Ogłoszenie 

Poprzedni temat «» Następny temat
jak ocenic ryzyko halasu
Autor Wiadomość
andrzej4

Wysłany: 2015-01-09, 08:56   

Witam
Moze zle sie wyrazilem,sluchajcie chce zrobic karte oceny ryzyka na halas w takiej formie
1kolumna zrodlo halasu(opis czynnosci)
2 kolumna czas ekspozycji na halas
3kolumna wartosc rownowaznego poziomu dzwieku A
4 kolumna wartosc maksymalnego poziomu dzwieku A
5 kolumna wartosc szczytowego poziomu dzwieku C
6 kolumna wyznaczenie ryzyka zawodowego za pomoca algorytmu z PN dla danego halasu
No i tak ocenie pozostale 9 rodzajow zrodel halasu dla danego stanowiska i bede mial obraz przy ktorym ze zrodel halasu trzeba bedzie wprowadzic dzialania profilaktyczne.
Bedzie tak dobrze?

wojtek.d 

Wysłany: 2015-01-09, 09:33   

Ja mam tabelkę, w której mam tematy rubryk po lewej stronie:
1. Stanowisko pracy i miejsce pracy
2. Źródło hałasu
3. Czas trwania narażenia na hałas
4. Wartość NDN *) oraz wartość progu działania dla hałasu
5. Skutki dla zdrowia
6. Informacje dotyczące poziomu emisji hałasu, dostarczonej przez producenta środków pracy
7. Istnienia alternatywnych środków pracy, zaprojektowanych do ograniczenia emisji hałasu
8. Informacje uzyskane w wyniku profilaktycznych badań lekarskich pracowników
9. Pośrednie skutki dla zdrowia i bezpieczeństwa pracownika, wynikające z interakcji pomiędzy hałasem i sygnałami bezpieczeństwa
10. Dostępność środków ochrony indywidualnej przed hałasem

Po prawej stronie natomiast mam odpowiedzi na te zagadnienia i żadna inspekcja jeszcze mi się do tego nie doczepiła ;-)

andrzej4

Wysłany: 2015-01-09, 09:55   

Wojtek w tym 4 punkcie masz wskazane te wartosci rownowazny i maksymalny poziom dzwieku A i szczytowy poziom dzwieku C i wyliczone ryzyko?

wojtek.d 

Wysłany: 2015-01-09, 10:01   

Dokładnie tak. Wyliczone ryzyko zapisane pod hasłem: "Poziom ekspozycji na hałas odniesiony do dnia pracy" ;-)
EDIT: A w pkt. 8: "Wszyscy pracownicy pracujący w narażeniu na hałas, po zapoznaniu się lekarza med. pracy z wynikami pomiarów, przeszli pozytywnie badania lekarskie"

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2015-01-09, 10:35   

Osobiście przy ocenie ryzyka zawodowego nigdy nie rozbijałem składowych hałasu bo wypadkową tego jest wartość ekspozycji dB/8h (LEX,8h) oraz krotność NDN, od której zależy termin następnych pomiarów. Z tego względu nie widzę powodu, dla którego należałoby w ocenie ryzyka zawodowego odnosić się do każdej składowej - jaki ma to sens?
Natomiast dane o których piszecie zawarte są w materiałach z pomiarów hałasu (karta wyników pomiarów hałasu na stanowisku pracy). Dane te częściowo umieszczam w "KARTA BADAŃ I POMIARÓW CZYNNIKÓW SZKODLIWYCH - jako czynnik fizyczny".
Zawsze tak robiłem i wszystko grało. A może czegoś nie rozumiem - a może w przepisach coś się zmieniło :?:

wojtek.d 

Wysłany: 2015-01-09, 11:23   

Andrzeju - jest tak, jak piszesz, a mianowicie ja przepisuję te wszystkie dane z karty pomiarów. Może by i wystarczyło zapisać tylko poziom ekspozycji w odniesieniu na 8h, ale ja zamieszczam również kolejne 2 wyniki pomiarów, a więc szczytowy i max. Nie jest to błędem, ponieważ jak pracownik np. szlifuje sporadycznie, to widzimy w orz, że podczas szlifowania mamy te 95, a nawet i 105dB, mimo że w odniesieniu do 8h wyjdzie nam 0,46NDN, a więc pomiary co 2 lata. Taki jest mój klucz zapisu w pkt.4, który powyżej przytoczyłem
wojtek.d napisał/a:
4. Wartość NDN *) oraz wartość progu działania dla hałasu

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2015-01-09, 18:04   

wojtek.d napisał/a:
Andrzeju - jest tak, jak piszesz, ............... .

Dziękuję za wyjaśnienie - już się bałem, że coś się zmieniło i wprowadzam innych w błąd.

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2015-01-09, 18:21   

wojtek.d napisał/a:
pracownik np. szlifuje sporadycznie, to widzimy w orz, że podczas szlifowania mamy te 95, a nawet i 105dB,

Dokonując (w ten sposób) cząstkowej oceny ryzyka należy wykazać, że podczas pracy narzędzia (szlifierki), mamy do czynienia z poziomem ryzyka np. dużym (istotne / nietolerowalne) i bezwzględnie podczas pracy szlifierki należy stosować ochronniki słuchu.
Natomiast biorąc pod uwagę całokształt dniówki (dB/8h) - możemy powiedzieć, że poziom ryzyka mieści się w granicach małego i jest pomijalne (0,46 NDN).

wojtek.d 

Wysłany: 2015-01-12, 11:07   

Dokładnie - jak piszesz. Jeżeli bym zapisał tylko hałas odniesiony do dnia pracy, to wyszło by, że nie pracują w hałasie ;-)

ramto

Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 2020-07-23, 13:35   

Wszystko jest tutaj dokładnie określone. Tryb i częstotliwość wykonywania pomiarów, sposób rejestrowania i przechowywania wyników oraz sposób ich udostępnienia pracownikom określa rozporządzenie ministra zdrowia i opieki społecznej. Tak naprawdę wszystko zalezy od miejsca pracy Inaczej ocenia sie hałas w zakładzie produkcyjnym. Zupełnie inaczej ocenia sie halas w biurze ( w ktorym raczej nie przekracza norm).
Jeśli hałas jest wysoki, dobrze będzie zasugerować zastosowanie odpowiednich tłumików. https://wenga.com.pl/tlumiki-halasu-wybuchu-pary-wodnej.html Poczytaj sobie tutaj.

Odpowiedz do tematu