Strona Główna
bhp forum

Poprzedni temat «» Następny temat
Ekwiwalent za pranie
Autor Wiadomość
Jola 
jola

Wysłany: 2008-05-20, 11:26   Ekwiwalent za pranie

Witam specjalistów! Mam pro?b?, czy ma kto? opracowany wzór naliczania ekwiwalentu za pranie odzie?y roboczej miesi?czny i kwartalny.

ml 

Wysłany: 2008-05-20, 14:45   

(1/12x+xy-2y)*zx=cena

?rty. Zobacz ile bierze pobliska pralnia (pomnó? to 0,75 - by?o na proszek) pomnó? to przez ilo?? ?rednich pra? miesi?cznych (1-4) i b?dziesz mia?a ekwiwalent.

Micha? Anio?

Wysłany: 2008-05-20, 15:18   

o cholender to ju? wy?sza matematyka, ja mam pro?ciej ustalili?my ile miesiecznie za pranie (x) razy ilo?? miesi?cy=ekwiwalent

chocia? jakby tu wklei? moj? formu?k? z excela, to ju? wcale nie takie bardziej proste :mrgreen:

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2008-05-20, 18:26   

ml napisał/a:
(1/12x+xy-2y)*zx=cena ?rty. Zobacz ile bierze pobliska pralnia (pomnó? to 0,75 - by?o na proszek) pomnó? to przez ilo?? ?rednich pra? miesi?cznych (1-4) i b?dziesz mia?a ekwiwalent.

Witam - "ml", robie to zupe?nie podobnie. Tyle tylko, ?e najpierw utworzy?em 3 grupy pracowników, np: robotnicy produkcyjni, pracownicy gospodarczy oraz pracownicy in?.-techn. jak np.konstruktor, g?. technolog itp - tj. osoby zwi?zane z produkcj? ale nie produkcyjni i nie adm.-biur. W zale?no?ci od tego ka?da grupa otrzymuje ró?na odzie? robocz?, np. produkcja: ubranie robocze (bluza i spodnie ogrodniczki) + koszula robocza i czapka. Pracownik gospodarczy (sprz?taczka): fartuch drelichowy dla kobiet + chustka lub (ogrodnik) spodnie ogrodniczki + bluza i czapka dla m??czyzny. Pracownik in?. techn. (technolog, konstruktor itp): tylko fartuch drelichowy. W zwi?zku z tym jest ró?nica w ilo?ci i cz?stotliwo?ci prania. Z tego te? powodu okre?lone stawki miesi?czne (zawieraj?ce VAT - bo pralnie go dok?adaj? do ceny) wynosz? 24,- ; 20,- i 16,- z?. Nie mniej jednak w ka?dym zak?adzie mo?e by? inaczej.

DominikaD 

Wysłany: 2008-05-21, 07:31   

Witam, ja te? mam pytanie odno?nie ekwiwalentu za pranie.
Firma wyp?aca go pewnej grupie pracowników, ale o osobach ?wie?o przyj?tych no niestety zapomnia?a. Ci?gnie si? juz to ok 4 lat. Czy nale?y si? takiemu pracownikowi zwrot kosztów za niep?acone lata? czy nie?
Z góry dzi?kuj? nie pisz? bo Anio? pewno zaraz zaatakuje ;-)

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2008-05-21, 08:18   

DominikaD napisał/a:
......Firma wyp?aca go pewnej grupie pracowników, ale o osobach ?wie?o przyj?tych no niestety zapomnia?a. Ci?gnie si? juz to ok 4 lat. Czy nale?y si? takiemu pracownikowi zwrot kosztów za niep?acone lata?

Witam - Dominiko, Obowi?zek prania (i naprawy odzie?y roboczej) spoczywa na pracodawcy. Ekwiwalent wyp?acany jest tylko wówczas, gdy pracodawca takie pranie zleci pracownikowi. Natomiast zleci? mo?e pranie tylko odzie?y roboczej (nie myli? z ochronami w tym odzie?y ochronnej). Ponadto, ekwiwalent dotyczy? mo?e tylko osób, którym taka odzie? przys?uguje np. wg. zak?adowej Tabeli Norm przydzia?u ochron indywidualnych oraz odzie?y i obuwia roboczego. Tak wi?c je?li jeste? np. pracownikiem administracyjno-biurowym, któremu odzie? robocza nie przys?uguje, to nie przys?uguje równie? ekwiwalent za jej pranie. Je?li jednak nale?ysz do grupy pracowników otrzymuj?cych odzie? robocz? to w przypadku gdy pracodawca nie dokonuje prania - ekwiwalent powinna? otrzyma?. Dochodzi? wyrównania mo?esz (je?li si? nie myl?) tylko za okres 3 lat wstecz. Sprawd? jednak u ksi?gowej czy rzeczywi?cie jeste? pomijana przy takiej wyp?acie i czy ona Ci sie nale?y.

