bhp forum Strona Główna
bhp forum

Poprzedni temat «» Następny temat
Potrzebne pomiary natężenia chałasu
Autor Wiadomość
Ulatek

Wysłany: 2011-03-23, 09:55   Potrzebne pomiary natężenia chałasu

Witam, obecnie piszę prace związaną z oceną ryzyka na stanowisku pracy i tak jak w temacie potrzebuje wyniki pomiarów natężenia hałasu podczas cięcia prętów zbrojeniowych szlifierką kontową (125mm). Cięcie odbywa się na zewnątrz.

Precyzując potrzebował bym:

-Równoważny poziom dźwięku A
-Maksymalny poziom dźwięku A
-Szczytowy poziom dźwięku C

Jeśli ktoś by był na tyle uprzejmy i podał przykładowe wartości będę niezmiernie wdzięczny.
Pozdrawiam

szumi 

Wysłany: 2011-03-23, 10:43   

w instrukcji obsługi danej szlifierki kontowej jest informacja o poziomie hałasu. Przeważnie jest to poziom dźwięku A i wynosi różnie w zależności od modelu szlifierki

Ulatek

Wysłany: 2011-03-24, 09:28   

Witam. Tak masz racje. W karcie podany jest Poziom ciśnienia akustycznego A. Domyślam się że jest to średnia wartość. Jednak ja także potrzebuję max poziom dźwięku A i szczytowy poziom dźwięku C, których już kartach tech. nie podają.

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2011-03-24, 13:15   

Ulatek napisał/a:
Witam. Tak masz racje. W karcie podany jest Poziom ciśnienia akustycznego A. Domyślam się że jest to średnia wartość. Jednak ja także potrzebuję max poziom dźwięku A i szczytowy poziom dźwięku C, których już kartach tech. nie podają.

Znając ten parametr oraz czas ekspozycji resztę możesz obliczyć sam.

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2011-03-24, 16:25   

Ulatek napisał/a:
W karcie podany jest Poziom ciśnienia akustycznego A. Domyślam się że jest to średnia wartość

Jeśli chodzi o pomiar hałasu, to wyniki: poziomu ekspozycji, maksymalnego poziomu dźwięku i szczytowego poziomu dźwięku nie stanowią wartości średniej. O ile się nie mylę, jest to wynik logarytmiczny, na który składa się szereg jednostkowych pomiarów w podanym (badanym) czasie ekspozycji.
Przykład:
- Wyniki pomiarów na hartowni - Pracownik hartowni:
1. Czas ekspozycji na hałas: 430 min/8h
2. Poziom ekspozycji L EX,8h: 74,7 dB
3. Równoważny poziom dźwięku A, L Aeq: 75,2 dB
4. Maksymalny poziom dźwięku A, L Amax: 93,2 dB
5. Szczytowy poziom dźwięku C, Lc peak: 107,9 dB
Wyniki porównania z wartościami dopuszczalnymi:
Wartość dopuszczalna w dB dla pkt. 2 = 85, krotność NDN = 0,09
Wartość dopuszczalna w dB dla pkt. 4 = 115, krotność NDN = 0,08
Wartość dopuszczalna w dB dla pkt. 5 = 135, krotność NDN = 0,04
Wyniki pomiarów na hali szlifierek - szlifierz:
1. Czas ekspozycji na hałas: szlifierki 330 min/8h + hałas od innych urządzeń 120 min/8h ogółem 450 min/8h
2. Poziom ekspozycji L EX,8h: 84,6 dB
3. Równoważny poziom dźwięku A, L Aeq: szlifowanie 85,9 dB, od innych urządzeń 80,6 dB
4. Maksymalny poziom dźwięku A, L Amax: szlifowanie 95,3 dB, od innych urządz. 93,9 dB
5. Szczytowy poziom dźwięku C, Lc peak: szlifowanie 101,3 dB, od innych 105,5 dB
Wyniki porównania z wartościami dopuszczalnymi:
Poziom ekspozycji w dB (do pkt. 2) L EX,8h = 84,6, wartość dop. 85 dB, krotność NDN 0,92
Maksymalny poziom dźwięku A, (do pkt. 4) L Amax = 95,6, wartość dopuszczalna 115, krotność NDN 0,10
Szczytowy poziom dźwięku C, (do pkt. 5) L Cpeak = 105,5, wartość dopuszczalna 135, krotność NDN 0,03.

Są to rzeczywiste wyniki pomiarów hałasu dokonanych na w/w stanowiskach pracy.
Ze względu na brak możliwości dołączania załączników starałem się dość dokładnie odzwierciedlić dane z tabelek. Jeśli chodzi o literowe oznakowania wyników, to musisz poszukać w literaturze lub PN, gdyż nie mam możliwości dokładnego ich przeniesienia (wielkości liter) z posiadanego materiału.
Jeśli bardzo na tym Ci zależy to podaj swój e-mail na moje priv, to po zeskanowaniu prześlę Ci kilka oryginalnych wyników pomiarów: hartownik, tokarz, operator centrum obróbczego, operator frezarek obwiedniowych, szlifierz, operator tokarki numerycznej - pracownika obsługującego szlifierkę kątową nie posiadam.

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2011-03-24, 16:28   

Andrzej J.S napisał/a:
Znając ten parametr oraz czas ekspozycji resztę możesz obliczyć sam.

ale jest to bardzo uciążliwe i trzeba znać wzory. Z tego to powodu firmy dokonujące pomiarów posługują się specjalnymi przyrządami, które wszystkie obliczenia dokonują same, podając gotowy wynik.

Odpowiedz do tematu