Ogłoszenie 

Poprzedni temat «» Następny temat
Choroba zawodowa? Zespół cieśni nadgarstka
Autor Wiadomość
Izabela165

Wysłany: 2019-09-04, 12:49   Choroba zawodowa? Zespół cieśni nadgarstka

Proszę o poradę:
Pracownicy zaczęli się skarżyć w coraz większej ilości na chorobę zespół cieśni nadgarstka. Zaznaczę, że są to cukiernicy jedni wykonują napisy, figurki marcepanowe, a inni robią kostki. Nie do końca jestem przekonana czy mają monotonną pracę. Wiem, że zespół cieśni nadgarstka może być zaliczony do choroby zawodowej. Czy powinnam tych pracowników wysłać na dodatkowe badania do LMP z podejrzeniem choroby zawodowej? Zrobić ponowny przegląd stanowiska pracy pod tym kątem? Jakie powziąć kroki ?

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2019-09-04, 17:51   

Izabela165 napisał/a:
są to cukiernicy jedni wykonują napisy, figurki marcepanowe, a inni robią kostki.

O występowaniu tej choroby w zawodzie cukiernika nie słyszałem
Proponuje pofatygować się do LMP i porozmawiać na ten temat.

wal221 
wal221

Wysłany: 2019-10-07, 16:09   

Cytat:

A to choroba jest przypisana do zawodu?

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2019-10-07, 17:39   

wal221 napisał/a:
Cytat:

Jeśli mnie pamięć nie myli, to przynajmniej kiedyś był wykaz występujących chorób zawodowych w danym zawodzie.
Np. w zawodzie listonosza, kasjera, telefonistki, pracownika administracyjno-biurowego itp. pylica nie występowała ;-)
Później wprowadzono ocenę ryzyka zawodowego i mogło się to zmienić.

seba 22

Wysłany: 2019-10-08, 09:30   

Andrzej J.S napisał/a:
wal221 napisał/a:
Cytat:

Jeśli mnie pamięć nie myli, to bynajmniej kiedyś był wykaz występujących chorób zawodowych w danym zawodzie.
Np. w zawodzie listonosza, kasjera, telefonistki, pracownika administracyjno-biurowego itp. pylica nie występowała ;-)
Później wprowadzono ocenę ryzyka zawodowego i mogło się to zmienić.

Moim zdaniem jak najbardziej można by zakwalifikować to jako chorobę zawodową . Cukiernik pracuje rękoma.

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2019-10-08, 11:21   

Izabela165 napisał/a:
Pracownicy zaczęli się skarżyć w coraz większej ilości na chorobę zespół cieśni nadgarstka. ........................................ . zespół cieśni nadgarstka może być zaliczony do choroby zawodowej

Tak jak powyżej pisałem:
Andrzej J.S napisał/a:
, co nie znaczy, że nie może ona w tym zawodzie występować - chociaż osobiście w to wątpię.

Proponuję zajrzeć tu: https://www.zus.pl/pl/swi...oroby-zawodowej
Moim zdaniem, należy dokładnie przyjrzeć się tej zbiorowej sprawie i zastanowić się jaki cel w tym mają skarżący się pracownicy oraz jakie skutki przyniesie ewentualne orzeczenie choroby zawodowej :?:
Przecież jeśli takowa zostanie orzeczona to pracownicy ci stracą pracę bo dalej czynności tych nie będą mogli wykonywać :idea:

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2019-10-08, 11:55   

seba 22 napisał/a:
Moim zdaniem jak najbardziej można by zakwalifikować to jako chorobę zawodową . Cukiernik pracuje rękoma.

Rękoma pracuje nie tylko cukiernik ;-)
Każdy rękoma coś robi, ale nie każda praca rękoma prowadzi do choroby zawodowej zespołu cieśni w obrębie nadgarstka.

Izabela165 napisał/a:
Czy powinnam tych pracowników wysłać na dodatkowe badania do LMP z podejrzeniem choroby zawodowej?

Przed orkiestrę bym nie wychodził - to zadanie lekarzy. Tym bardziej, że pracownicy mają okresowe badania LMP dopuszczające ich do wykonywanej pracy - bez przeciwwskazań.

seba 22

Wysłany: 2019-10-09, 12:02   

Andrzej J.S napisał/a:
seba 22 napisał/a:

Rękoma pracuje nie tylko cukiernik ;-)
Każdy rękoma coś robi, ale nie każda praca rękoma prowadzi do choroby zawodowej zespołu cieśni w obrębie nadgarstka.

Izabela165 napisał/a:
Czy powinnam tych pracowników wysłać na dodatkowe badania do LMP z podejrzeniem choroby zawodowej?

Przed orkiestrę bym nie wychodził - to zadanie lekarzy. Tym bardziej, że pracownicy mają okresowe badania LMP dopuszczające ich do wykonywanej pracy - bez przeciwwskazań.

O stwierdzeniu choroby zawodowej nie decyduje LMP ani bhpowiec tylko niezależny organ . To czy ktoś coś zrobi lub nie , to niema żadnego wpływu na stwierdzenie choroby zawodowej. Sanepid prowadzi postępowanie i pracownik sam może zgłosić do pis podejrzenie choroby zawodowej.

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2019-10-09, 17:25   

seba 22 napisał/a:
pracownik sam może zgłosić do pis podejrzenie choroby zawodowej.

Niezupełnie.

Pracownik, który uważa, że występują u niego objawy wskazujące na chorobę zawodową może dokonać takiego zgłoszenia, ale za pośrednictwem lekarza sprawującego nad nim profilaktyczną opiekę zdrowotną.

seba 22

Wysłany: 2019-10-10, 17:46   

Andrzej J.S napisał/a:
seba 22 napisał/a:
pracownik sam może zgłosić do pis podejrzenie choroby zawodowej.

Niezupełnie.

Pracownik, który uważa, że występują u niego objawy wskazujące na chorobę zawodową może dokonać takiego zgłoszenia, ale za pośrednictwem lekarza sprawującego nad nim profilaktyczną opiekę zdrowotną.

Teoretycznie masz racje. W praktyce jest trochę inaczej.

ewania 

Pomogła: 37 razy
Wysłany: 2019-10-15, 23:49   

Cytat:
W praktyce jest trochę inaczej.

U Ciebie w firmie? :roll:
To trzeba zmienić praktykę na zgodną z prawem :-D ;-)

Krzych_2033 

Wysłany: 2019-10-30, 11:42   

Czasami zdarza się, że przepis jest tak nie życiowy i nie pokrywa się z praktyką, że dopiero po często po długim czasie, to przepis jest dostosowywany do praktyki. Spotkałem się z przypadkiem, że pracownik skutecznie zgłosił podejrzenie choroby zawodowej bez pośrednictwa lekarza sprawującego profilaktyczną opiekę nad pracownikami.

Odpowiedz do tematu