Poprzedni temat «» Następny temat
Wkładka profilowana do obuwia roboczego
Autor Wiadomość
Kay

Wysłany: 2016-07-19, 14:46   Wkładka profilowana do obuwia roboczego

Witam serdecznie.
Mam pytanie, ponieważ kadry zgłaszają mi takie problemy, że czasami ciężko mi cokolwiek powiedzieć, więc wolę się poradzić bardziej doświadczonych osób.

Lekarz medycyny pracy napisał w orzeczeniu lekarskim jednej z pracownic, że powinna mieć buty z wkładką profilowaną do pracy. Pracownica ma grupę inwalidzką, niedawno obuwie robocze było zakupione.

Moje pytanie brzmi, czy my jako zakład pracy powinniśmy zwrócić jej chociaż część kosztów zakupu takiej wkładki (z tego co się dowiedziałam, to tani interes to nie jest)? Nie jesteśmy zakładem pracy chronionym, w regulaminie mamy zapisy tylko na temat odzieży, obuwia i okularów korekcyjnych. Czy może powinniśmy wpisać też taką wkładkę w regulamin? Czy zwrócić całość, czy część kosztów?

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2016-07-19, 15:50   

Pracodawca jest obowiązany wyposażyć pracownika w ochrony indywidualne oraz odzież i obuwie robocze. Pozostała wyposażenie, w tym wkładki ortopedyczne to sprawa pracownika.

nowybrat 

Wysłany: 2016-07-20, 19:41   

Dokładnie. Radzę w takich przypadkach po prostu zwrócić wzrok ku odpowiedniemu dokumentowi. ;-)

ewania 

Pomogła: 18 razy
Wysłany: 2016-07-23, 15:19   

Andrzej J.S napisał/a:
Pozostała wyposażenie, w tym wkładki ortopedyczne to sprawa pracownika.

nowybrat napisał/a:
Dokładnie. Radzę w takich przypadkach po prostu zwrócić wzrok ku odpowiedniemu dokumentowi. ;-)

Nie do końca się z Wami zgadzam.
Kay - jeśli jest to osoba z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym lub znacznym (co w Twoim poście oznacza "z grupą inwalidzką"? :-( ) i okazała/dostarczyła pracodawcy orzeczenie o niepełnosprawności, to - zgodnie z ustawą o rehabilitacji i zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - pracodawca nie będący ZPChr (czyli - m.in. Wy) może taką osobę zatrudniać pod warunkiem przystosowania stanowiska pracy do potrzeb wynikających z niepełnosprawności pracownika (owo przystosowanie rozumiem także jako odpowiednia, zalecona przez lmp odzież i obuwie robocze, jeśli takie zalecenie jest).

Proponuję - sprawdź czy oznaczenie przyczyny na orzeczeniu o niepełnosprawności określone jest symbolem 05 R i jeśli tak, to zakupcie odpowiednie obuwie, zalecone przez lekarza medycyny pracy.
Zapewniam, ze koszt zakupu "się opłaca", bo z pewnością nie przewyższy tzw. "zysku", czyli comiesięcznego obniżenia składki wpłacanej przez pracodawców na PFRON, z którego to obniżenia pracodawca co miesiąc korzysta z tytułu zatrudnienia tego pracownika (jeśli dobrze pamiętam - za każdego zatrudnionego pracownika z niepełnosprawnością jest to kwota zniżki w składce ok. 170 zł. - każdego miesiąca)
Przelicz sobie - czy "opłaca się" kupić te wkładki
(No, kochany..... "coś za coś" :-P )

Jak widzisz, nowybrat - trzeba jeszcze wiedzieć, który dokument jest w konkretnym przypadku "odpowiedni" :-P

