Ogłoszenie 

Poprzedni temat «» Następny temat
Mandat od Inspektora
Autor Wiadomość
Roman1987

Wysłany: 2019-11-25, 19:04   Mandat od Inspektora

Witam.
Dziś po raz pierwszy otrzymałem mandat od inspektora bhp.
Sprawa wygląda następijąco.
Jestem podwykonawcą na dużej budowie.
Byłem u kierownika budowy zgłosić, że chcę pożyczyć alkomat aby zbadać pracownika (pracownik nie przebrany na roboczo, czekał w ciągu komunikacyjnym na terenie budowy).
Pan BHPowiec wyleciał jak wściekły i zaczął wszystkich w koło badać alkomatem.
Pracownik mial 0.3 i ciach 3000 PLN kary, chciałbym spytać o zasadność takiego mandatu i czy kwota nie jest wzięta z rękawa?
Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2019-11-25, 20:25   

Roman1987 napisał/a:
chciałbym spytać o zasadność takiego mandatu

Behapowiec nie ma takich uprawnień - chyba, że się coś zmieniło w przepisach :?:
Jedynie co może zrobić, to wnioskować do pracodawcy o nałożenie kary porządkowej, o potrącenie premii, odsunięcie od pracy pracownika, który swoim zachowaniem lub sposobem wykonywania pracy stwarza bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia własnego lub innych osób, itd.
"Mandaty" może nakładać Państwowy Inspektor Pracy, a nie behapowiec.

Roman1987

Wysłany: 2019-11-25, 20:46   

źle to nazwałem "mandat" - kara pieniężna
A może usunąć mojego pracownika z budowy do końca jej trwania?

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2019-11-25, 22:12   

Co do kary pieniężnej, to:
Kodeks pracy " "Art. 108
§ 2. Za nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy lub przepisów przeciwpożarowych, opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia, stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości lub spożywanie alkoholu w czasie pracy - pracodawca może również stosować karę pieniężną.

§ 3. Kara pieniężna za jedno przekroczenie, jak i za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności, nie może być wyższa od jednodniowego wynagrodzenia pracownika, a łącznie kary pieniężne nie mogą przewyższać dziesiątej części wynagrodzenia przypadającego pracownikowi do wypłaty, po dokonaniu potrąceń, o których mowa w art. 87 § 1 pkt 1-3.
"

Co do:
Roman1987 napisał/a:
A może usunąć mojego pracownika z budowy do końca jej trwania?

W takim przypadku pracodawca może rozwiązać umowę o pracę nawet bez wypowiedzenia.

Kodeks pracy: "Art. 52.
§ 1. Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie:
1) ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych;
"

W przypadku innego wypowiedzenia, pracodawca może zabronić wstępu na zakład pracy na czas trwania wypowiedzenia, ale za ten czas musi pracownikowi zapłacić.

Zwróć uwagę na to, że takie uprawnienia ma pracodawca a nie behapowiec.

bronski 

Wysłany: 2019-12-06, 12:47   

musisz sprawdzić plan BIOZ projektu i umowy miedzy podwykonawcą a inwestorem tam mogą być zapisy że bhpowicec inwestora czy wykonawcy może nalozyc kare ale na firme nie osobę

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2019-12-07, 12:07   

bronski napisał/a:
bhpowicec inwestora czy wykonawcy może nalozyc kare ale na firme nie osobę

Behapowiec nie ma prawa nakładać żadnych kar :!:
Może jedynie występować do pracodawcy o nałożenie kary :idea:

ewania 

Pomogła: 32 razy
Wysłany: 2019-12-08, 12:19   

Zaczac trzeba od tego, że w obecnym stanie prawnym ani behapowiec ani kierownik ani pracodawca NIE MAJA PRAWA badac stanu trzezwosci alkomatem!
Jesli pracownik/pracownicy zlozą skarge do PIP lub GIODO - pracodawca bedzie mial problem.

1qaz

Wysłany: 2019-12-11, 19:07   

Pracodawca/ kierownik/ behapowiec w przypadku podejrzenia, że pracownik jest w stanie nietrzeźwości może co najwyżej wezwać policję. Zabronione jest badanie alkomatem przez osoby nieupoważnione.

seba 22

Wysłany: 2019-12-11, 20:46   

1qaz napisał/a:
Pracodawca/ kierownik/ behapowiec w przypadku podejrzenia, że pracownik jest w stanie nietrzeźwości może co najwyżej wezwać policję. Zabronione jest badanie alkomatem przez osoby nieupoważnione.

Odrobiłes lekcje. Nie ma prawa badania alkomatem. Zarządzaj od bhpowca atestu na alkomat . I poproś o podstawę prawną badania. A co do 3000 mandatu, to chyba z kosmosu sobie go wziął. Kodeks pracy wyraźnie określa zasady karania. A jak będzie podskakiwał to napisz skargę do PIP.

Odpowiedz do tematu