bhp forum Strona Główna
bhp forum

Poprzedni temat «» Następny temat
technik bhp prowadzenie szkoleń
Autor Wiadomość
Bzdura

Wysłany: 2009-03-13, 21:11   technik bhp prowadzenie szkoleń

Witam serdecznie
Jeżeli gdzieś padło podobne pytanie to z góry przepraszam, szukałam na forum i nie udało mi się odnaleźć odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie.
Zacznę od tego, że niestety nie mam studiów ani nawet licencjatu :-( z braku czasu niestety nie jestem w stanie nawet rozpocząć dokształcenia się. Samotnie wychowuję dzieci i mam na stanie babcię z ciężką odmianą parkinsona.

Jestem Technikiem BHP z udokumentowanym 8 letnim stażem, pracowałam w wielu firmach jako bhp-owiec zarówno w przemyśle ciężkim jak i szkolnictwie. Chyba z powodzeniem skoro przeszłam aż 3 kontrole z PIP i które nie wykazały żadnych nieprawidłowości.
Przez te 8 lat szkoliłam pracowników, zarówno biurowych jak i pracujących na halach produkcyjnych. Moje szkolenia nigdy nie były prowizorką. Zawsze były prowadzone według programu z filmami instruktażowymi, lekkim straszeniem poprzez podawanie autentycznych wypadków, pokazywaniem zdjęć które działały na wyobraźnie.
Bynajmniej moje szkolenie nikogo nie nudziły i cieszyły się bardzo dobrą opinię.
Posiadam ukończony kurs pedagogiczny dla wykładowców tematyki BHP.

Od jakiegoś czasu prowadzę własną firmę i tu mam pytanie do szanownych forumowiczów. Wiem, że z tytułem Technika BHP nie mogę szkolić w firmach na umowę zlecenie. Niestety żadna z tych firm nie może mnie zatrudnić na część etatu bo skorzystałam z do finansowania unijnego na otworzenie działalności a tam zdeklarowałam się, że przez okres co najmniej roku nie będę nigdzie dodatkowo zatrudniona.
Mój problem polega na tym, że dostałam ofertę pracy od dużej firmy szkoleniowej, która organizuje szkolenia bhp (dla pracodawców) oraz inne bhp owskie. Nie mogą mnie zatrudnić na etat ale chcą abym wykładała w ich szkole(prowadziła u nich szkolenia bhp). Na umowę zlecenie. Nie wiem czy mogę??? Nie będę szkolić ich pracowników a wykładać na szkoleniach organizowanych przez tą instytucję oświatową.
Upierają się i bardzo im zależy an mojej osobie co robić???

ewania 

Wysłany: 2009-03-13, 22:22   

Możesz. Bo to nie z Tobą firmy zlecajace szkolenie swoich pracownikow beda zawieraly umowe.
Rob swoje, swietnie sobie radzisz i trzymaj tak dalej.
Powodzenia! :-)

Bzdura

Wysłany: 2009-03-15, 11:33   

Dziękuję za odpowiedź i za życzenia powodzenia :-)

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2009-03-15, 18:46   

Bzdura napisał/a:
Jestem Technikiem BHP...................Od jakiegoś czasu prowadzę własną firmę
Czy technik bhp może prowadzić własna firmę bhp i przyjmować (realizować) zlecenia do wykonywania zadań służby bhp w innych zakładach:?:

Bzdura

Wysłany: 2009-03-15, 20:27   

Ja robiłam na umowę zlecenie ocenę ryzyka zawodowego. Z tego co wyczytałam w ustawie to nie wolno nam technikom tylko szkolić na zlecenie. Wogóle to jakaś paranoja, placówka oświatowa która chce mnie zatrudnić ma na etacie 2 BHP-owców po wyższych studniach bhp. Wszyscy się na nich skarżą że ich szkolenia to sama teoria nudna jak flaki z olejem.
Zresztą wkradłam się na takie szkolenie dla przyszłych pracodawców. Tragedia!!!! A w zasadzie nie wkradłam tylko zostałam tam celowo umieszczona. Sama wyłapałam parę błędów, nawet przepisów na bieżąco nie śledzą :-( Sto razy lepiej szkolę choć mam tylko tego marnego Technika :-x
Ostatnio zmieniony przez Bzdura 2009-03-17, 12:48, w całości zmieniany 1 raz  

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2009-03-16, 07:31   

Bzdura napisał/a:
Z tego co wyczytałam w ustawie to nie wolno nam technikom tylko szkolić na zlecenie.
Technikom bhp spoza zakładu pracy nie można powierzać (zlecać) wykonywanie zadań służby bhp - poczytaj Art. 237.11 § 2 Kp. Nie dotyczy to przypadku, który podała "ewania" - zlecenie przyjmuje firma, która Ciebie zatrudnia a ty w jej imieniu szkolisz ;-)
Ostatnio zmieniony przez Andrzej J.S 2009-03-16, 07:37, w całości zmieniany 1 raz  

bhpowiec 

Wysłany: 2009-03-16, 07:36   

Andrzej J.S napisał/a:
Bzdura napisał/a:
Z tego co wyczytałam w ustawie to nie wolno nam technikom tylko szkolić na zlecenie.
Technikom bhp spoza zakładu pracy nie można powierzać (zlecać) wykonywanie zadań służby bhp - poczytaj Art. 237.11 § 2 Kp.

