Poprzedni temat «» Następny temat
zatrudnienie kierowców
Autor Wiadomość
jolkub

Dołączył: 14 Lut 2007
Posty: 1
Wysłany: 2007-02-14, 12:07   zatrudnienie kierowców

witam, chciałabym dowiedzieć sie od fachowców ds. bhp czy przy zatrudnieniu kierowców w małej firmie transportowej wymagane jest szkolenie bhp ? , kto je moze przeprowadzić ? i jak czesto należy je powtarzać. Jakie niezbędne dokumenty bhp powinny być w takiej małej firmie , która zatrudnia 2-ch kierowców. Co kontroluja insektorzy PIP ? Bardzo prosze o informacje na ten temat , Działalność gospodarczą prowadzę od niedawna... i jestem coraz bardziej przerażona tym o ilu przepisach nie mam pojęcia ... :idea:
 
 
     
ewania 


Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 15 Lut 2007
Posty: 3391
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-02-15, 11:39   

Jolkub - wszystko zalezy od tego czy to jest zatrudnienie (czyli umowa o pracę) czy zlecenie (czyli umowa cywilno-prawna). Tzn. czy jestes PRACODAWCĄ czy zleceniodawcą.
Jesli zatrudniasz tych kierowcow na umowę o pracę to musisz dokladnie poczytac Kodeks Pracy. Nie da sie tu napisac w paru slowach wszystkiego. Najlepiej gdybys wtedy zasiegnela porady jakiegos specjalisty bhp, ktorego znajdziesz z pewnoscia w swoim miejscu zamieszkania.
Co do szkolen - jesli są to PRACOWNICY (czyli, jesli jestes pracodawcą!) to w momencie zatrudnienia (przed dopuszczeniem do pracy) muszą oni przejść szkolenie wstępne ogólne i instruktaż stanowiskowy, a karta z tego szkolenia (z ich podpisem) musi byc w ich aktach osobowych.
_________________
Przykazania boskie (owe 10) są tylko dlatego tak jasne, przejrzyste i zrozumiałe, że powstały bez pomocy doradców i ekspertów...
 
     
Łukasz

Dołączył: 16 Lut 2007
Posty: 1
  Wysłany: 2007-02-16, 10:09   Re: zatrudnienie kierowców

witam, jeżeli jesteś pracodawca to musisz przeprowadzić szkolenie wstępne a później okresowe( co 3 lata), kierowcy muszą mieć badania lekarskie w tym badania psycholigiczne (dla obsługi pojazdów pow. 3,5 t) na piśmie musisz mieć portwierdzone przez nich zapoznanie z instrukcjami obsługi pojazdu oraz oni powinni mieć kartę odpowiedzialności za powierzony sprzęt. Ważne też są karty drogowe oraz :!: pilnowanie czasu pracy kierowców Łukasz
 
