bhp forum Strona Główna
bhp forum

Poprzedni temat «» Następny temat
Ekwiwalent za pranie
Autor Wiadomość
Jola 
jola

Wysłany: 2008-05-20, 11:26   Ekwiwalent za pranie

Witam specjalistów! Mam prośbę, czy ma ktoś opracowany wzór naliczania ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej miesięczny i kwartalny.

ml 

Wysłany: 2008-05-20, 14:45   

(1/12x+xy-2y)*zx=cena

Ąrty. Zobacz ile bierze pobliska pralnia (pomnóż to 0,75 - było na proszek) pomnóż to przez ilość średnich prań miesięcznych (1-4) i będziesz miała ekwiwalent.

Michał Anioł

Wysłany: 2008-05-20, 15:18   

o cholender to już wyższa matematyka, ja mam prościej ustaliliśmy ile miesiecznie za pranie (x) razy ilość miesięcy=ekwiwalent

chociaż jakby tu wkleić moją formułkę z excela, to już wcale nie takie bardziej proste :mrgreen:

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2008-05-20, 18:26   

ml napisał/a:
(1/12x+xy-2y)*zx=cena Ąrty. Zobacz ile bierze pobliska pralnia (pomnóż to 0,75 - było na proszek) pomnóż to przez ilość średnich prań miesięcznych (1-4) i będziesz miała ekwiwalent.

Witam - "ml", robie to zupełnie podobnie. Tyle tylko, że najpierw utworzyłem 3 grupy pracowników, np: robotnicy produkcyjni, pracownicy gospodarczy oraz pracownicy inż.-techn. jak np.konstruktor, gł. technolog itp - tj. osoby związane z produkcją ale nie produkcyjni i nie adm.-biur. W zależności od tego każda grupa otrzymuje różna odzież roboczą, np. produkcja: ubranie robocze (bluza i spodnie ogrodniczki) + koszula robocza i czapka. Pracownik gospodarczy (sprzątaczka): fartuch drelichowy dla kobiet + chustka lub (ogrodnik) spodnie ogrodniczki + bluza i czapka dla mężczyzny. Pracownik inż. techn. (technolog, konstruktor itp): tylko fartuch drelichowy. W związku z tym jest różnica w ilości i częstotliwości prania. Z tego też powodu określone stawki miesięczne (zawierające VAT - bo pralnie go dokładają do ceny) wynoszą 24,- ; 20,- i 16,- zł. Nie mniej jednak w każdym zakładzie może być inaczej.

DominikaD 

Wysłany: 2008-05-21, 07:31   

Witam, ja też mam pytanie odnośnie ekwiwalentu za pranie.
Firma wypłaca go pewnej grupie pracowników, ale o osobach świeżo przyjętych no niestety zapomniała. Ciągnie się juz to ok 4 lat. Czy należy się takiemu pracownikowi zwrot kosztów za niepłacone lata? czy nie?
Z góry dziękuję nie piszę bo Anioł pewno zaraz zaatakuje ;-)

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2008-05-21, 08:18   

DominikaD napisał/a:
......Firma wypłaca go pewnej grupie pracowników, ale o osobach świeżo przyjętych no niestety zapomniała. Ciągnie się juz to ok 4 lat. Czy należy się takiemu pracownikowi zwrot kosztów za niepłacone lata?

Witam - Dominiko, Obowiązek prania (i naprawy odzieży roboczej) spoczywa na pracodawcy. Ekwiwalent wypłacany jest tylko wówczas, gdy pracodawca takie pranie zleci pracownikowi. Natomiast zlecić może pranie tylko odzieży roboczej (nie mylić z ochronami w tym odzieży ochronnej). Ponadto, ekwiwalent dotyczyć może tylko osób, którym taka odzież przysługuje np. wg. zakładowej Tabeli Norm przydziału ochron indywidualnych oraz odzieży i obuwia roboczego. Tak więc jeśli jesteś np. pracownikiem administracyjno-biurowym, któremu odzież robocza nie przysługuje, to nie przysługuje również ekwiwalent za jej pranie. Jeśli jednak należysz do grupy pracowników otrzymujących odzież roboczą to w przypadku gdy pracodawca nie dokonuje prania - ekwiwalent powinnaś otrzymać. Dochodzić wyrównania możesz (jeśli się nie mylę) tylko za okres 3 lat wstecz. Sprawdź jednak u księgowej czy rzeczywiście jesteś pomijana przy takiej wypłacie i czy ona Ci sie należy.

