bhp forum Strona Główna
bhp forum

Poprzedni temat «» Następny temat
Analiza stanu BHP i szkolenie okresowe
Autor Wiadomość
si-mo 
st. inspektor BHP

Wysłany: 2010-02-14, 13:52   Analiza stanu BHP i szkolenie okresowe

Witam. Proszę o odpowiedź, w jakim terminie zazwyczaj składa się roczną analizę stanu BHP w firmie? Ktoś z forumowiczów stwierdził, że opracowuje ją do końca stycznia następnego roku. Jak się na to zapatrują inni? Dodam - że jeszcze jej nie zrobiłam, bo miałam nadzieję, że luty/marzec w zupełności wystarczy.
Drugie pytanie - pracodawca chce, abym w ramach umowy cywilnoprawnej z firmą zewnętrzną przeprowadziła szkolenie okresowe pracowników adm-biur. w mojej instytucji. Jestem starszym inspektorem (po st. podyplomowych). Wydawało mi się, że mogę je prowadzić. Tymczasem wyczytałam na forum, że szkolenia okresowe można prowadzić dopiero jako specjalista. A że były również inne zdania, to bardzo proszę o opinię na ten temat. Pozdrawiam

ewania 

Pomogła: 1 raz
Wysłany: 2010-02-14, 14:12   

Moim zdaniem - możesz byc wykładowcą któregos z tematów na takim szkoleniu.

BHP_user 

Wysłany: 2010-02-14, 15:14   

ale nie możesz być organizatorem

ewania 

Wysłany: 2010-02-14, 15:50   

BHP_user napisał/a:
ale nie możesz być organizatorem

No, przeciez napisała:

si-mo napisał/a:
abym w ramach umowy cywilnoprawnej z firmą zewnętrzną

- wynika z tego, że organizatorem miałaby być jakaś szkoleniowa firma zewnętrzna, prawda?

si-mo 
st. inspektor BHP

Wysłany: 2010-02-14, 16:14   

Tak, organizatorem jest firma zewnętrzna, ale mój pracodawca chce, abym to ja przeszkoliła pracowników z firmy. I to w całości, a nie tylko w wybranym zakresie...
I ponawiam pytanie, czy mogę jako st. inspektor wykładać podczas szkoleń okresowych, czy muszę być przynajmniej specjalistą :?:

ewania 

Wysłany: 2010-02-14, 17:51   

si-mo napisał/a:
czy mogę jako st. inspektor wykładać podczas szkoleń okresowych,

Możesz, jeśli czujesz sie "na siłach". No i nie będąc organizatorem szkolenia oczywiście.

si-mo 
st. inspektor BHP

Wysłany: 2010-02-14, 18:25   

Nie jestem organizatorem, a czy czuję się na siłach, to już inna para kaloszy... Mierz siły na zamiary, jak to mówią...
A tak na marginesie, czy szkolenie dla pracowników A-B faktycznie musi trwać 8 godzin? To nie produkcja, nie wprowadzamy nowych technologii, wypadki są sporadyczne i na szczęście lekkie. Chciałam przygotować trochę materiałów "poglądowych" dla każdego, prezentacje itp. Tym bardziej, ze takie szkolenie może być organizowane w formie samokształcenia kierowanego, seminarium lub kursu etc. Jakie jest niezbędne minimum żeby było ok?? :oops:

ewania 

Wysłany: 2010-02-14, 19:27   

si-mo napisał/a:
Jakie jest niezbędne minimum żeby było ok?? :oops:

Masz wyraźnie okreslone w "ramowym" programie..... 8h. I nie ma, że boli.

