bhp forum Strona Główna
bhp forum

Poprzedni temat «» Następny temat
czy praca z lakierami jest pracą w warunkach szkodliwych ?
Autor Wiadomość
Penak 

Wysłany: 2010-09-09, 13:00   czy praca z lakierami jest pracą w warunkach szkodliwych ?

Witam wszystkich forumowiczów,

Chciałbym się dowiedzieć czy praca na stanowisku magazyniera w magazynie z lakierami do drewna jest pracą w szkodliwych warunkach. Może najlepiej opisze swoją prace i warunki.
Pracuje od 2 miesięcy w magazynie z lakierami do drewna ( lakiery, bejce, rozcieńczalniki, katalizatory itp) moja praca polega na sprzedaży całych opakowań ale również bardzo często zajmuje się rozlewaniem ww towarów do mniejszych puszek i baniaków. Pomieszczenie to ma jakieś 28m2(ok 1/4 tej powierzchni zajmują półki z lakierami) plus pomieszczenie do rozlewania 12m2(pomieszczenie to nie posiada oddzielnego wyjścia ani specjalnej wentylacji i wchodzi się do niego przez pomieszczenie pierwsze co powoduje że wszystkie zapachy z rozlewni przechodzą przez moje stanowisko pracy i zalegają w pomieszczeniu magazynowym. Nawet jak mam otwarte drzwi to czuć te lakiery a przecież w chłodniejsze dni nie będę siedział przy otwartych)

W skrócie: Czy praca z lakierami itp jest pracą w warunkach szkodliwych ?

P.S. każdy z moich znajomych który mnie odwiedził w pacy od razu powiedział "jak ty możesz tu wysiedzieć ?" nawet ostatnio obca kobieta która przyszła przez pomyłke powiedziała mi żebym lepiej poszukał innej pracy bo strasznie czuć te lakiery. Do tego zauważyłem lekkie bóle głowy których nigdy nie miałem. Nie są to jakieś mocne bóle ale jednak są a mam dopiero niewiele ponad 20 wiosen 8-) . Chętnie posłucham waszych opini i rad co byście zrobili na moim miejscu ?

Z góry dziękuje wszystkim za odpowiedzi na moje pytanie i pozdrawiam ;-)

stoper 

Wysłany: 2010-09-09, 13:19   

Penak napisał/a:
lakiery, bejce, rozcieńczalniki, katalizatory itp

Tak, są to substancje chemiczne czyli szkodliwe. Mogą one działać: toksycznie, drażniąco, uczulająco, rakotwórczo i dla Ciebie bardzo ważne (jesteś młody), mutagennie i upośledzająco na funkcje rozrodcze. Powinna być zapewniona odpowiednia wentylacja oraz powinieneś być wyposażony w odpowiednie środki ochrony indywidualnej (maski, rękawice itp.). Czynniki szkodliwe, niebezpieczne nie mogą wydostawać się do innych pomieszczeń. Jesteś narażony cały czas na ich działanie z tego co piszesz a nie będzies siedział w masce przez 8h. Moim zdaniem warunki niedopuszczalne. Poproś pracodawcę aby zapoznał Cię z oceną ryzyka zawodowego na Twoim stanowisku oraz z wynikami badań występujący czynników szkodliwych na Twoim stanowisku. Nawet jak nie zmieni tych warunków pracy a Cię zwolni to myślę wyjdzie Ci to na dobre - patrz skutki działania tych substancji. :idea:

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2010-09-09, 13:44   

O pracy w warunkach szkodliwych możemy dopiero mówić po dokonaniu badań środowiskowych na danym stanowisku pracy. Jeśli wyniki wskażą na przekroczenie dopuszczalnej normy - wówczas będzie to praca w warunkach szkodliwych.
Niemniej jednak w takim pomieszczeniu powinny być zastosowane środki ochrony zbiorowej jak właściwa dla danego pomieszczenia wentylacja naturalna zorganizowana a może i sztuczna w postaci wyciągów mechanicznych.

Penak 

Wysłany: 2010-09-09, 13:50   

Wielkie dzięki za odpowiedź "Stoper" ;-)

No właśnie na opakowaniach wszystkich produktów jest napisane że są szkodliwe i żeby nie mieć z nimi żadnego kontaktu dlatego chciałem zapytać czy moja praca jest w warunkach szkodliwych ponieważ w umowie nie mam na ten temat żadnej informacji. Obecnie jestem na okresie próbnym i na pół etatu do końca września więc tak się zastanawiam co będzie jak będę tu siedział tak jak wspomniałeś te 8h.

