Ogłoszenie 

Poprzedni temat «» Następny temat
Wyposażenie apteczki - leki
Autor Wiadomość
Philadelphia 
Philadelphia

Wysłany: 2012-07-14, 07:58   Wyposażenie apteczki - leki

Witam,

W apteczce pierwszej pomocy nie powinno być leków (wyposażenie zatwierdzone przez LMP). Gdzie znajdę uregulowania prawne w tej kwestii, bo mam sytuację, że leki w apteczce jednak są :roll:
Skoro są , to jak odnieść to do faktu, że osoba bez wykształcenia medycznego nie może podawać leków? Również prosze o prawną podstawę.

ewania 

Pomogła: 37 razy
Wysłany: 2012-07-14, 12:17   

Philadelphia napisał/a:
Gdzie znajdę uregulowania prawne w tej kwestii,
Raczej nigdzie.
Philadelphia napisał/a:
Również prosze o prawną podstawę.
Nie ma. Przemawia za tym rozum, doświadczenie, opinia lmp i ratowników medycznych. To mało? Nie do wszystkiego musi być podstawa prawna. Czasem musi wystarczyć to, co napisałam wyzej.
Pracodawca ustala skład apteczki w porozumieniu z lmp. I nikomu do tego nie potrzebna inna podstawa prawna.
A dlaczego jej szukasz? Przed kim masz/chcesz sie tlumaczyc, ze w apteczce nie ma leków?

ewania 

Wysłany: 2012-07-14, 12:18   

Philadelphia napisał/a:
(...) (wyposażenie zatwierdzone przez LMP). (....) mam sytuację, że leki w apteczce jednak są :roll:

Wyrzucić szybko i tyle. Bez podstawy prawnej.

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2012-07-14, 14:29   

Philadelphia napisał/a:
Skoro są , to jak odnieść to do faktu, że osoba bez wykształcenia medycznego nie może podawać leków?

Myślę, że sama sobie odpowiedziałaś na pytanie.
Leki może przepisywać tylko lekarz - nawet pielęgniarka nie ma takiego uprawnienia.
Skoro osoba obsługująca apteczkę nie jest lekarzem, to i leków podawać nie może.
A ciekawe jak zakończyłaby się sprawa, gdyby pracownikowi podano np. przeciwbólowy pyralgin, a pracownik ten byłby na niego uczulony i o tym nie wiedział :?:
Osobiście jestem uczulony na pyralgin o czym dowiedziałem się zupełnie przypadkowo na szczęście w szpitalu. Oczy tak mi zapuchły, że myślałem, że straciłem wzrok. Dopiero gdy podniosłem ręka powiekę, to okazało się, że to tylko opuchlizna. Na szczęście był lekarz, który natychmiast na to zareagował.

Philadelphia napisał/a:
prosze o prawną podstawę.

Podstawa prawna to posiadanie uprawnień do wypisywania recept (przepisywania leków). Nawet w reklamach leków sprzedawanych bez recepty przypominają o skontaktowaniu się z lekarze.

Philadelphia 
Philadelphia

Wysłany: 2012-07-14, 19:26   

Dla mnie sprawa jest jasna - leków w apteczce nie powinno być.
Spotykam się z rzeczowymi pytaniami, po co są te leki w apteczce, skoro nie można ich podawać? I są to pytania całkowicie zasadne, bo na wykazie są (zatwierdzone przez lmp), a ja mówię, że ma ich nie być, i nakazuje usunięcie ich z apteczki.

Jest niewątpliwa sprzeczność, a przez to, że nie można uzasadnić tego prawnie, jeszcze bardziej sprawę to komplikuje. Logika, niekoniecznie przemawia do ludzi - fakt, że moga zaszkodzić nie do końca ich przekonuje.

