bhp forum Strona Główna
bhp forum

Poprzedni temat «» Następny temat
uprawnienia technika bhp
Autor Wiadomość
bhp.zbania 
technik

Wysłany: 2011-03-09, 11:39   uprawnienia technika bhp

Witam ,proszę Was jako doświadczonych w dziedzinie bhp
-czy osoba która jest technikiem bhp (posiadająca dyplom)może być zatrudniona na 1/8 etatu w firmie (zatrudnionych 10 pracowników) i pełnić w tej firmie zadania pracownika służby bhp, czy takie zatrudnienie jest wystarczające do nabycia stażu .
- jaki są dokładnie uprawnienia technika- inspektora, kiedy można przeprowadzać szkolenia
-szkolenia okresowe czy można je robić po odbytym stażu
-czy starszy inspektor otwierając działalność gospodarczą z wpisem działalności oświatowej może prowadzić szkolenia okresowe
- kto przeprowadza szkolenia pracodawców
Pozdrawiam

ewania 

Wysłany: 2011-03-09, 21:22   

bhp.zbania napisał/a:

:evil: jeśli technik bhp nie zna odpowiedzi na takie pytanie (albo nie wie gdzie ją znaleźć :shock: ) - to na pozostałe pytania odpowiedź brzmi: zdecydowanie NIE.
Bez względu na to, co mówią przepisy. :evil:

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2011-03-10, 09:15   

ewania napisał/a:
Bez względu na to, co mówią przepisy. :evil:

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 września 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy. (Dz. U. z dnia 18 września 1997 r. z późn. zm.).

bhp.zbania 
technik

Wysłany: 2011-03-10, 17:52   

Nie potrzebna ta zgryźliwość ewania ,pytania stąd iż Pan inspektor z pip-u się systematycznie zapowietrzał ,wiem iż nabycia stażu jest konieczny etat , będąc na tym etacie wykonuje się zadania służby bhp -inspektor nie był w stanie odpowiedzieć z pełnym przekonaniem czy dany etat wystarczy do nabycia stażu. Dalej odnośnie uprawnień inspektora , pytanie wynikło stąd iż począwszy od wykładowców do urzędników , opinie były rozbieżne ,każdy interpretował je inaczej ,próbowano mi wmówić iż mogę być zatrudniona na umowę zlecenie i wykonywać zadania służby bhp ( oczywiście staż miał się rzekomo liczyć ),miałam nadzieję że Wy jako doświadczeni w zawodzie upewnicie mnie w wiedzy jaką posiadam iż tylko etat ,pytanie brzmiało czy 1/8 etatu wystarczy (bo niestety nikt na to jednoznacznej odpowiedzi nie udzielił)
-czy starszy inspektor otwierając działalność gospodarczą z wpisem działalności oświatowej może prowadzić szkolenia okresowe – po pierwsze czy sam wpis działalności oświatowej wystarczy ? czy należy się ubiegać o akredytację (i oczywiście spełnić w związku z wytycznymi wszystkie warunki)
pozdrawiam

ewania 

Wysłany: 2011-03-10, 19:12   

bhp.zbania - nie byłam zgryźliwa tylko zirytowana. I nie pisalam tego w odniesieniu do tych pytan, ktore powyzej podales, tylko w odniesieniu do TEGO pytania, bo na nie odpowiedz musisz znac:
Cytat:

co do tamtych:
bhp.zbania napisał/a:
pytanie brzmiało czy 1/8 etatu wystarczy (bo niestety nikt na to jednoznacznej odpowiedzi nie udzielił)
odpowem: w wieloosobowej komorce bhp pewnie by wystarczylo.
Na samodzielnym stanowisku bhp (w jednoosobowej komorce bhp) nie mozesz byc zatrudniony nawet na caly etat, nie spełniajac do tego wymagan rozporzadzenia, ktore podal wyzej Andrzej J.S
bhp.zbania napisał/a:
czy starszy inspektor otwierając działalność gospodarczą z wpisem działalności oświatowej może prowadzić szkolenia okresowe – po pierwsze czy sam wpis działalności oświatowej wystarczy ? czy należy się ubiegać o akredytację (i oczywiście spełnić w związku z wytycznymi wszystkie warunki)
pozdrawiam

Jesli masz na mysli dzialalnosc oswiatową (w formach szkolnych) - nie wystarczy sam wpis w ewid. dz. gospodarczej. Ale - Ty mowisz o wpisie w ewidencji oświatowej - i ja się gubię.... :-?