     
spider

Dołączył: 14 Mar 2007
Posty: 13
Wysłany: 2007-03-19, 10:10   

Cytat:
"Wiedza daje pokorę wielkiemu,
dziwi przeciętnego, nadyma małego"
(Lew Tołstoj)
śpiesze poinformowac kolegów, iz nie za BARDZO MAcie rację , zakłądając, iz nie musi byc szkolona osoba, która wykonuje prace na innej podstawie niz stosunek pracy- czyli nie jest pracownikiem w rozumieniu przepisów prawa pracy( art.2 K.P.) Otóz , zgodnie z art. 304 par. 1 K.P. zapewnienie stosownych warunków BHP dla pracowników wykonujacych prace na innej podstawie niz stosunek pracy jerst obowiazkiem kazdego pracodawcy - korespondujaco z art. 304 prim: obowiazki o któych mowa w art. 211 k.P. , w zakrersie okreslonym przez pracodawcę, ciażą na osobach fizycznych wykonujących prace na innej podstawie niz stosunek pracy. W art. 211 ust. 1 K.P. mamy jak drut zapis, iz pracownik ( odpowiednio osoba fizyczna o któej mowa w art. 404 1 ) jest zobowiazany znać przepisy i zasady BHP oraz brać udział w szkoleniach i instruktażach. Żeby znać trzeba brać udział w szkoleniach. Tym samym macie odpowiedź- kierowcy zatrudniani na innej podstawie niz stosunek pracy powinni być szkoleni i instruowani z dziedziny BHP- chyba że pracodawca uzna zgodnie z trescia dyrektywy art. 304 prim, iz ten zakres przepisu 211 k.p. nie dotyczy zatrudnianego na innej podstawie niz umowa o pracę, pracownika. To jest juz raczej samobujstwo, ponieważ takie uznanie jest rónoznaczne z okolicznoscia dopuszczania do pracy pracowników, któzy bezpiecznie pracować nie musza , a to dklatego, że icgh nie pouczono o warunkach wykonywania pracy w sposób bezpieczny w ramach jakiegokolwiek szkolenia z dziedziny BHP. Oczywiscie takie szkolenie nie musi byc dokumentowane w Karcie szkolenia BHP , w /g wzoru odnoszacego sie do pracowników w rozumieniu Kodeksu pracy. Wystarczy potwierdzenie w dowolnej formie i przy określeniu zakresu temetycznego , oczywiscie innego niż przy szkoleniu typowo zakładowym ( tematyka ramowa), chociazby dlatego, iż kierowca to specyficzny zawód i często jego pracodawca nawet nie ma przysłowiowego zakładu w sęsie lokalizacji ( place, garaże, warsztaty)- tak jest w przypadku weielu firm transportowo-spedycyjnych- pracują w terenie i to w warunkach specyfiki zagranicznej.
Na marginesie dodaję, iz ostatnie zmiany do ustawy o PIP , któe beda OBOWIAZYWAŁY OD 01 07 2007 R. , dały prawo PIP do kontroli m.inn. samozatrudnienia i warunków BHP zapewnianych dla tej grupy zawodowej

pozdrawiam wszystkim i na marginesie dodaję, iż kodeks prascy warto czytac jak Biblię , stale i permanentnie - a zawsze coś sie nowego do pracy zawodowej tam znajdzie.
 
     
spider

Dołączył: 14 Mar 2007
Posty: 13
Wysłany: 2007-03-19, 10:13   

na wszelki wypadek przepraszam za błędy w moim pisaniu w tym jeden ortograficzny- tak jakoś jak pisze to nie myslę, a maszyna( komputer) mnie nie poprawia jak to jest w edytorze tekstu .... :mrgreen:
 
     
ewania 


Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 15 Lut 2007
Posty: 3391
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-03-19, 11:30   

spider napisał/a:
śpiesze poinformowac kolegów, iz nie za BARDZO MAcie rację , zakłądając, iz nie musi byc szkolona osoba, która wykonuje prace na innej podstawie niz stosunek pracy- czyli nie jest pracownikiem w rozumieniu przepisów prawa pracy( art.2 K.P.) Otóz , zgodnie z art. 304 par. 1 K.P. zapewnienie stosownych warunków BHP dla pracowników wykonujacych prace na innej podstawie niz stosunek pracy jerst obowiazkiem kazdego pracodawcy .


Po pierwsze - miły Kolego - w którym miejscu "zakładam", że nie ma takiego obowiązku?
Zauważ proszę, że zadałam tylko pytanie, na podstawie jakiej umowy kierowcy wykonują swoją pracę.
Bo - zeby udzielic konkretnej i rzetelnej odp[owiedzi na zadane pytanie, trzeba aby i pytanie bylo konkretne i zawieralo wszystkie potrzebne informacje.
NIGDZIE nie napisalam (nie "zakladalam"), ze nie ma konieczności zaznajomienia (bo z pewnością nie "szkolenia") takich osob z przepisami i zasadami bhp, szczególnie tymi, ktore obowiązują u danego pracodawcy.
Natomiast z pewnoscia nie ma obowiązku powtarzania takich "szkolen" okresowo - choc, oczywiscie, nie zaszkodzi to robic. Ale - obowiazku nie ma.

