Ogłoszenie 

Poprzedni temat «» Następny temat
Działalność bhp nierejestrowana
Autor Wiadomość
kriss66

Wysłany: 2018-07-17, 13:06   Działalność bhp nierejestrowana

Dzień dobry!
Jestem nowym użytkownikiem forum ale pracuje w służbie bhp prawie 10 lat będąc specjalistą w firmie. Moje pytanie dotyczy działalności nierejestrowanej którą można prowadzić od maja tego roku a konkretnie czy w ramach tej działalności można prowadzić szkolenia bhp w firmach?

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2018-07-17, 14:49   

kriss66 napisał/a:
Moje pytanie dotyczy działalności nierejestrowanej którą można prowadzić od maja tego roku a konkretnie czy w ramach tej działalności można prowadzić szkolenia bhp w firmach?

Między prowadzeniem szkoleń, a byciem wykładowcą czy instruktorem na szkoleniach jest różnica.

Kiedyś ażeby założyć firmę szkoleniową, w tym organizować szkolenia i prowadzić całą obsługę szkolenia: zatrudniać wykładowców, instruktorów, prowadzić dokumentację szkolenia wraz z wydawaniem zaświadczeń, itd. trzeba było mieć zarejestrowaną działalność gospodarczą. Natomiast na przeprowadzenie wyłącznie wykładów czy instruktażu na szkoleniu organizowanym przez pracodawcę lub firmę szkoleniową - wystarczała zwykła umowa zlecenie.
Tak było kiedyś jak jeszcze pracowałem - jak jest teraz, niech wypowiedzą się osoby prowadzące tego typu działalność.

kriss66

Wysłany: 2019-10-22, 10:22   

Witam ponawiam pytanie, czy można prowadzić szkolenia w ramach działalności nieewidencjonowanej?
Może ktoś z Państwa prowadzi taką działalność???

seba 22

Wysłany: 2019-10-22, 19:07   

kriss66 napisał/a:
Witam ponawiam pytanie, czy można prowadzić szkolenia w ramach działalności nieewidencjonowanej?
Może ktoś z Państwa prowadzi taką działalność???

Tak . Nie możesz być organizatorem szkolenia, ale z tym to nie problem bo pracodawca organizuje szkolenia. Oraz nie możesz w miesiącu przekroczyć przychodu 50 % najniższej krajowej. Wystawiasz fakturę lub rachunek za usługę . I tyle w temacie . Rozliczanie to w pit 36 zeznanie roczne jako inny dochód .

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2019-10-24, 08:44   

seba 22 napisał/a:
Wystawiasz fakturę lub rachunek za usługę .

Czy możesz wystawić faktur lub rachunek nie prowadząc zarejestrowanej działalności :?:

seba 22

Wysłany: 2019-10-25, 08:32   

Andrzej J.S napisał/a:
seba 22 napisał/a:

Czy możesz wystawić faktur lub rachunek nie prowadząc zarejestrowanej działalności :?:

Sam wyżej napisałeś, niech się wypowiedza osoby , które prowadzą taka działalność.
To się wypowiadam .
Może wystawić rachunek za usługę w wysokości 50% najniższego wynagrodzenia brutto miesięcznie. Rachunek musi zawierać dane osob lub firmy , kolejny numer rachunku , za co został wystawiony, kwotę sposób płatności.
A w jaki sposób rozliczyć to w pit 36 ? Na podstawie wystawienych rachunków. A i w rachunku lub fakturze kwota jest brutto bez wyszczegolnionego podatku .
To nie jest faktura VAT .

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2019-10-25, 14:18   

seba 22 napisał/a:
Sam wyżej napisałeś, niech się wypowiedza osoby , które prowadzą taka działalność.

Z tego powodu na końcu mojego pytania wstawiłem :?:

ewania 

Pomogła: 32 razy
Wysłany: 2019-10-25, 16:28   

seba 22 napisał/a:
Andrzej J.S napisał/a:
seba 22 napisał/a:

Może wystawić rachunek za usługę w wysokości 50% najniższego wynagrodzenia brutto miesięcznie. Rachunek musi zawierać dane osob lub firmy , kolejny numer rachunku , za co został wystawiony, kwotę sposób płatności.
A w jaki sposób rozliczyć to w pit 36 ? Na podstawie wystawienych rachunków. A i w rachunku lub fakturze kwota jest brutto bez wyszczegolnionego podatku .
To nie jest faktura VAT .

Dokładnie tak. Osoba fizyczna, nie mająca zarejestrowanej działalności gospodarczej, wykonująca jakąś pracę na zlecenie musi zleceniodawcy wystawić rachunek.

kasiapb210

Wysłany: 2019-11-04, 08:58   

Ja dokładnie tak robię i wszystko gra. Wystawiam rachunek na umowę zlecenie.

ewania 

Wysłany: 2019-11-04, 11:41   

kasiapb210 napisał/a:
Ja dokładnie tak robię i wszystko gra. Wystawiam rachunek na umowę zlecenie.

I słusznie. Tak trzymaj :-)

dolceta 

Wysłany: 2019-11-21, 12:27   

Cześć,

Prowadzę działalność nierejestrowaną.
Pojawiła mi się okazja przeprowadzenia szkoleń okresowych z bhp. Pracodawca chcę podpisać umowę na przeprowadzenie szkoleń okresowych. Szkolenia odbędą się u niego w siedzibie. Czy po przeprowadzeniu szkoleń i wystawieniu rachunku do umowy wszystko odbędzie się zgodnie z przepisami? Zazwyczaj są podpisywane umowy zlecenia na przeprowadzenie takiej usługi a tu pojawia się umowa.

Pozdrawiam,

ewania 

Wysłany: 2019-11-22, 23:41   

dolceta napisał/a:
Zazwyczaj są podpisywane umowy zlecenia na przeprowadzenie takiej usługi a tu pojawia się umowa.
Nie rozumiem? Czym różni się
dolceta napisał/a:
Zazwyczaj są podpisywane umowy zlecenia
od
dolceta napisał/a:
a tu pojawia się umowa
.
To znaczy jaka się pojawia? :shock:

dolceta 

Wysłany: 2019-11-25, 09:00   

Umowa na przeprowadzenie szkoleń okresowych z BHP

ewania 

Wysłany: 2019-12-08, 12:34   

dolceta napisał/a:
Umowa na przeprowadzenie szkoleń okresowych z BHP

Jest to typowa umowa zlecenie. Trzeba dodac po słowie "Umowa" słowo "Zlecenie", w umowie mają wystepowac zleceniodawca i zleceniobiorca (a jak w tej umowie nazywane są strony umowy??).

Odpowiedz do tematu