a szkolić na zlecenie jak najbardziej można.
Bzdura napisał/a:

Tragedia!!!! Sama wyłapałam parę błędów, nawet przepisów na bieżąco nie śledzą Sto razy lepiej szkolę choć mam tylko tego marnego Technika

łatwo jest oceniać innych, prawda :?:

plif 
gall81

Wysłany: 2009-03-16, 13:53   

;-)

Uprawnienia technika bhp do prowadzenia szkoleń
Czy technik bhp może prowadzić szkolenia z zakresu bhp i zadania służby bhp na umowę zlecenia?
Osoba posiadająca tytuł technika służby bhp może wykonywać zadań służby bhp na umowę zlecenia jako specjalista spoza zakładu pracy, jeżeli spełnia wymagania kwalifikacyjne określone w rozporządzeniu o służbie bhp dla specjalisty ds. bhp.
Wykonywanie zadań służby bhp
A zatem osoba (technik bhp), która:
a. uzyskała zawód technika bhp, przed wejściem w życie znowelizowanych w 2004 r. przepisów dotyczących służby bhp, czyli przed 1 lipca 2005 r.,
b. posiadała wówczas co najmniej 5 lat stażu pracy w służbie bhp i wykonywała zadania tej służby w dniu wejścia w życie rozporządzenia zmieniającego przepisy o służbie bhp,
może wykonywać zadania służby bhp jako specjalista spoza zakładu pracy jeszcze przez 8 lat (§ 2 rozporządzenia Rady Ministrów z 2 listopada 2004 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy; Dz.U. nr 246, poz. 2468 ze zm.).
Kwalifikacje technika bhp do wykonywania zadania służby bhp
Osoba posiadająca kwalifikacje technika bhp nabyte przed 1 lipca 2005 r. ma prawo:
• jeżeli pracodawca powierzy jej takie zadania na zasadach określonych w art. 23711 § 2 Kodeksu pracy,
• przez okres 8 lat od wejścia znowelizowanego rozporządzenia, czyli od 1 lipca 2005 r. do 1 lipca 2013 r.,
wykonywać zadania służby bhp w firmach jako specjalista spoza zakładu pracy.
Uwaga:
Do stażu pracy w służbie bhp zaliczamy cały okres wykonywania zadań tej służby, również przed rozpoczęciem studiów podyplomowych.
Wykładowcy tematyki bhp
Wykładowca i instruktor prowadzący szkolenie w dziedzinie bhp powinien posiadać:
• zasób wiedzy,
• doświadczenie zawodowe,
• przygotowanie dydaktyczne zapewniające właściwą realizację programów szkolenia
(§ 5 pkt 3 rozporządzenia szkoleniowego).
Przez pojęcie „przygotowanie dydaktyczne” należy rozumieć ukończenie kształcenia lub szkolenia przygotowującego do prowadzenia procesu szkolenia w dziedzinie bhp w sposób zapewniający wysoką efektywność, z uwzględnieniem odpowiednich dla określonych grup uczestników szkolenia i rodzajów szkolenia:
• form organizacyjnych i metod szkolenia,
• oraz środków dydaktycznych
(§ 1a pkt 4 rozporządzenia szkoleniowego).
Waldemar Krupa
główny specjalista ds. bhp
i specjalista ochrony przeciwpożarowe

yock 

Wysłany: 2009-03-16, 16:00   

Witam.
:mrgreen: Uprawnienia niezbędne do omawiania zagadnień ochrony ppoż. podczas szkolenia okresowego bhp
Czy jako pracownik służby bhp prowadzący zajęcia w ramach szkolenia okresowego w dziedzinie bhp posiadam uprawnienia do omawiania także zagadnień związanych z ochroną przeciwpożarową?

