bhp forum Strona Główna
bhp forum

Poprzedni temat «» Następny temat
JAKĄ PRACĘ UWAŻA SIĘ ZA PRACĘ CIĘŻKĄ FIZYCZNIE DLA KOBIETY
Autor Wiadomość
mirellka1

Wysłany: 2009-04-16, 08:54   JAKĄ PRACĘ UWAŻA SIĘ ZA PRACĘ CIĘŻKĄ FIZYCZNIE DLA KOBIETY

Witam!
Pracuję w Spółdzielni Mieszkaniowej jako bhp. Mam u siebie takich pracowników jak Gospodarz budynków, czyli utrzymanie porządku w bloku, mycie, zamiatanie noszenie wiader z wodą, w blokach bez windy na 4 piętro itp. zimą odgarnianie śniegu, posypywanie chodników piaskiem. itp chodzi mi o to iż jedna z pracownic przyniosła mi zaświadczenie od lekarza iż ma "przeciwwskazania do ciężkiej pracy fizycznej",
Moim zdaniem ta praca nie należy do ciężkiej pracy fizycznej, jednak pani się upiera że tak.
Czy zatem są gdzieś jakieś przepisy potwierdzające moje zdanie???
Proszę o waszą opinię i pomoc w tej sprawie.

MagdaLena 

Wysłany: 2009-04-16, 09:13   

Myślę, że to może Ci się przydać
http://www.bhpforum.pl/viewtopic.php?t=1141
- już kiedyś był poruszany podobny problem ;)
Powodzenia

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2009-04-16, 09:43   

mirellka1 napisał/a:
jedna z pracownic przyniosła mi zaświadczenie od lekarza iż ma "przeciwwskazania do ciężkiej pracy fizycznej",
Witam - jeśli chodzi o prawną definicję określającą, co to jest "ciężka praca fizyczna" to chyba nigdzie takiej nie znajdziesz. Owszem, są różnego rodzaju i różnych osób (naukowców) opracowania w tym temacie jak również i interpretacje tego określenia ale żadne z nich nie jest prawną definicją. Podobnie wygląda ta sprawa z punktu widzenia różnych przepisów, np. - jeśli chodzi o posiłki profilaktyczne, to ciężka praca dla kobiety określona jest wydatkiem energetycznym powyżej 5605 kJ przy pracy na zewnątrz w okresie letnim i 4187 kJ w okresie zimy. Natomiast zgodnie z wykazem prac wzbronionych kobietom wydatek energetyczny nie może przekraczać 5000 kJ na zmianę roboczą i 20 kJ/min. przy pracy dorywczej.
Mając na względzie powyższe proponuję wystąpić pisemnie do LMP o sprecyzowanie tzn. jakich czynności i prac w/w osoba nie powinna wykonywać na zajmowanym stanowisku pracy. Przy czym należy dokładnie opisać wszystkie czynności jakie ta osoba wykonuje w czasie 8 godzinnego dnia pracy, bo dla osoby (kobiety) zdrowej przeniesienie (dorywczo) wiadra z wodą o wadze np. 20 kg nie będzie ciężką pracą fizyczną, a dla chorej może to być zakazane.
W tym przypadku opierałbym się wyłącznie na opinii (decyzji) LMP, bo może okazać się, że dla tej pani pracy lekkiej pracodawca nie będzie mógł zapewnić i trzeba będzie ją zwolnić, gdyż nie każdy gospodarz budynku ma kwalifikacje np. do pracy biurowej, tym bardziej, że etatów wolnych może nie być.

mirellka1

Wysłany: 2009-04-16, 12:41   

Bardzo dziękuję za podpowiedzi jak dalej działać w tej sprawie. Bardzo mi pomogły.

Odpowiedz do tematu