si-mo 
st. inspektor BHP

Wysłany: 2010-02-23, 19:28   

Nastąpiła "drobna" zmiana planów. Niestety :-( Wyszło na to, że mam się zająć całością szkoleń, bez współpracy z firmą z zewnątrz. I teraz moje pytanie: skoro mój pracodawca zleca mi poprowadzenie szkoleń (wiem, wiem, nie jest to moim obowiązkiem), to organizatorem jest pracodawca? I to pieczątka instytucji, w której pracuję i szkolę jest na zaświadczeniu? A ja mogę (muszę?) podpisać się jako osoba upoważniona przez organizatora szkolenia?
Dodatkowo prowadzę dziennik, przygotowuję pytania egzaminacyjne... :?:
Nadmieniam jeszcze raz, że jestem st. inspektorem, po studiach podyplomowych, w służbie BHP od pół roku. Kto jeszcze, oprócz mnie może szkolić podczas tych szkoleń, zakładając, że wszystko ma być zorganizowane w ramach firmy, bez osób z zewnątrz?
Z góry dziękuję za odpowiedzi i rozwianie moich wątpliwości

leptoptelis 

Wysłany: 2010-02-23, 22:14   

W ramowym programie jest mowa o godzinach lekcyjnych a nie zegarowych. Godzina lekcyjna ma 45 minut.

leptoptelis 

Wysłany: 2010-02-23, 22:23   

A propos szkolenia. jeśli masz kadrowca prawnika, albo radcę prawnego to może on poprowadzić zagadnienia z prawa pracy, jeżeli masz inspektora ochrony przeciwpożarowej to też, jeśli masz w zakładzie ratownika medycznego albo jakiegoś pracownika służby zdrowia to też. Chociaż tak po prawdzie jakby pracodawca chciał to zrobić tak, żeby nie było to niezgodne z przepisami w sprawie szkoleń to nie powinien tego zlecać pracownikowi służby BHP w ramach obowiązków służbowych ale podpisać z wykładowcami oddzielną umowę na przykład o dzieło, czy zlecenie. On jako organizator kursu, ty jako kierownik kursu czy wykładowca czy jeszcze inne osoby jako wykładowcy. Znam takie przypadki organizowania szkoleń okresowych w ten sposób.

si-mo 
st. inspektor BHP

Wysłany: 2010-02-24, 06:03   

leptoptelis napisał/a:
Znam takie przypadki organizowania szkoleń okresowych w ten sposób.

Ja już teraz też znam ;-) Dzięki za sugestie, takie właśnie miałam pomysły...
A co do zajęć, to wiem, że będą to godziny lekcyjne. Ale to i tak sporo :-(

Pastelle 
specjal.

Wysłany: 2010-02-24, 07:29   

si-mo napisał/a:
Nastąpiła "drobna" zmiana planów. Niestety :-( Wyszło na to, że mam się zająć całością szkoleń, bez współpracy z firmą z zewnątrz. I teraz moje pytanie: skoro mój pracodawca zleca mi poprowadzenie szkoleń (wiem, wiem, nie jest to moim obowiązkiem), to organizatorem jest pracodawca? I to pieczątka instytucji, w której pracuję i szkolę jest na zaświadczeniu? A ja mogę (muszę?) podpisać się jako osoba upoważniona przez organizatora szkolenia?

Tutaj masz konkretnie napisane kto jest oragnizatorem, a kto się może podpisać: http://www.bhpforum.pl/viewtopic.php?t=2196
si-mo napisał/a:
Dodatkowo prowadzę dziennik, przygotowuję pytania egzaminacyjne... :?:
Nadmieniam jeszcze raz, że jestem st. inspektorem, po studiach podyplomowych, w służbie BHP od pół roku. Kto jeszcze, oprócz mnie może szkolić podczas tych szkoleń, zakładając, że wszystko ma być zorganizowane w ramach firmy, bez osób z zewnątrz?
Z góry dziękuję za odpowiedzi i rozwianie moich wątpliwości

Tak, prowadzisz dziennik, rejestr wydanych zaświadczeń, dziennik zajęć i listę obecności i oczywiście każde szkolenie kończy się egzaminem.

Odpowiedz do tematu