Ogłoszenie 

Poprzedni temat «» Następny temat
Brak wezwania na komisję lekarską
Autor Wiadomość
Szymon330

Wysłany: 2020-05-21, 12:12   Brak wezwania na komisję lekarską

Witam dwa tygodnie temu wróciłem ze zwolnienia lekarskiego po wypadku w pracy protokół został sporządzony wszystkie papiery od lekarza dostarczyłem do zakładu pracy a pani od BHP stwierdziła że nie muszę składać żadnych papierów do ZUS że oni tym się zajmą i mam takie pytanie czemu jeszcze nie dostałem żadnego skierowania na komisję lekarską i czy mogę to gdzieś sprawdzić czy zakład pracy w ogóle zgłosił to do ZUS??

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2020-05-21, 13:42   

Szymon330 napisał/a:
pytanie czemu jeszcze nie dostałem żadnego skierowania na komisję lekarską

Po całkowicie zakończonym leczeniu, wniosek o ustalenie uszczerbku na zdrowiu i wypłacenie jednorazowego odszkodowania poszkodowany składa do ZUS za pośrednictwem zakładu pracy. Do takiego wniosku poszkodowany dołącza protokół powypadkowy oraz zaświadczenie o stanie zdrowia na druku ZUS N-9. Do wniosku poszkodowanego zakład pracy dołącza dodatkowo wymagane dokumenty. Całość zakład pracy przesyła do ZUS, który rozpatruje sprawę i kieruje poszkodowanego do lekarza orzecznika. Po zbadaniu poszkodowanego lekarz orzecznik ocenia stopień uszczerbku na zdrowiu powstały w wyniku wypadku przy pracy. Dopiero po zakończeniu całości sprawy, ZUS wypłaca przysługujące odszkodowanie.

Co do terminu badania przez lekarza orzecznika to trzeba uzbroić się w cierpliwość - szczególnie obecnie w czasie epidemii koronawirusa bo nie wszystkie gabinety lekarskie są otwarte. Ponadto sprawdź czy Twój wniosek został już skompletowany i wysłany przez zakład pracy do ZUS.

yock 

Wysłany: 2020-05-21, 13:42   

zakład pracy jest płatnikiem składek ZUS i to on wysyła pismo z załącznikami do ZUS o ustalenie "stopnia uraz" % i odszkodowanie. Do ZUS dokumentacje wysyła się już w formie elektronicznej oraz pocztą. Dwa tygodnie w czasie Covid19 to tak za krótki czas by coś otrzymać od ZUS. Zazwyczaj odżywają się po miesiącu :idea: Może być tak, że jeszcze będą potrzebowali dodatkowe dokumenty od zakładu w celu uszczegółowienia wypadku. Taką informacje otrzymasz jako strona postępowania. :idea:

Szymon330

Wysłany: 2020-05-21, 13:51   

O i takiej odpowiedzi szukałem zwięźle i na temat:), dzięki bardzo i pozdrawiam.

ewania 

Pomogła: 37 razy
Wysłany: 2020-05-21, 14:03   

Nie wiem, czy wybrzmiało to dość jasno, Andrzej J.S. to napisał, ale nie wiem, czy zwróciłeś na to uwagę, więc podkreślę:
BEZ TWOJEGO wniosku pracodawca niczego ZUSowi sam nie wyśle :-) Zacznij więc od dostarczenia pracodawcy takiego wniosku (wraz z drukiem OL9. N9 było dawniej, zmienili nazwę).
Wtedy dopiero reszta w rękach pracodawcy i ZUS.
Andrzej J.S napisał/a:
Do takiego wniosku poszkodowany dołącza protokół powypadkowy
Drobna (choć istotna ;-) ) korekta: protokół (wraz z załącznikami) do tego wniosku pracownika dołącza pracodawca a nie poszkodowany.
Poszkodowany swój egzemplarz protokołu sobie zachowuje (może mu się przydać ;-) )i nie oddaje ZUSowi.

Szymon330

Wysłany: 2020-05-21, 15:00   

Dostarczyłem ol9 protokół podpisałem i otrzymałem jeden egzemplarz ale żadnego wniosku nie pisałem, poinformowałem że będę starał się o odszkodowanie a kobieta od BHP powiedziała że nie muszę nic robić czy złożenie takiego wniosku na piśmie jest konieczne??

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2020-05-21, 15:28   

Szymon330 napisał/a:
czy złożenie takiego wniosku na piśmie jest konieczne??

Tak, jest konieczne.
Wniosek adresujesz do ZUS ale składasz go w zakładzie pracy.
Po dołączeniu wymaganych załączników zakład pracy przesyła / przekazuje Twój wniosek ZUSowi.

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2020-05-21, 16:41   

ewania napisał/a:
Drobna (choć istotna ;-) ) korekta: protokół (wraz z załącznikami) do tego wniosku pracownika dołącza pracodawca a nie poszkodowany.