Przepisy, ktore cytujesz troszkę nadinterpretujesz.
Obowiązek zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunkow pracy to nie to samo, co wywiazywanie sie z wszystkich obowiazkow (tych samych) jakie ciaza na pracodawcy wobec PRACOWNIKOW, czyli osob zatrudnionych na podstawie stosunku pracy,co wynika z zapisow Kodeksu Pracy.
KP dotyczy relacji pracodawca-pracownik. Natomiast wzajemne obowiazki zleceniodawca-zleceniobiorca regulują głownie zapisy zawarte w umowie wzajemnej (cywilnej), do ktorej odnosi sie Kodeks Cywilny, jesli sie nie myle....

PS.
A o tym, zeby dokladnie poczytac Kodeks Pracy tez radzilam pytającej....
Czytaj dokładniej ;-)
Pozdrawiam serdecznie:-)
_________________
Przykazania boskie (owe 10) są tylko dlatego tak jasne, przejrzyste i zrozumiałe, że powstały bez pomocy doradców i ekspertów...
 
     
spider

Dołączył: 14 Mar 2007
Posty: 13
Wysłany: 2007-03-19, 13:11   

droga koleżanko "Ewania", trochę polemiki przyda się wszystkim wystepujacym na Forum ; niczego nie nadinterpretuję - polskie prawo stanowione tłumaczy się gramatycznie i literalnie - adekwatnie do jego treści ( zapisu) . Art. 211 K.P. w związku z zapisem art. 304 1 K.P. , należy przyjmować dosłownie - jest tam mowa o szkoleniach i instruktażach, a nie o zapoznaniu, czy poinformowaniu. Roz. Min. Gosp. w sprawie szkoleń BHP w par. 2 ust. 2 , mówi wprawdzie o poinformowaniu, lecz wyłącznie w przypadku pracowników obcych innego pracodawcy zatrudnianych na terenie danego pracodawcy( najcześciej zlecone roboty budowlane, budowa, ale również elektronika, komputeryzacja,badania środowiska pracy itp.)
Tym samym kierowców należy szkolić , oczywiście w formie instruktażu, nawet wówczas , jeżeli są zleceniobiorcami lub wykonujacymi dzieło - bowiem w tym przypadku są to osoby fizyczne. Oczywiście nie dotyczy to kierowców innego pracodawcy wynajmowanego przez firmę transportową ( lub inną) na okres dokonywania przewozu.Wówczas wystarczy ich poinformować o zagrożeniach lokalnych i warunkach funkcjonowania firmy .na rzecxz któej będą świadczyc usługę.
Art. 304 k.p. , również nie pozostawia wyboru odwołując się do art. 207 par. 2 k.p. W pkt. 1 jest mowa o "organizacji pracy" - jej nieodzownym elementem jest proces przygotowawczy , a więc, też szkolenie i instruowanie.
Ustwodawca, nie bez powodu ustanowił z dniem 01 01 2004 treść art. 304 1 w kodeksie pracy. Oczywiście to dany pracodawca zatrudniający osoby na innej podstawie niż stosunek pracy może sobie wyłączyć stosowanie art. 211 k.p. w całości lub w części.
Warto w tej materii przytoczyć wcześniejsze staniowisko PIP.do art. 304

Kolosa A. wyjaśnienia P PiZS 1999/3/45 - t.1
Zdaniem Państwowej Inspekcji Pracy.

Pracodawca, powierzając wykonywanie niektórych prac osobom fizycznym w ramach umowy cywilnoprawnej i wyznaczając miejsce wykonywania tej pracy, powinien zapewnić im bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Nie ma natomiast podstaw do traktowania osób, z którymi zawiera umowę cywilnoprawną, tak jak pracowników, w tym nie ma obowiązku kierowania ich na wstępne badania lekarskie i organizowania szkoleń bhp.
Jeżeli jednak rodzaj wykonywanej pracy, stopień zagrożeń związanych z warunkami pracy lub przebiegiem procesów jest tak znaczny, że wskazane jest, aby nawet do doraźnego wykonywania tych prac lub przebywania w tych warunkach były dopuszczane wyłącznie osoby fizyczne mające odpowiedni stan zdrowia i przeszkolone w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy - zleceniodawca może wymagać od osoby, z którą zawiera umowę cywilnoprawną, poddania się badaniu lekarskiemu lub szkoleniu w zakresie bhp.