Za jakieś 2 tygodnie będę musiał podjąć decyzje czy chce tu zostać. Czy poza zmianą warunków pomieszczenia (czyli wentylacją) powinienem dostać jakiś dodatek do wynagrodzenia za te warunki szkodliwe ? czy wzmianka to tych warunkach powinna być zawarta w umowie ?

Może ktoś się orientuje ile zarabia pracownik na podobnym stanowisku bo ja obecnie za te 1/2 etatu dostaje 650 zł( nie jest to dużo ale u mnie w mieście ciężko ze znalezieniem pracy a wole mieć te 650 niż siedzieć w domu na utrzymaniu rodziców)

stoper 

Wysłany: 2010-09-09, 14:06   

Andrzej J.S napisał/a:
Jeśli wyniki wskażą na przekroczenie dopuszczalnej normy - wówczas będzie to praca w warunkach szkodliwych.

Aby uznać warunki szkodliwe to musi być przekroczenie NDS?

Penak 

Wysłany: 2010-09-09, 14:11   

Andrzej J.S napisał/a:
O pracy w warunkach szkodliwych możemy dopiero mówić po dokonaniu badań środowiskowych na danym stanowisku pracy. Jeśli wyniki wskażą na przekroczenie dopuszczalnej normy - wówczas będzie to praca w warunkach szkodliwych.

Czyli co ? mam nasłać tu BHPowca żeby zrobił badania ? jakbym tu takiego przysłał to by to od razu zamkną czy coś np z powodu takiego że nie mam tu dostępu do bieżącej wody(mam baniak 5 litrowy z wodą) a w przypadku oblania czy kontaktu ze skórą należy szybko to miejsce przemyć przynajmniej tak jest w przepisach i na opakowaniach) a ja bym pewnie został zwolniony. Jeśli chodzi o zapach to jest dosyć intensywny zwłaszcza że jak kończę prace to pomieszczenia te są zamknięte i nie ma tam żadnego przepływu powietrza i jak się rano wchodzi to dopiero zaczyna się wietrzyć.

czyli znaczy się że to jest praca w warunkach szkodliwych i muszę się poważnie zastanowić nad tym czy chcę tu pracować.

xbeatax 

Wysłany: 2010-09-09, 14:16   

Z tego co ja wiem, to istnieje coś takiego jak dodatek za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia, ale nie jest obligatoryjny. Oznacza to, że musiałby być przewidziany w regulaminie pracy, czy umowie o pracę.
Są wykaz prac w szczególnych warunkach i wykaz prac o szczególnym charakterze, ale wydaje mi się, że tam nie jest uwzględniona praca zw. z rozlewaniem lakierów przez osobę pracującą w handlu. Nie mniej jednak pracodawca ma dbać o to, aby praca nie była szkodliwa dla zdrowia i tu jak napisał Andrzej J.S, pozostają badania i pomiary czynników szkodliwych dla zdrowia.

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2010-09-09, 14:18   

Kodeks pracy dodatków za pracę w warunkach szkodliwych nie przewiduje. Jednakże jeszcze w niektórych zakładach pracy są one wypłacane ale nie na podstawie KP a w oparciu o wewnątrzzakładowe uregulowania prawne.
Ponadto Kp. nakłada na pracodawcę obowiązek ochrony życia i zdrowia swoich pracowników, co zawarte jest w Art. 94. 4. oraz Art. 207 - 207.1 włącznie.

stoper 

Wysłany: 2010-09-09, 14:23   

Penak napisał/a:
Czyli co ? mam nasłać tu BHPowca żeby zrobił badania ? jakbym tu takiego przysłał to by to od razu zamkną czy coś np z powodu takiego że nie mam tu dostępu do bieżącej

Trochę tu mieszasz. Badania robią labolatoria akredytowane i takie badania powinny być już zrobione. Bhpowca się nie nasyła tylko mu zgłasza swoje zastrzeżenia. Powinna być przynajmniej osoba, której powierzono zadania służby bhp zatrudniona albo... wiesz dużo tłumaczenia. Spytaj pracodawcy kto taką rolę pełni w firmie. Powiedz, że chcesz się dowiedzieć jakie stężenia występują na Twoim stanowisku pracy. No ale pewne jeżeli pracodawca ma coś na sumieniu to się Ciebie pozbędzie, więc trudno Ci doradzać. Jednak tak jak pisałem Ci wcześniej, kontakt z tymi substancjami może być różny, nie warto ryzykować tym bardziej w Twoim wieku.

Odpowiedz do tematu