Przeważnie protokół powypadkowy sporządza się w tylu egzemplarzach ażeby jeden z nich był dla ZUS.
Natomiast dla ZUSu nie ma znaczenia kto dołączy protokół powypadkowy (wraz z załącznikami) - ubiegający się o odszkodowanie pokrzywdzony czy pracodawca ;-)

ewania 

Wysłany: 2020-05-23, 01:02   

Andrzej J.S napisał/a:
Przeważnie protokół powypadkowy sporządza się w tylu egzemplarzach ażeby jeden z nich był dla ZUS.
Tak. I dlatego protokół daje do ZUS pracodawca (bo ma wystarczającą liczbę egzemplarzy) a nie pracownik, ktory ma tylko swoj egzemplarz ;-)

Andrzej J.S napisał/a:
Natomiast dla ZUSu nie ma znaczenia kto dołączy protokół powypadkowy (wraz z załącznikami) - ubiegający się o odszkodowanie pokrzywdzony czy pracodawca

Nie wiem, czy dla ZUS ma to znaczenia, czy nie ma, ale przepis (>>> tutaj tekst jednolity >> http://prawo.sejm.gov.pl/...O/D20200233.pdf ) wyraźnie mówi o tym, kto przekazuje dokumentację do ZUS i co ona ma zawierac.

Dlatego sprostowałam ;-) bo nie mozemy tu radzić tak, że >>>
Andrzej J.S napisał/a:
Do takiego wniosku poszkodowany dołącza protokół powypadkowy
, bo wtedy poszkodowany, który swój egz. odda ZUSowi, pozostanie z niczym ;-)

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2020-05-23, 15:15   

ewania napisał/a:
bo wtedy poszkodowany, który swój egz. odda ZUSowi, pozostanie z niczym

Jeśli otrzyma tylko jeden egzemplarz, to tak będzie.
Osobiście dla zakładu pracy sporządzałem (drukowałem) co najmniej 2 egzemplarze.
Jeden do akt sprawy wraz z załącznikami a drugi (bez załączników) jako zapas dla ZUS i ewentualnie dla Sądu Pracy, gdyby poszkodowany pozbył się swojego egzemplarza.

wal221 
wal221

Wysłany: 2020-05-23, 18:05   

Cytat:
Szymon330 napisał/a:
mam takie pytanie czemu jeszcze nie dostałem żadnego skierowania na komisję lekarską

Kolego. ZUS ma czas. A co dopiero w erze Covidowej. Miesiące czekania.

ewania 

Wysłany: 2020-05-24, 23:35   

Andrzej J.S napisał/a:

:shock: "Jeśli"?? Poszkodowanemu dawałeś więcej egzemplarzy niż jeden? :roll:
Hmm... nie spotkałam sie z tym, żeby poszkodowany otrzymywał więcej niż 1 egz.
U mnie zawsze robilismy 4 egz. oryginału - tylko jeden był dla poszkodowanego a trzy zostawały w mnie: 1 dla pracodawcy, 1 dla ZUS i 1 dla Sądu (gdyby okazały się potrzebne).
Do ZUS dokumentację (w tym protokoł), kompletuje i wysyła płatnik (a nie poszkodowany) a i Sąd zwraca się o dokumentację do pracodawcy, jeśli sprawa trafia do sądu.
Ty serio z tym "jeśli"? ;-)

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2020-05-25, 08:42   

ewania napisał/a:
Andrzej J.S napisał/a:

:shock: "Jeśli"?? Poszkodowanemu dawałeś więcej egzemplarzy niż jeden? :roll:

A gdzie ja tak napisałem :?:
Potwierdziłem tylko Twoje zdanie, że w przypadku gdy poszkodowany dołączy swój egzemplarz to zostanie z niczym :-/
To, że poszkodowany otrzymuje 1 egz. jest sprawą oczywistą i jeśli chce to może go dołączyć do wniosku lub nie. Jeśli nie dołączy to musi zrobić to zakład pracy - i moim zdaniem, wynika to jasno z moich wpisów ;-)

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2020-05-25, 09:37   

Ps.
Andrzej J.S napisał/a:
Osobiście dla zakładu pracy sporządzałem (drukowałem) co najmniej 2 egzemplarze.
Jeden do akt sprawy wraz z załącznikami a drugi (bez załączników) jako zapas dla ZUS i ewentualnie dla Sądu Pracy

Dla jasności.
Jeśli zdarzenie zostało uznane za wpp. i nic nie stało na przeszkodzie ubiegania się o świadczenia ZUS (w tym o jednorazowe odszkodowanie), to poszkodowany nie miał powodu występowania do sadu o zmianę treści protokołu. W takim przypadku dodatkowy egzemplarz dla sądu był zbyteczny.
Co do załączników to oryginały pozostawały przy protokole zakładu pracy. Pozostali mogli otrzymać wyłącznie potwierdzone kserokopie.
Jeśli jednak zachodziła obawa, że sprawa może trafić do sadu to drukowany (sporządzany) był jeszcze jeden dodatkowy zapasowy egz.
I wówczas było tak jak pisze:
ewania napisał/a:
U mnie zawsze robilismy 4 egz. oryginału - tylko jeden był dla poszkodowanego a trzy zostawały w mnie: 1 dla pracodawcy, 1 dla ZUS i 1 dla Sądu (gdyby okazały się potrzebne).

Myślę. że teraz sprawa jest jasna :-?

Odpowiedz do tematu