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2011-03-10, 21:06   

bhp.zbania napisał/a:
-czy osoba która jest technikiem bhp (posiadająca dyplom)może być zatrudniona na 1/8 etatu w firmie (zatrudnionych 10 pracowników)

W firmie 10 osobowej nie tworzy się służby bhp. Obowiązek tworzenia służby bhp spoczywa na pracodawcy, który zatrudnia ponad 100 pracowników.

bhp.zbania napisał/a:
- jaki są dokładnie uprawnienia technika- inspektora,

Takie same jak i specjalisty bhp za wyjątkiem obsługiwania innych firm na zlecenie.

bhp.zbania napisał/a:
- kiedy można przeprowadzać szkolenia
-szkolenia okresowe czy można je robić po odbytym stażu

Do obowiązku pracownika służby bhp w zakresie szkoleń, należy przeprowadzanie instruktażu ogólnego. Natomiast pozostałe szkolenia bhp nie należą do jego obowiązków.
Temat ten był już dokładnie omawiany na forum - poszukaj, a przede wszystkim dokładnie poczytaj rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. . Nr 180 poz. 1860 z późn. zm.).

bhp.zbania napisał/a:
-czy starszy inspektor otwierając działalność gospodarczą

Działalność gospodarczą może sobie otworzyć każdy, ale sęk w tym, że obsługę firm na zlecenie może prowadzić tylko specjalista bhp.

Traper52

Wysłany: 2011-05-31, 11:26   technik bhp-c.d.

A co jeżeli pracodawca, który ma firmę prowadzącą szkolenia bhp chce zatrudnić (na umowę o pracę) technika bhp
(bez stażu ale z zasobem wiedzy, odbytymi praktykami zawodowymi i przygotowanego dydaktycznie)
do szkoleń bhp?
i co jeszcze w dziedzinie bhp w tej firmie może robić technik?

ewania 

Wysłany: 2011-05-31, 18:35   

Traper52 napisał/a:
A co jeżeli pracodawca, który ma firmę prowadzącą szkolenia bhp chce zatrudnić (na umowę o pracę) technika bhp
(bez stażu ale z zasobem wiedzy, odbytymi praktykami zawodowymi i przygotowanego dydaktycznie) do szkoleń bhp?

nikt mu nie broni.
Traper52 napisał/a:
i co jeszcze w dziedzinie bhp w tej firmie może robić technik?

w TEJ firmie, szkoleniowej, wszystko - jesli ma umowe o prace i jest np. insp. bhp.
Natomiast jesli chodzi o swiadczenie uslug firmom zewnetrznym - nie moze robić nic co wchodzi w zakres zadan sluzby bhp (z rozporzadzenia).

Traper52

Wysłany: 2011-05-31, 18:58   

czyli np. pracodawca mający firmę przykładowo "Xsiński" moze mnie zatrudnić jako technika bhp do swojej firmy, bo np ma 300 pracowników i musi ich regularnie szkolić,

ale jeżeli się okaże, że pan Xsiński chce mnie zatrudnić na umowe o prace tylko po to bym robił szkolenia dla firm Zetoskich i Ygrekowskich (bo świadczy dla nich takie usługi) to już nie może??

Dziękuje Ci z góry Ewania za odpowiedzi, widzę że twardo stąpasz w temacie :)
Ja zrobiłem sobie dopiero technika bhp w tym roku i dokładnie nie wiem co mogę, a czego nie.
A znajomy znajomego mi prace przy szkoleniach proponuje...

stoper 

Wysłany: 2011-05-31, 19:03   

Traper52 napisał/a:
le jeżeli się okaże, że pan Xsiński chce mnie zatrudnić na umowe o prace tylko po to bym robił szkolenia dla firm Zetoskich i Ygrekowskich (bo świadczy dla nich takie usługi) to już nie może??
Szkolenia okresowe może bo to nie zadania sł.bhp. Nie może prowadzić szkoleń wstępnych a konkretnie prowadzić instruktażu ogólnego.

