Ogłoszenie 

Poprzedni temat «» Następny temat
Ryzyko chemiczne
Autor Wiadomość
kamadzi 
student

Wysłany: 2010-01-09, 12:35   Ryzyko chemiczne

Zakład pracy w którym stosowane są środki chemiczne do mycia, dezynfekcji. W dużej mierze zakwalifikowane jako niebezpieczne, musi mieć zrobione ryzyko zawodowe dot. chemii ?
A np. mały zakład gdzie jedyną chemią stosowaną są domestos i płyn do glazury przez sprzątaczki?

yock 

Wysłany: 2010-01-09, 22:26   

kamadzi napisał/a:
musi mieć zrobione ryzyko zawodowe dot. chemii ?

Tak trzeba to uwzględnić w ORZ, tak jak u sprzątaczki również dot. to mechanika samoch. ponieważ ma kontakt ze smarami , środkami myjącymi/ług, soda kaustyczna/ ,olejami, kwasem z akumulatora, płyn do chłodnic jak i do spryskiwacza. Są to substancje : trujące, duszące, drażniące, uczulające/alergia/ żrące itd

azik 
azik

Wysłany: 2010-02-17, 11:36   ocena ryzyka z "chemią"

A czy ktos mógłby pokazać "kawałek" karty oceny ryzyka z jakimś preparatem lub substancja niebezpieczną? Chodzi mi o to, co w tym ujmować - oczywiście wszelkie zagrożenia - wiadomo (z kart charakterystyki)! no i ochrona przed tym - ochrony zbiorowe i indywidualne (też karty). Gdzie ując w karcie symbole - zagrożenia? A co z NDS, albo NDN: jeśli są pomiary i nie ma przekroczeń - to wiadomo, ale co w przypadku jeśli brak pomiarów......?
Czy ktoś ma z chemi np amoniak, podchloryn sodu, kwasy...? Jak sprawę w/w załatwić gdy obiegi tych substancji są zamkniete i nie ma faktycznego z nimi kontaktu, i nie ma też magazynowania ich. No oczywiście awaria może nastapić - wtedy to inna bajka.
;-)
Z góry dziekuję za cenne informacje!!! :->

leptoptelis 

Wysłany: 2010-02-17, 22:36   

Ja u siebie w firmie mam ocenę narażenia na czynnik chemiczny zrobioną jako oddzielny dokument z oddzielnymi kartami oceny jako złącznikami, Robiłem to w zeszłym roku. Na pewno trzeba zacząć od zebrania wszystkich kart charakterystyk do preparatów stosowanych w zakładzie. Bez tego nie będziesz wiedzieć czy substancja z którą masz do czynienia jest niebezpieczna czy nie. W kartach też będą podane NDS-y jeśli są ustalone norny dla konkretnych składników preparatu. Jeśli mamy NDS-y możemy robić pomiary. Dopiero mając te dane możemy przystąpić do robienia oceny. Praktycznie do każdego preparatu z jakim możemy mieć do czynienia jest karta charakterystyki. nawet do takiego delikatnego antyalergicznego mydełka w płynie jaki nalewa się u nas do dozowników jest. Zazwyczaj właśnie ze ściągnięciem kart do wszystkich preparatów jest największy problem jeśli ktoś zaczyna to u siebie wprowadzać w zakładzie.

Jak chcecie to mogę wrzucić trochę materiałów dotyczących chemi na swojego chomika. ;-)

nastarcie

Wysłany: 2010-02-17, 23:45   

Ja również prosiłabym o jakowyś wzorzec lub tabelę do oceny ryzyka przy zagrożeniach chemicznych,bo będę robiła je po raz pierwszy a mam ogromną pracę do wykonania-ponieważ ,,biorę na warsztat"zakład wulkanizacyjny-góra chemii.Z góry dziękuję.

yock 

Wysłany: 2010-02-18, 21:48   

azik napisał/a:
wtedy to inna bajka.

Tak to prawda to bajka można wykonać ORZ "chemiczne " na 2 sposoby/bynajmniej ja tak uważam/
Pierwszy to posiadać wszystkie potrzebne
leptoptelis napisał/a:
Zazwyczaj właśnie ze ściągnięciem kart do wszystkich preparatów jest największy problem jeśli ktoś zaczyna to u siebie wprowadzać w zakładzie.

i ocenić ryzyko chemiczne w zagrożeniach w 4 grupach np.:
1.substancje i preparaty chemiczne drażniące -źródło(przyczyna) to ty już wiesz z identyfikacji;
2 substancje i preparaty chemiczne toksyczne- źródło j.w.
3. sub.i prep.chemiczne uczulające- źródło j.w.
4. sub.i prp. chemiczne żrące- źródło jak wyżej
Do powyższych zagrożeń/ kart. charakterystyk/ spisujesz możliwe skutki zagrożenia tzn. zatrucie,podrażnienia dróg oddechowych,oparzenia chemiczne itd.
Środki ochrony przed zagrożeniami także przepisujesz z karty cha...
to jest najprostszy sposób ORZ
Drugi sposób to w ORZ wypisywania każdego produktu chemicznego jako zagrożenia , i odpowiednio przyczyny możliwe skutki zagrożenia oraz środki ochrony przed zagrożeniami . Drugi sposób dubluje każdą z kart charakterystyk w dużym skrócie . trzeba pamiętać ,że ORZ nie zwalnia z zapoznaniem pracownika z Kartą char.
Ot tak króciutko możliwe ,że cosik mi gdzieś tam umkło :roll:

leptoptelis 

Wysłany: 2010-02-18, 22:39   

Tak jak obiecałem wstawiłem na chomika

http://chomikuj.pl/leptop...ynnik+chemiczny

Dla zainteresowanych podam hasło na priv
U mnie cały dokument ma 70 stron plus załączniki w postaci kart oceny.

nastarcie

Wysłany: 2010-02-18, 23:34   

Poproszę o hasło.Dziś pojechałam do firmy sprawdzić,jaką maja tam dokumentację ryzyka dla środków chemicznych i na pierwszy rzut oka wszystko wygląda super-ryzyko opracowane dla każdej substancji osobno wg PN,instrukcje opracowane wg kart charakterystyk również dla każdej substancji,a pani z sanepidu powiedziała(nie napisała)żeby uzupełnili to ryzyko .Jedyny problem jaki tam był to taki,że do tej pory nie mieli przeprowadzonych żadnych pomiarów czynników szkodliwych-warsztat mechaniczny i wulkanizacja.

leptoptelis 

Wysłany: 2010-02-19, 09:06   

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ
z dnia 29 listopada 2002 r.
w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy.
(Dz.U.02.217.1833 z dnia 18 grudnia 2002 r.) z poźniejszymi zmianami.

Jak sama nazwa wskazuje, tan są określone norny. Jak jekiejś substancji nie ma to pomiar nie na sensu, bo nie będzie pukntu odniesienia. Nie dla wszystkich substancji niebezpiecznych jest ustalona norma.

Misia5 

Wysłany: 2019-12-11, 13:23   

Witam.
Poszukuje informacji, do którego stopnia szkodliwości zaliczyć prace wykonywane przy obsłudze instalacji stacji rozładunkowej wody amoniakalnej.

Odpowiedz do tematu