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2016-07-24, 08:56   

ewania napisał/a:
zgodnie z ustawą o rehabilitacji i zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - pracodawca nie będący ZPChr (czyli - m.in. Wy) może taką osobę zatrudniać pod warunkiem przystosowania stanowiska pracy do potrzeb wynikających z niepełnosprawności pracownika
Zgoda, ale co do:
ewania napisał/a:
owo przystosowanie rozumiem także jako odpowiednia, zalecona przez lmp odzież i obuwie robocze, jeśli takie zalecenie jest
.. , to mam zdanie odmienne.
Mogą być osoby, których niepełnosprawność wymagać będzie specjalistycznego obuwia ochronnego czy roboczego i takie obuwie może zapewnić zakład pracy chronionej, ale w normalnych zakładach pracy, pracodawca zapewnia ŚOI oraz odzież i obuwie robocze zgodne z wymogami bhp, a nie kaprysem pracownika. O przydziale właściwych ŚOI oraz odzieży i obuwiu roboczym, zgodnie z KP. decyduje pracodawca (Art. 237.8 § 1; art. 237.6 § 1 i 3 oraz art. 237.7 § 1), a nie LMP. Nie ma więc obowiązku wyposażać pracownika w specjalistyczne (przystosowane do konkretnej niepełnosprawności) obuwie robocze. Ponadto jeśli ta osoba musi korzystać ze specjalistycznych wkładek ortopedycznych, to musi je posiadać i stosować na co dzień - nie tylko w zakładzie pracy. W związku z tym nie widzę problemu ażeby z własnego obuwia przełożyć (przekładać) wkładkę do obuwia roboczego, lub kupić we własnym zakresie dodatkowy komplet do obuwia roboczego.
Może jestem starej daty, ale oduczmy pracowników od "żebractwa" i w każdej sytuacji stawiania warunków pracodawcy. Pracodawca, to nie niańka, która spełnia każdy kaprys pracownika.

ewania 

Wysłany: 2016-07-25, 00:04   

Tu nie chodzi o poglady na sprawe, czy podejscie "starej daty" lub "zebractwo". W tym ostatnim to mam zdanie identyczne z Twoim.
Natomiast jesli sprawa dotyczy pracownika z niepelnosprawnoscia w stopniu umiarkowanym lub znacznym to jest dokladnie tak jak napisalam. I zapewniam, ze wiem co piszę ;-)
Poza tym - w kontekscie tej obnizonej co miesiac skladki na PFRON, robienie problemu z kupnem tych wkladek jest po prostu nielogiczne i nieuzasadnione biznesowo.... :-(

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2016-07-25, 08:16   

ewania napisał/a:
to jest dokladnie tak jak napisalam. I zapewniam, ze wiem co piszę ;-)

No to przekonałaś mnie ;-)
Ale powiedz, czy wkładki ortopedyczne stanowią ochronę nogi (stopy) pracownika i można zaliczyć je do ŚOI oraz czy można zaliczyć je do obuwia roboczego :?:
Moim zdaniem, w tym konkretnym przypadku są one tylko indywidualnym dodatkiem do obuwia roboczego (jeśli obuwie robocze w ogóle na tym stanowisku jest wymagane) :-/

ewania 

Wysłany: 2016-07-26, 18:59   

Ale tu nie ma znaczenia co my myslimy.
Jesli pracownikowi z niepelnosprawnoscia umiarkowana lub znaczną zalecil je do pracy LMP, to pracodawca ma tylko taki wybor:
1. Kupic je.
2. Uznac, ze go nie stac i rozwiazac z pracownikiem umowe o prace.

Jak juz pisalam - dla mnie oczywisty jest wybor 1.

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2016-07-27, 07:52   

Ze względu na kaszta takich wkładek odpowiedź 1 uważam za właściwą, ale co do zasady, jestem przeciw. ;-)

sulejowek03 

Wysłany: 2016-09-29, 12:53   

Według mnie stanowisko pracy powinno być dostosowane do pracownika z niepełnosprawnościami.

ewania 

Wysłany: 2016-09-30, 20:25   

sulejowek03 napisał/a:
Według mnie stanowisko pracy powinno być dostosowane do pracownika z niepełnosprawnościami.

Według PRAWA.
Jednak - pracodawca nie musi. Ale wtedy nie może takiego pracownika z niepełnosprawnością dalej zatrudniać.

malwina4 

Wysłany: 2016-10-08, 11:19   

Zdecydowanie całosc.

Odpowiedz do tematu