DominikaD 

Wysłany: 2008-05-21, 08:25   

Z księgową własnie wojna trwa :0
Ekwiwalent się należy jest to uregulowane w regulaminie.
Właśnie chodzi mi o zapis do ile wstecz można się domagać.
Dałabym z tym spokój, ale kobitka mi cisnienie podniosła i teraz nie odpuszczę :)

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2008-05-21, 08:36   

DominikaD napisał/a:
Z księgową własnie wojna trwa :0
Ekwiwalent się należy jest to uregulowane w regulaminie.
Właśnie chodzi mi o zapis do ile wstecz można się domagać.
Dałabym z tym spokój, ale kobitka mi cisnienie podniosła i teraz nie odpuszczę :)

Roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat ......
http://praca.gazetaprawna...cowniczych.html

DominikaD 

Wysłany: 2008-05-21, 09:07   

Dziękuje Andrzeju :)

Michał Anioł

Wysłany: 2008-05-21, 09:15   

Domi przygotujcie (ci nowi pracownicy) pisemko, nic na gębę i złużcie je w sekretariacie firmy, powołaj się na te tabele, że wasze stanowiska są ujęte a w okresie od-do nie otrzymaliście ekwiwalentu, jak bhp'owiec nic nie zdjeła u pracodawcy to wyślijcie maila do PIP'y, nie musi być imienny, załużcie konto pt, poszkodowanyprzezpracodawcę2413@coś tam żaląc się na nieprawidłowości w związku z wypłatami ekwiwalentów odzieżowych/za pranie odzieży, a PIP'a musi sprawdzić sprawe i na maila odpowiedzć, powodzenia - życzliwy 8-)

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2008-05-21, 09:56   

Michał Anioł napisał/a:
Domi przygotujcie (ci nowi pracownicy) pisemko, nic na gębę i złużcie je w sekretariacie firmy, powołaj się na te tabele, że wasze stanowiska są ujęte a w okresie od-do nie otrzymaliście ekwiwalentu, jak bhp'owiec nic nie zdjeła u pracodawcy to wyślijcie maila do PIP'y, nie musi być imienny, załużcie konto pt, poszkodowanyprzezpracodawcę2413@coś tam żaląc się na nieprawidłowości w związku z wypłatami ekwiwalentów odzieżowych/za pranie odzieży, a PIP'a musi sprawdzić sprawe i na maila odpowiedzć, powodzenia - życzliwy 8-)

Witam - kolego, masz rację. Tyle tylko, że w tym przypadku cała konspiracja jest zbędna bo pracodawca będzie wiedział o kogo chodzi i kto mógł taki "donos" zrobić. Nie mniej jednak należy najpierw wystąpić pisemnie (imiennie - nie zbiorowo) do pracodawcy o wyrównanie zaległego ekwiwalentu.

DominikaD 

Wysłany: 2008-05-21, 10:24   

Sprawa klepnięta za trzy lata ma być zwrot :)
Dmucham na zimne bo na razie na gębę to jest
Sipowiec zadziałał :)

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2008-05-21, 10:32   

DominikaD napisał/a:
Sprawa klepnięta za trzy lata ma być zwrot :) Sipowiec zadziałał :)

Szkoda, że tylko za 3 lata - ale dobre i to. A tak nawiasem mówiąc, to jak znam pracę społeczną SIPowców - to wreszcie na coś sie przydał - Przepraszam ale to do wszystkich SIPowców nie dotyczy.

DominikaD 

Wysłany: 2008-05-21, 11:06   

U mnie Sipowiec jest ok :)
Ma się dobrych kolegów ;-)

Basia 

Wysłany: 2008-09-10, 21:46   

Andrzej J.S napisał/a:
(1/12x+xy-2y)*zx=cena
prosze mi wytłumaczyć w tej funkcji co oznacza x a co y? :oops:
każdy "pierze inaczej" :shock: , mydłem , proszkiem, raz w miesiącu lub co tydzień ... myślę że wyliczenie ekwiwalentu za pranie i naprawę odzieży we własnym zakresie jest nie wymierne co do rzeczywistości poniesionych kosztów przez pracownika. Jak to udokumentować i wyliczyć? :roll: :!: :idea: HELP

Odpowiedz do tematu