Ogłoszenie 

Poprzedni temat «» Następny temat
Minimalna wysokość pomieszczenia pracy przy stropie pochyłym
Autor Wiadomość
Kulas81 

Wysłany: 2020-08-21, 20:50   Minimalna wysokość pomieszczenia pracy przy stropie pochyłym

Witam, nie daje mi spokoju pewna sprawa.
Poproszono mnie o zaopiniowanie, rozmieszczenia pracowników, w przebudowywanym budynku. Część stanowisk pracy wydzielono na poddaszu gdzie występuje strop pochyły w zakresie 1.6m do 3.0m. Napisałem, że w mojej opinii zgodnie z Rozp. w sprawie ogólnych przepisów BHP przy wysokości stropu 1.60 nie jest spełniony warunek, że w najniższym miejscu wysokość pomieszczenia przy stropie pochyłym nie może być mniejsza w świetle niż 1,9 m. W związku z tym zaproponowałem zabudowanie od podłogi do sufity w miejscu gdzie strop ma 1.90m a generalnie pomieszczenia nie nadają się na pomieszczenie pracy.
Odpowiedź inwestora/projektanta/kierownika budowy jest taka, że jest to nadinterpretacja przepisów z mojej strony bo zgodnie z wymaganiami technicznymi nie należy po prostu wliczać powierzchni poniżej 1.9m oraz kubatury do powierzchni użytkowej pomieszczenia pracy. Oczywiście znam te przepisy ale art. 72.1 WT mówi o tym w zakresie pokoi mieszkalnych i w zabudowie jednorodzinnej i rekreacyjnej natomiast w zakresie wymogu 1.9m przy stropie pochyłym jest mowa, że należy stosować przepisy BHP. Dodatkowo przecież cały § 20 rozporządzenia BHP jest zatytułowany Wysokość pomieszczenia stałej pracy i nie ma podstaw do łączenia wysokości poniżej 1.9m z powierzchnią bo powierzchni jest poświęcony cały § 19. Powierzchnia i wysokość pomieszczeń pracy. Dodam, że inwestor podobno ma opinię biegłego rzeczoznawcy ds BHP, że na poddaszu mogą być pomieszczenia użytkowo/ biurowe. Nie traktuje tego jakoś ambicjonalnie ale przyznam, że mam wrażenie, że to inwestor łączy kilka przepisów i tworzy coś co jest mu na rękę bez żadnego uzasadnienia. Jestem ciekawy co na ten temat myślą koledzy i koleżanki po fachu?

krezus

Wysłany: 2020-09-13, 22:30   

do 1,9 nie wlicza się powierzchni pomieszczenia, ale należy zachować wolną wymaganą przestrzeń dla pracownika 2m2 i 13m3

Kulas81 

Wysłany: 2020-09-14, 08:42   

Tylko z czego to wynika bo nie z przepisów. Generalnie chodzi mi o sytuację gdy pracownik rozwali głowę o strop i będę musiał coś w protokole napisać ( nie wspominając o pozwie) i tu potrzebuję jakiś przepis, wyrok, przynajmniej stanowisko jakiegoś organu. Bo na tą chwilę to widzę, że jest to jakiś obowiązujący w branży projektowej pogląd , którego nikt nie umie uzasadnić.

bogwoj

Wysłany: 2020-09-17, 10:33   

Jeżeli problem niue jest opisany przepisem, to należy UŻYĆ ZDROWEGO ROZSĄDKU.
Widzę, że Tobie brakuje tak znajomości przepisów, jak i zdrowego rozsądku.

Budowlańcy mają rację - czepiasz się, nie mając podstaw ku temu.

Generalnie chodzi mi o sytuację gdy pracownik rozwali głowę o strop i będę musiał coś w protokole napisać
Czyżby?

Kulas81 

Wysłany: 2020-09-17, 12:05   

Nie rozumiem po co odpisujesz na posta skoro go nawet nie przeczytałeś, nie rozumiem po co od razu te osobiste wycieczki do mojej wiedzy i wyobraźni, chyba, że twoje ograniczenia powodują, że nie potrafisz konstruktywnie się wypowiadać. Gdybyś przeczytał, to byś wiedział, że przytoczyłem przepis który mówi, że pomieszczenie przy skosie nie może być niższe niż 1.9 m. nie napisałbyś również, że należy stosować zdrowy rozsadek, jeżeli przepisy czegoś nie precyzują ( z czym generalnie się zgadzam) ale w tym przypadku przepis jest bardzo precyzyjny.
Budowlańcy maja taką samą rację jak ty, czyli zero argumentów, przepisów, wyroków tylko po prostu tak jest a reszta się nie zna.
Rozpocząłem temat bo zawsze jestem otwarty na wiedzę i inny punkt widzenia ale, jeżeli to wszystko co masz do przekazania to nie zachęcam Ciebie do dalszej dyskusji.

ewania 

Pomogła: 37 razy
Wysłany: 2020-09-17, 19:00   

Moje podejście byłoby takie, jak autora tematu.
Ale też jestem ciekawa Waszego podejścia i opinii w tym temacie, dlatego proszę o wypowiedzi ad meritum, a nie ad personam.

Odpowiedz do tematu