18947/1
Dz.U.98.21.94: ; art.304

Tym samym nic nie znadinterpretowałem, lecz przekazałem uczestnikom forum , dobrą radę . Proszę też pamietać, iż kierowcy przewożą rzeczy , w tym towary niebezpieczne, stanowiace zagrożenie biologiczne itp. Niezależnie od posiadania koniecznych kursów dokształcajacych , powinni przejść instruktaż związany z bezpieczeństwem i higieną pracy.oraz zapoznać się z kartami charakterystyk substancji i preparatów chemicznych.
"Kak zwał tak zwał "- instruktaż czy zapoznanie jest wymagalne w świetle znowelizowanego od stycznie 2004 roku Kodeksu Pracy , również dla osób innych niż zatrudniane na podstawie stosunku pracy. Tym bardziej , że stanowisko PIP, któe zacytowałęm, pochodzi z 1999r. , a art. 304 1 dopisano do K.P. z mocą obowiazującą od 01 01 2004 r.

pozdrawiam wszystkich i obiecuję, że czytać bedę dokładniej Ewania !!! :-D
 
     
ewania 


Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 15 Lut 2007
Posty: 3391
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-03-19, 13:27   

:-) I wreszcie jesteśmy zgodni.
A więc - pracodawca/zleceniodawca nie ma obowiązku szkolić zleceniobiorców natomiast może "wymagać od osoby, z którą zawiera umowę cywilnoprawną, poddania się badaniu lekarskiemu lub szkoleniu w zakresie bhp."

I to jest jak najbardziej słuszne. Nigdy nie twierdziłam inaczej.
Tyle tylko, że Ty powołałeś się w swoim pierwszym poście na "obowiązek pracodawcy" w zakresie zapewnienia ...itp.
No i "włożyłeś mi w usta" słowa i intencje, których nie powiedziałam i nie miałam. :lol:
Stąd moje poprzednie wyjaśnienia.
Pozdrawiam serdecznie z uśmiechem :lol:
_________________
Przykazania boskie (owe 10) są tylko dlatego tak jasne, przejrzyste i zrozumiałe, że powstały bez pomocy doradców i ekspertów...
 
     
agata

Dołączył: 12 Maj 2007
Posty: 2
Wysłany: 2007-05-12, 22:43   

ewania napisał/a:
pracodawca/zleceniodawca nie ma obowiązku szkolić zleceniobiorców natomiast może "wymagać od osoby, z którą zawiera umowę cywilnoprawną, poddania się badaniu lekarskiemu lub szkoleniu w zakresie bhp."


Szczególnie w przypadku kierowcców..Ewanio, z tego co piszesz wnioskować można,z e kierowca na umowę zlecenia moze pracować bez badań, szkoleń.a może tez bez prawa jazdy, bo zleceniodawca nie ma obowiązku tego wymagać. Ja myśle, ze musi wymagać tego wszystkiego i oprócz prawa jazdy przede wszystkim badań.
 
     
ewania 


Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 15 Lut 2007
Posty: 3391
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-05-14, 14:42   

agata napisał/a:
ewania napisał/a:
pracodawca/zleceniodawca nie ma obowiązku szkolić zleceniobiorców natomiast [b]może "wymagać od osoby,[/b] z którą zawiera umowę cywilnoprawną, poddania się badaniu lekarskiemu lub szkoleniu w zakresie bhp."


