Ogłoszenie 

Poprzedni temat «» Następny temat
Jak ugryźć temat wypadku którego nie chcą zgłaszać
Autor Wiadomość
jacek6

Wysłany: 2020-03-16, 10:53   Jak ugryźć temat wypadku którego nie chcą zgłaszać

Witam spotkałem się dzisiaj z taką sytuacją. Pracownik zakuł się ostrym elementem w dłoń niefartownie w żyłę tak że krwi się trochę polało zawieźli Go na SOR zaopatrzyli dostał tydzień zwolnienia jak potwierdził poszkodowany wypadkowego 100 % płatnego, następnie udał się do pracodawcy i się dogadali że się rozliczą dodatkowo żeby Ten nie zgłaszał wypadku tylko szedł do domu więc pracownik tak uczynił. Z tego co się orientuję Zus jak przychodzi na kontrolę to życzy sobie protokoły do wglądu aby sprawdzić czy były one sporządzone z wypadku bo to Zus wypłaca pieniążki po 30 dniach nieobecności poszkodowanego w pracy. Co radzicie zrobić z tym tematem spotkał się ktoś z Was z taką sytuacją i jak ją rozwiązaliście jak poszkodowany nie chce zgłaszać wypadku a zwolnienie będzie miał wypadkowe

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2020-03-16, 15:56   

Takiego przypadku nie miałem, ale jedno jest pewne, że ażeby dostać 100% chorobowe to trzeba mieć ku temu uzasadnienie / podkładkę. Takim uzasadnieniem / podkładką w tym przypadku jest zatwierdzony protokół powypadkowy ze stwierdzeniem, że zdarzenie jest wypadkiem przy pracy. Ponadto w pkt. 5 protokołu zamieszczoną informacją, że nie stwierdzono, iż wyłączną przyczyną wypadku było naruszenie przez poszkodowanego pracownika przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, spowodowane przez niego umyślnie lub w skutek rażącego niedbalstwa. Jak również, że nie stwierdzono stanu nietrzeźwości, spożycia alkoholu, środków odurzających i psychotropowych przez poszkodowanego.

jacek6

Wysłany: 2020-03-17, 08:15   

Ok rozumiem mamy wypadek mamy protokół uznający mamy 100 % zwolnienia, natomiast jakie zwolnienie dostaje pracownik na < pierwszej wizycie> zaraz po wypadku czy nie jest to już w tym momencie 100% jak powie lekarzowi że to wypadek w pracy? Jak to wygląda od strony płacowej?

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2020-03-17, 09:10   

jacek6 napisał/a:
Ok rozumiem mamy wypadek mamy protokół uznający mamy 100 % zwolnienia, natomiast jakie zwolnienie dostaje pracownik na < pierwszej wizycie> zaraz po wypadku czy nie jest to już w tym momencie 100% jak powie lekarzowi że to wypadek w pracy? Jak to wygląda od strony płacowej?

Okoliczności i przyczyny wypadku ustala zespół powypadkowy, a nie lekarz.
Lekarz tylko stwierdza rodzaj i umiejscowienie urazu - reszta należy do zespołu powypadkowego. I to zespół powypadkowy stwierdza a pracodawca zatwierdza wypadek / protokół powypadkowy.
Lekarzowi poszkodowany może mówić co chce. Jednak to nie lekarz decyduje o wypadku.
Z tego powodu prawnym dokumentem uznania zdarzenia za wypadek przy pracy jest protokół powypadkowy.

jacek6

Wysłany: 2020-03-17, 10:49   

Andrzej J.S napisał/a:
jacek6 napisał/a:

Okoliczności i przyczyny wypadku ustala zespół powypadkowy, a nie lekarz.
Lekarz tylko stwierdza rodzaj i umiejscowienie urazu - reszta należy do zespołu powypadkowego. I to zespół powypadkowy stwierdza a pracodawca zatwierdza wypadek / protokół powypadkowy.
Lekarzowi poszkodowany może mówić co chce. Jednak to nie lekarz decyduje o wypadku.
Z tego powodu prawnym dokumentem uznania zdarzenia za wypadek przy pracy jest protokół powypadkowy.

Dzięki za odpowiedź i co do tego to nie ma wątpliwości, natomiast będę drążył dalej kto przekazuje do Zusu informację że ma zostać wypłacone 100 % zwolnienia z tytułu wwp. według info które posiadam to zgłasza księgowa ale chcę się upewnić jak to wygląda w innych firmach.

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2020-03-17, 17:57   

jacek6 napisał/a:
kto przekazuje do Zusu informację że ma zostać wypłacone 100 % zwolnienia z tytułu wwp. według info które posiadam to zgłasza księgowa ale chcę się upewnić jak to wygląda w innych firmach.

Ażeby np. księgowa mogła zgłosić do ZUS (wypełnić odpowiedni formularz), to musi mieć podkładkę. Taką podkładką jest zatwierdzony protokół powypadkowy.
Kiedyś wystarczyła adnotacja np. behapowca na odwrocie ówczesnego L-4, ale teraz jest inaczej.
https://www.zus.pl/docume...b3-64e3e46ad7a6

ewania 

Pomogła: 37 razy
Wysłany: 2020-03-17, 19:27   

jacek6 - jaka duża firma? Ilu pracowników? Od tego zależy czy to pracodawca jest płatnikiem zasiłków, czy ZUS. Jeśli pracodawca, to pracodawca nalicza i wypłaca zasiłek, więc żadnych dokumentów do ZUS w celu wypłaty zasiłku pracodawca nie przesyła. Najwyżej pózniej ZUS to sprawdza podczas kontroli. Natomiast jeśli płatnikiem jest ZUS, to pracodawca musi niezwłocznie po zatwierdzeniu Protokołu przesłać dokumentacje powypadkową do ZUS, żeby ten mógł naliczyć i wypłacić 100% zasiłku.
Czyli:

- ilu macie pracowników? (tzn. osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę?)

wal221 
wal221

Wysłany: 2020-03-28, 22:32   

jacek6 napisał/a:
żeby Ten nie zgłaszał wypadku tylko szedł do domu więc pracownik tak uczynił

a więc jeżeli nie zgłosił to wypadku ni ma . I już. I zwolnienia 100 procent tysz.

bronski 

Wysłany: 2020-03-30, 14:18   

100% jest dopiero po zatwierdzeniu protokołu z wpisem że jest to wypadek przy pracy, ty dajesz info do płac o wyrównaniu z 80% do 100%
Pracownik może się dogadać z pracodawcą ale chorobowe będzie 80%, reszte se dopowiedz jak to zrobić :)

kamilo

Wysłany: 2020-04-23, 11:57   

Witam,

Mam troszeczkę inne pytanie, szukałem na forum ale nie udało mi się znaleźć. Miałem wypadek i szukam dokumentacji powypadkowej nowego wzoru w wersji do edytowania (word) czy ktoś mógłby mi pomóc?

Odpowiedz do tematu