ewania 

Wysłany: 2011-05-31, 19:07   

Traper52 napisał/a:
czyli np. pracodawca mający firmę przykładowo "Xsiński" moze mnie zatrudnić jako technika bhp do swojej firmy,
tak
Traper52 napisał/a:
bo np ma 300 pracowników i musi ich regularnie szkolić,

NIE.
może Cie zatrudnić na umowę o pracę (skrótem mówiąc) do wykonywania ZADAN sluzby bhp.
"Regularne" szkolenia (domyslam sie, ze masz na mysli "okresowe") NIE SĄ wśród zadan słuzby bhp. Musialby płacic Ci dodatkowo a Ty powinienes wykladac na tych szkoleniach POZA godzinami swojej pracy (jesli masz wiedzę i doswiadczenie, a cos mi sie widzi, ze raczej nie masz jeszcze ;-)
Traper52 napisał/a:

ale jeżeli się okaże, że pan Xsiński chce mnie zatrudnić na umowe o prace tylko po to bym robił szkolenia dla firm Zetoskich i Ygrekowskich (bo świadczy dla nich takie usługi) to już nie może??

Czy pan Xsiński prowadzi firmę szkoleniową? Jesli tak - to może Cie zatrudnic tylko w tym celu (szkoleniowym), o jakim powyzej piszesz.
Tyle, ze - jesli ma taką firmę to pewnie wie, ze będąc profesjonalistą "szkoleniowym" ma obowiązek za pieniądze zlecającego mu szkolenia pracodawcy, (niejako w imieniu pracodawcy/na rzecz pracodawcy) zapewnic wykładowców mających wystarczający zasób wiedzy i doswiadczenie. A ty tego nie masz, bo:
Traper52 napisał/a:

Ja zrobiłem sobie dopiero technika bhp w tym roku i dokładnie nie wiem co mogę, a czego nie.
A znajomy znajomego mi prace przy szkoleniach proponuje...

Ale - jak Ci proponuje - bierz :mrgreen: On pewnie wie, co robi a Ty nabierzesz wprawy ;-)

stoper 

Wysłany: 2011-05-31, 19:12   

ewania napisał/a:
może Cie zatrudnić na umowę o pracę (skrótem mówiąc) do wykonywania ZADAN sluzby bhp.
Pod warunkiem, że w firmie jest już jeden bhpowiec (Traper52 nie ma stażu czyli kwalifikacji st.inspektora). ;-)

Traper52

Wysłany: 2011-05-31, 19:26   

Widzicie, problem w tym, że ja o ty moim "przyszłym pracodawcy" nic jeszcze nie wiem-
nie wiem czy zatrudnia już jakiegoś bhpowca, czy ma firmy szkoleniową, nie wiem też czy on cokolwiek wie o tej branży :lol:
On wie że mam doświadczenie w rozliczaniu pewnych pierdół i dlatego chce mnie zatrudnić.
Powiedział mi też, że jak mam inspektora bhp to (tutaj zacytuję)-"a BHP to dla naszej działalności -szkolenia pracowników" :-/
a ja nie chciałbym wyjść na buraka przy konkretnej rozmowie o pracę, że nawet nie wiem co mogę, a czego nie :-P

ewania 

Wysłany: 2011-05-31, 19:35   

Traper52 napisał/a:
"a BHP to dla naszej działalności -szkolenia pracowników"

daj sobie spokój z taką firmą.
To nie jest firma szkoleniowa, jak sądzę.
To "normalna" firma, ktora nie potrzebuje, zeby jej ktos "zaglądał w garnki" i wprowadzal przepisy bhp.
Potrzebuje tylko kogos, kto będzie "wystawial papiery szkoleniowe" pracownikom. I zapewne bez żadnych szkolen. Moja rada: nie tykaj sie tego. :evil:

Traper52

Wysłany: 2011-05-31, 19:40   

czyli jeszcze raz :)
- jak ma jakiegoś bhpowca i firmę szkoleniową to mogę prowadzić normalnie szkolenia wstępnie i okresowe.
- jeżeli nie ma bhpowca firmie szkoleniowej to moge prowadzić tylko szkolenia okresowe
- jeżeli nie ma firmy szkoleniowej to nie moge szkolić :)
- jeżeli jeszcze chce mnie do jakiś rozliczeń i prac biurowych to mam mieć 2 umowy (jedna na prace biurowe, jedna na szkolenia)
dobrze to rozumiem?

Odpowiedz do tematu