Szczególnie w przypadku kierowcców..
Ewanio, z tego co piszesz wnioskować można,z e kierowca na umowę zlecenia moze pracować bez badań, szkoleń.a może tez bez prawa jazdy, bo zleceniodawca nie ma obowiązku tego wymagać. Ja myśle, ze musi wymagać tego wszystkiego i oprócz prawa jazdy przede wszystkim badań.Ciekawa sciezka wnioskowania.... :-? :roll:
Czy widzialas pracodawce, ktory zatrudni kierowce nie sprawdziwszy jego uprawnien?
Przeciez ja WYRAŹNIE i WPROST piszę TYLKO o tym, ze pracodawca (a wlasciwie zleceniodawca!)nie ma obowiazku szkolic zleceniobiorcow (a co za tym idzie - ponosic z tego tytulu kosztów), natomiast ma PRAWO WYMAGAĆ (i z pewnoscia wymaga) posiadania przez kierowcę wszelkich wymaganych uprawnień i zaświadczeń (czyli - okazania się takimi, zrobionymi na swoj wlasny koszt przez zleceniobiorcę.

I bardzo proszę nie wkladac mi w usta tresci, ktorych nie powiedzialam. ;-)
_________________
Przykazania boskie (owe 10) są tylko dlatego tak jasne, przejrzyste i zrozumiałe, że powstały bez pomocy doradców i ekspertów...
 
     
Jacoch

Dołączył: 06 Cze 2007
Posty: 4
Wysłany: 2007-08-28, 11:13   Re: zatrudnienie kierowców

[quote="Łukasz"]witam, jeżeli jesteś pracodawca to musisz przeprowadzić szkolenie wstępne a później okresowe( co 3 lata), kierowcy muszą mieć badania lekarskie w tym badania psycholigiczne (dla obsługi pojazdów pow. 3,5 t)

Witam, mam pytanie GDZIE moge sprawdzic co ile czasu pracownik powinien przejśc badania okresowe, skad wiadomo ze kierowca co 3 lata a np.pracownik biurowy co 5?
Wiem, że na kazdym zaświadczeniu jest termin następnego badania czyli tak naprawdę wiedziec musi badający lekarz?
Czy dobrze rozumuję, że NOWO przyjęty pracownik kierowany jest na badanie wstępne a następnie po okresie np.3 lat(wg.zaświadczenia z badania wst.) na badanie okresowe?

Prosze o pomoc,
 
     
ewania 


Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 15 Lut 2007
Posty: 3391
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-08-28, 12:34   Re: zatrudnienie kierowców

[quote="Jacoch"]
Łukasz napisał/a:
witam, jeżeli jesteś pracodawca to musisz przeprowadzić szkolenie wstępne a później okresowe( co 3 lata), kierowcy muszą mieć badania lekarskie w tym badania psycholigiczne (dla obsługi pojazdów pow. 3,5 t)

Witam, mam pytanie GDZIE moge sprawdzic co ile czasu pracownik powinien przejśc badania okresowe, skad wiadomo ze kierowca co 3 lata a np.pracownik biurowy co 5?
Wiem, że na kazdym zaświadczeniu jest termin następnego badania czyli tak naprawdę wiedziec musi badający lekarz?
Czy dobrze rozumuję, że NOWO przyjęty pracownik kierowany jest na badanie wstępne a następnie po okresie np.3 lat(wg.zaświadczenia z badania wst.) na badanie okresowe?

Prosze o pomoc,

Tak. Po badaniu wstepnym lekarz na zaswiadczeniu wpisuje termin nastepnego badania (czyli juz okresowego).
To lekarz wyznacza terminy kolejnych badan, kierujac sie wieloma czynnikami, przede wszystkim stanem zdrowia i charakterem pracy oraz wskazowkami metodycznymi dloa lekarzy medycyny pracy.
A pracodawca i pracownik muszą tych wyznaczonych przez lekarza terminow przestrzegac:-)
Pozdrawiam -
_________________
Przykazania boskie (owe 10) są tylko dlatego tak jasne, przejrzyste i zrozumiałe, że powstały bez pomocy doradców i ekspertów...
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Strona używa plików cookies.

Kliknij tutaj, żeby dowiedzieć się jaki jest cel używania cookies oraz jak zmienić ustawienia cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z bieżącymi ustawieniami przeglądarki.

2017 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
Strona wygenerowana w 0.09 sekundy. Zapytań do SQL: 11