DominikaD 

Wysłany: 2008-05-21, 08:25   

Z ksi?gow? w?asnie wojna trwa :0
Ekwiwalent si? nale?y jest to uregulowane w regulaminie.
W?a?nie chodzi mi o zapis do ile wstecz mo?na si? domaga?.
Da?abym z tym spokój, ale kobitka mi cisnienie podnios?a i teraz nie odpuszcz? :)

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2008-05-21, 08:36   

DominikaD napisał/a:
Z ksi?gow? w?asnie wojna trwa :0
Ekwiwalent si? nale?y jest to uregulowane w regulaminie.
W?a?nie chodzi mi o zapis do ile wstecz mo?na si? domaga?.
Da?abym z tym spokój, ale kobitka mi cisnienie podnios?a i teraz nie odpuszcz? :)

Roszczenia ze stosunku pracy ulegaj? przedawnieniu z up?ywem 3 lat ......
http://praca.gazetaprawna...cowniczych.html

DominikaD 

Wysłany: 2008-05-21, 09:07   

Dzi?kuje Andrzeju :)

Micha? Anio?

Wysłany: 2008-05-21, 09:15   

Domi przygotujcie (ci nowi pracownicy) pisemko, nic na g?b? i z?u?cie je w sekretariacie firmy, powo?aj si? na te tabele, ?e wasze stanowiska s? uj?te a w okresie od-do nie otrzymali?cie ekwiwalentu, jak bhp'owiec nic nie zdje?a u pracodawcy to wy?lijcie maila do PIP'y, nie musi by? imienny, za?u?cie konto pt, poszkodowanyprzezpracodawc?2413@co? tam ?al?c si? na nieprawid?owo?ci w zwi?zku z wyp?atami ekwiwalentów odzie?owych/za pranie odzie?y, a PIP'a musi sprawdzi? sprawe i na maila odpowiedz?, powodzenia - ?yczliwy 8-)

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2008-05-21, 09:56   

Micha? Anio? napisał/a:
Domi przygotujcie (ci nowi pracownicy) pisemko, nic na g?b? i z?u?cie je w sekretariacie firmy, powo?aj si? na te tabele, ?e wasze stanowiska s? uj?te a w okresie od-do nie otrzymali?cie ekwiwalentu, jak bhp'owiec nic nie zdje?a u pracodawcy to wy?lijcie maila do PIP'y, nie musi by? imienny, za?u?cie konto pt, poszkodowanyprzezpracodawc?2413@co? tam ?al?c si? na nieprawid?owo?ci w zwi?zku z wyp?atami ekwiwalentów odzie?owych/za pranie odzie?y, a PIP'a musi sprawdzi? sprawe i na maila odpowiedz?, powodzenia - ?yczliwy 8-)

Witam - kolego, masz racj?. Tyle tylko, ?e w tym przypadku ca?a konspiracja jest zb?dna bo pracodawca b?dzie wiedzia? o kogo chodzi i kto móg? taki "donos" zrobi?. Nie mniej jednak nale?y najpierw wyst?pi? pisemnie (imiennie - nie zbiorowo) do pracodawcy o wyrównanie zaleg?ego ekwiwalentu.

DominikaD 

Wysłany: 2008-05-21, 10:24   

Sprawa klepni?ta za trzy lata ma by? zwrot :)
Dmucham na zimne bo na razie na g?b? to jest
Sipowiec zadzia?a? :)

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2008-05-21, 10:32   

DominikaD napisał/a:
Sprawa klepni?ta za trzy lata ma by? zwrot :) Sipowiec zadzia?a? :)

Szkoda, ?e tylko za 3 lata - ale dobre i to. A tak nawiasem mówi?c, to jak znam prac? spo?eczn? SIPowców - to wreszcie na co? sie przyda? - Przepraszam ale to do wszystkich SIPowców nie dotyczy.

DominikaD 

Wysłany: 2008-05-21, 11:06   

U mnie Sipowiec jest ok :)
Ma si? dobrych kolegów ;-)

Basia 

Wysłany: 2008-09-10, 21:46   

Andrzej J.S napisał/a:
(1/12x+xy-2y)*zx=cena
prosze mi wyt?umaczy? w tej funkcji co oznacza x a co y? :oops:
ka?dy "pierze inaczej" :shock: , myd?em , proszkiem, raz w miesi?cu lub co tydzie? ... my?l? ?e wyliczenie ekwiwalentu za pranie i napraw? odzie?y we w?asnym zakresie jest nie wymierne co do rzeczywisto?ci poniesionych kosztów przez pracownika. Jak to udokumentowa? i wyliczy?? :roll: :!: :idea: HELP

Odpowiedz do tematu