Osoby wykonujące czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej powinny zdobyć odpowiednie kwalifikacje, aby móc należycie wypełniać swoje obowiązki.
Warunek – ukończenie odpowiedniego szkolenia
Podczas szkoleń okresowych w zakresie bhp omawiane są zagadnienia profilaktyki przeciwpożarowej, które wymagają poprawnego ich przedstawienia zatrudnionym pracownikom.
Służba bhp może omawiać zagadnienia dotyczące ppoż. podczas szkolenia z zakresu bhp, pod warunkiem że jej pracownik legitymuje się ukończonym odpowiednim szkoleniem.
Szkolenia takie prowadzą szkoły lub ośrodki szkolenia w komendach wojewódzkich Państwowej Straży Pożarnej. Szkolenie takie trwa minimum 72 godziny (1 godzina lekcyjna – 45 minut). Jego ukończenie uprawnia do omawiania zagadnień z problematyki ochrony przeciwpożarowej.
Podstawa prawna
• Art. 4 ust. 2 ustawy z 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz.U. z 2002 r. nr 147, poz. 1229 z późn. zm.).
• § 5 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 25 października 2005 r. w sprawie wymagań kwalifikacyjnych oraz szkoleń dla strażaków jednostek ochrony przeciwpożarowej i osób wykonujących czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej
Pozdro YOCK 8-)

hala 

Wysłany: 2009-03-17, 06:56   

Witam!
Przez pojęcie „przygotowanie dydaktyczne” należy rozumieć ukończenie kształcenia lub szkolenia przygotowującego do prowadzenia procesu szkolenia w dziedzinie bhp.

Wszystko dobrze też to czytałam w eletterze, ale zastanawiam się co autor miał na myśli "ukończenie kształcenia". Czy wystarczty 20 godzin dydaktyki na studiach bhp? do prowadzenia szkoleń okresowych. Czy to mają być studia podyplomowe pedagogiczne?
Ponieważ "szkolenie przygotowujące" to myśle, że autor miał na myśli kurs pedagogiczny, który trwa zwykle 80godz i jest w programie pedagogika, metodyka i dydaktyka.
Pozdrawiam ;-)

yock 

Wysłany: 2009-03-17, 09:20   

hala napisał/a:
Witam!
Przez pojęcie „przygotowanie dydaktyczne” należy rozumieć ukończenie kształcenia lub szkolenia przygotowującego do prowadzenia procesu szkolenia w dziedzinie bhp.

Wszystko dobrze też to czytałam w eletterze, ale zastanawiam się co autor miał na myśli "ukończenie kształcenia". Czy wystarczty 20 godzin dydaktyki na studiach bhp? do prowadzenia szkoleń okresowych. Czy to mają być studia podyplomowe pedagogiczne?
Ponieważ "szkolenie przygotowujące" to myśle, że autor miał na myśli kurs pedagogiczny, który trwa zwykle 80godz i jest w programie pedagogika, metodyka i dydaktyka.
Pozdrawiam ;-)

Witam :mrgreen: Jest to specjalny kurs pedagogiczny kształcenia kursowego, celem kursu było uzyskanie kwalifikacji do prowadzenia szkoleń i kursów w pozaszkolnych formach oświaty z dziedziny BHP który trwał 80 godzin i egzamin 20 pytań.Pozdro YOCK 8-)

hala 

Wysłany: 2009-03-17, 11:51   

Witam!
Może sprecyzuje dokładnie moje pytanie: czy wystarczy mi przedmiot dydaktyka na studiach o specj.BHP w ilości 20godzin. czy muszę ukończyć kurs pedagogiczny, aby mieć uprawnienia do prowadzenia szkoleń okresowych?
Pozdrawiam :)

Bzdura

Wysłany: 2009-03-17, 12:41   

Tragedia!!!! Sama wyłapałam parę błędów, nawet przepisów na bieżąco nie śledzą Sto razy lepiej szkolę choć mam tylko tego marnego Technika [/quote]
łatwo jest oceniać innych, prawda :?: [/quote]

Daleka jestem od oceniania, zdaża mi się to bardzo rzadko. Byłam w powołanej komisji trzy osobowej która miała na celu sprawdzić wykładowców na poszczególnych kursach. Nie mam na myśli drobnych błędów które każdy z nas popełnia - tylko wprowadzanie słuchaczy w błąd :?:
Zresztą moim zdaniem dobrze, że zaczyna się powoli sprawdzać jakość szkoleń.

ewania 

Wysłany: 2009-03-17, 18:46   

hala napisał/a:
czy wystarczy mi przedmiot dydaktyka na studiach o specj.BHP w ilości 20godzin.

Do prowadzenia wykladow na szkoleniach bhp wystarczy.

marianka_ka 

Wysłany: 2009-03-17, 21:09   

Drodzy Forumowicze....
Czytam sobie Wasze posty i szczerze mówiąc nie mogę się w nich odnaleźć.
Moja sytuacja wygląda tak.... posiadam tytuł mgr inż. Inżynierii Środowiska, dodatkowo ukończyłam 1,5 roczne studium z zawodem Technika BHP, nie mam kursu pedagogicznego (dopiero zaczynam), dostałam propozycję od Zakładu Doskonalenia Zawodowego przeprowadzenia szkolenia okresowego na umowę zlecenie. Nie będę szkolić pracowników ZDZ tylko pracowników firmy, która zleciło to szkolenie Zakładowi DZ.....
CZY MOGĘ PODJĄĆ SIĘ TEGO SZKOLENIA???? :shock:
Pozdrawiam i dziękuję.... :)

Odpowiedz do tematu