Ogłoszenie 

Poprzedni temat «» Następny temat
Szkolenia okresowe a koronawirus
Autor Wiadomość
lys8793

Wysłany: 2020-03-25, 16:24   Szkolenia okresowe a koronawirus

Witam,

W obecnej sytuacji jaka panuje chciałam przeprowadzić szkolenia okresowe online oraz w formie samokształcenia. Osoby szkolone wypełniają test w formie papierowej i przesyłają skan do mnie, a oryginał pocztą.
Pytanie mam odnośnie daty na zaświadczeniu, jaką w tym przypadku powinnam wpisać. Czy ma być do data przesłania skanu (czyli wypełnienia testu), czy może data, z która test dotrze do mnie pocztą?

Czy ten sposób sprawdzania wiedzy jest w ogóle prawidłowy ?

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2020-03-25, 19:56   

lys8793 napisał/a:
Pytanie mam odnośnie daty na zaświadczeniu, jaką w tym przypadku powinnam wpisać. Czy ma być do data przesłania skanu (czyli wypełnienia testu), czy może data, z która test dotrze do mnie pocztą?

Ani jedna ani druga.
Po pierwsze - najpierw trzeba sprawdzić poprawność odpowiedzi.
Po drugie - trzeba dokonać oceny odpowiedzi (zdał / nie zdał).
Po trzecie - trzeba sporządzić protokół egzaminacyjny.
Dopiero po czwarte - wystawić zaświadczenia z datą sporządzenia protokołu egzaminacyjnego wpisaną do rejestru wystawionych zaświadczeń.

Ps.
Może się przyda:
https://www.pip.gov.pl/pl...olenia-bhp.html

bronski 

Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2020-04-06, 11:30   

Jak to się ma do stanowisk robotniczych? wg GIP szkolenie możemy przeprowadzić w formie kształcenia a egzamin dopiero po odwołaniu epidemii.

jak to będziecie wykonywać ?

4)dopuszczenie możliwości przeprowadzania szkoleń okresowych pracowników
zatrudnionych na stanowiskach robotniczych w formie samokształcenia
kierowanego lub seminarium (o czasie trwania min. 8 h lekcyjnych),
w szczególności z użyciem środków komunikacji elektronicznej,
wykorzystujących możliwość przesyłania obrazu i dźwięku (on-line). Pracownicy
powinni otrzymać (np. pocztą elektroniczną) komplet niezbędnych materiałów do
zaktualizowania i uzupełnienia swojej wiedzy i umiejętności z zakresu przepisów
i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy związanych z wykonywaną pracą, zagrożeń
związanych z wykonywaną pracą oraz metod ochrony przed tymi zagrożeniami,
postępowania w razie wypadku i w sytuacjach zagrożeń.
5)przeprowadzanie egzaminu sprawdzającego przyswojenie przez uczestnika
szkolenia okresowego wiedzy objętej programem szkolenia oraz umiejętności
wykonywania lub organizowania pracy zgodnie z przepisami i zasadami
bezpieczeństwa i higieny pracy, kończącego szkolenie okresowe, niezwłocznie
po odwołaniu zagrożenia epidemiologicznego ze strony wirusa SARS-CoV-2;

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2020-04-06, 15:16   

Osobiście w obecnej sytuacji mam trochę inny pogląd na sprawę szkoleń. Zastanawiam się tylko, czy byłoby to zgodne z obowiązującymi zakazami, a mianowicie:
Obowiązuje zakaz zgromadzeń, ale zakazu pracy nie ma.
W związku z tym wystarczy tylko zachować odpowiednie środki bezpieczeństwa jak: odległość pracownika od pracownika, zaopatrzyć w maseczki i rękawiczki ochronne oraz środki dezynfekujące i ręczniki papierowe. Dobrać odpowiednią ilość osób (pracowników) biorących udział w szkoleniu do wielkości sali szkoleń.
Biorąc pod uwagę, że szkolenie BHP zalicza się do czasu pracy, to naruszenie obecnie obowiązujących zakazów nie powinno nastąpić.

Oczywiście ażeby spełnić obecne wymogi odległości pracownika od pracownika należałoby ilość pracowników podzielić na kilka grup, ale coś za coś.

Jest to tylko moja teoria rozwiązania szkoleń okresowych, ale ciekawe co na to powie PIP :?:

Izabela K

Wysłany: 2020-06-09, 15:01   

Mam pytanie odnośnie szkoleń okresowych. Obecne brzmienie art. 12e ust. 2 ustawy "tarczy antykryzysowej" dopuszcza nie przeprowadzanie szkoleń okresowych bhp w stanie epidemii lub zagrożenia epidemicznego. Czy mimo to można obecnie organizować dla pracowników adm.-biur. szkolenie okresowe w formie online (wideokonferencji) i być na bieżąco w tym temacie. Wątpliwości ma głównie odnośnie egzaminu zdalnego - oczywiście odbędzie się ale zdalnie?

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2020-06-09, 17:03   

Izabela K napisał/a:
Czy mimo to można obecnie organizować dla pracowników adm.-biur. szkolenie okresowe w formie online (wideokonferencji)

Osobiście nie widzę problemu.
Jedyną trudnością, rzeczywiście, może być egzamin online.
Chyba, że istnieje możliwość jednoczesnego przesłania indywidualnych testów do wszystkich uczestników szkolenia z wyznaczeniem zwrotnego terminu przesłania odpowiedzi np. za 15 min.

Ps.
Kiedyś na egzaminach testowych rozdawałem wszystkim uczestnikom szkolenia testy z takimi samymi pytaniami i trzema odpowiedziami. Trudność polegała na tym, że pytania wraz z odpowiedziami były różnie poukładane / numerowane np. na jednym teście pytanie miało nr 1 a to samo pytanie na innym teście było pod pozycja np. 6, itd.
W ten sposób wszyscy odpowiadali na te same pytania, ale tzw. ściąganie nic nie dawało.

Odpowiedz do tematu