Dobrym rozwiązaniem byłoby posłużenie się faktem, że lekarz przepisuje leki i tylko on może, je zaordynować. Ale są przecież ogólnie dostępne leki bez recepty, również groźne w sytuacji, kiedy np. podamy je osobie uczylonej na dany specyfik. Czego przykładem może być choćby Aspiryna (Polopiryna), albo przytoczony przez Andrzeja Pyralgin

Luka prawa wymagająca uregulowania...

ewania 

Wysłany: 2012-07-14, 19:47   

Philadelphia napisał/a:
W apteczce pierwszej pomocy nie powinno być leków (wyposażenie zatwierdzone przez LMP).
No to jak w koncu? Pisalas, ze to, ze nie powinno byc lekow jest zatwierdzone przez lekarza, a teraz piszesz
Philadelphia napisał/a:
na wykazie są (zatwierdzone przez lmp),

Nie ma luki.
Apteczka to zestaw I pomocy w razie wypadku a nie "lecznica" w razie dolegliwosci bólowych. Jesli kogos glowa boli (albo ma biegunkę) niech idzie do apteki i sobie lekarstwo ogólnodostępne kupi. A jesli boli go serce niech idzie do lekarza.

ewania 

Wysłany: 2012-07-14, 19:54   

A właściwie - masz przepis:
Kodeks Pracy:
Art. 209.1. § 1. Pracodawca jest obowiązany:
1) zapewnić środki niezbędne do udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach,

Philadelphia 
Philadelphia

Wysłany: 2012-07-14, 20:24   

Ewania - w wykazie są leki zatwierdzone przez lmp (sorry za moje niedoprecyzownie wypowiedzi :oops: )

ewania 

Wysłany: 2012-07-14, 22:29   

Philadelphia napisał/a:
Ewania - w wykazie są leki zatwierdzone przez lmp (sorry za moje niedoprecyzownie wypowiedzi :oops: )

A jakie konkretnie?

Philadelphia 
Philadelphia

Wysłany: 2012-07-16, 11:37   

Np. przeciwbólowe, krople żołądkowe, polopiryna

boolek 

Wysłany: 2012-07-16, 12:17   

Też się często spotykałem z sytuacją kiedy lmp dopisywali do proponowanego wykazu zawartości apteczek leki.

Ale sytuacja jest taka, że nawet pielęgniarka czy ratownik medyczny może podać lek, tylko w sytuacji kiedy ma pisemne upoważnienie do podania konkretnego leku w konkretnej sytuacji.

"2. Ilość, usytuowanie i wyposażenie punktów pierwszej pomocy i apteczek powinny być ustalone w porozumieniu z lekarzem sprawującym profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami, z uwzględnieniem rodzajów i nasilenia występujących zagrożeń."

Moim zdaniem to nie lekarz określa co ma być w apteczce, a pracodawca w porozumieniu z lekarzem...

"§ 44. 1. Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom sprawnie funkcjonujący system pierwszej pomocy w razie wypadku oraz środki do udzielania pierwszej pomocy. W szczególności pracodawca powinien zapewnić..."

jmk

Wysłany: 2012-07-16, 16:52   

Ciekawe kiedy LMP dopisywał te leki do listy? może już od tego momentu minęło kilka dobrych lat???? :-/

ewania 

Wysłany: 2012-07-17, 20:02   

jmk napisał/a:
Ciekawe kiedy LMP dopisywał te leki do listy? może już od tego momentu minęło kilka dobrych lat???? :-/

To samo chciałam właśnie napisać. Też pamiętam czasy, kiedy w apteczkach były krople inoziemcowa, cardiamidy, waleriany itp.
Ciekawa jestem KIEDY (i jaki wiekowo?;-) ten lekarz zatwierdzil te lekarstwa, tj. polopirynę, krople żołądkowe itp.?
Jesli niedawno - zmien lekarza profilaktyka.

NeutralizatoryZapach

Wysłany: 2012-07-31, 10:09   

Pierwszy raz słysze,ze w apteczce nie powinnoi być leków. Ja posiadam te najważniejsze, od ukąszeń, biegunki itd , nie wyobrażam sobie wyjazdu bez apteczki :)

boolek 

Wysłany: 2012-07-31, 10:13   

Za podanie leków drugiej osobie bierzesz pełną odpowiedzialność. Jeśli ktoś będzie uczulony na jakiś składnik leku to możesz mieć spore problemy.
Troszkę inna sprawa to apteczka w domu itd... bo raczej móż nie będzie pozywał żony, że podała jakiś lek dziecku...

Odpowiedz do tematu