2019-03-21, 08:39     

Drobna pomyłka ;)
Dzięki za sprostowanie błędu.
Tak to jest jak człowiek z pamięci wypisuje dane :-)
 
     
ola123

Dołączył: 02 Paź 2013
Posty: 25
Wysłany: 2019-03-21, 09:50     

Ten przepis wydaje, mi się że nie dotyczy mojego zakładu pracy czyli budynku użyteczności publicznej o małej liczbie pracowników, nie mamy osób o ograniczonej zdolności poruszania się oraz nie mamy stref zagrożonych wybuchem. Zastanawia mnie, że przy jednym wyjściu ewakuacyjnym w razie pożaru na drodze ewakuacyjnej pracownicy będą uwięzieni. Wyżej wspomniana sytuacja czy jest podstawą żeby nakazać usuniecie krat bądź umożliwienie ich otwierania?
 
     
starkam
inspektor ppoż.

Dołączył: 07 Gru 2009
Posty: 28
Skąd: katowice
Wysłany: 2019-03-21, 11:03     

Przepis dotyczy wszystkich obiektów - poza wyjątkami wymienionymi w rozporządzeniu.Na początek dobrze jest ocenić stopień zagrożenia wystąpienia zarzewia pożaru. Zgodnie z przepisami drogi ewakuacyjne
mają być drożne a wyjścia nie zastawione (jak w Biedronce :mrgreen: ). Wszelkie elementy łatwopalne nie mają prawa bytu na drodze ewakuacyjnej. Jeśli stopień zagrożenia jest niski to zostawiłbym te kraty w spokoju.

Wszelkie wątpliwości można skonsultować z rzeczoznawcą , który wyda stosowną opinię.
W tym wypadku , na podstawie opisu jestem pewien, że nie będzie potrzeby ingerencji
w "otwory okienne" :mrgreen: :mrgreen:
 
     
ola123

Dołączył: 02 Paź 2013
Posty: 25
Wysłany: 2019-03-21, 11:36     

dziękuję za pomoc:)
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Szybka odpowiedź
Użytkownik: 


Wygaśnie za Dni
 

2019 © Wiedza i Praktyka
Strona wygenerowana w 0.04 sekundy. Zapytań do SQL: 10