Poprzedni temat «» Następny temat
Dodatek uciążliwy
Autor Wiadomość
jakub.piotr25

Wysłany: 2019-09-16, 12:48   Dodatek uciążliwy

Witam,

Chciałbym się dowiedzieć czy w danym miejscu pracy należy się dodatek za pracę w warunkach uciążliwych/szkodliwych. Wiem, że takie rzeczy regulują przepisy ogólne oraz wewnętrzne przepisy w danej firmie.

System pracy:
1. Praca zmianowa 12h w trybie ciągłym równoważnym. (biurowa)
2 Praca przy kilku monitorach komputerowych + inne duże wyświetlacze
3. Praca w hałasie ( dużo rozmów telefonicznych ) wymuszona pozycja ciała (praca siedząca)

Wiem, że w podobnym firmach i na tych samych stanowiskach pracownicy otrzymują dodatek uciążliwy, który reguluje wewnętrzny regulamin w firmie.

Czy mój pracodawca również powinien taki dodatek wprowadzić? Czy w tym przypadku PIP może wpłynąć na pracodawcę?

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2019-09-16, 13:40   

Kodeks pracy nie przewiduje dodatku uciążliwego. Jeśli więc pytasz o dodatek uciążliwy to zajrzyj do UZP lub Regulaminu pracy Twojego zakładu.
Ostatnio zmieniony przez Andrzej J.S 2019-09-16, 17:43, w całości zmieniany 1 raz  

jakub.piotr25

Wysłany: 2019-09-16, 15:52   

Zaglądałem do regulaminu w swoim zagładzie pracy, nic o tym nie ma. Kiedyś był taki dodatek do wynagrodzenia, ale znieśli to i wliczyli do podstawy wynagrodzenia - tak mi powiedziała Pani z kadr. Chodzi o to, że za taką samą pracę w tych samych warunkach itp. pracownicy innych firm otrzymują taki dodatek. Pracujemy razem, tylko każdy jest z innej firmy. U nich w regulaminie pracy jest wpisany ten dodatek. Właśnie chciałbym się dowiedzieć czy jest możliwość aby wyegzekwować od swojego pracodawcy - czy jest jakaś podstawa prawna etc.

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2019-09-16, 17:42   

jakub.piotr25 napisał/a:
czy jest jakaś podstawa prawna etc.

Zajrzyj tu:
https://bezprawnik.pl/dodatek-za-prace-w-szkodliwych-warunkach/
http://www.bhp.org.pl/Article571.html
https://www.infor.pl/praw...zkodliwych.html
https://www.zaplo.pl/blog...-ci-sie-naleza/

jakub.piotr25

Wysłany: 2019-09-18, 11:12   

Dziękuje za linki :)

Może ktoś odpowie mi na pytanie czy w moim systemie pracy należy się dodatek za prace w warunkach szkodliwych/uciążliwych

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2019-09-19, 08:50   

jakub.piotr25 napisał/a:
Może ktoś odpowie mi na pytanie czy w moim systemie pracy należy się dodatek za prace w warunkach szkodliwych/uciążliwych

Kolego, widzę, że niezbyt dokładnie czytasz to co się do Ciebie pisze.
- Nie ma przepisu nakazującego wypłacania takiego dodatku. A więc zależy to wyłącznie od dobrej woli pracodawcy a w niektórych przypadkach od prężnie działających ZZ.
- Na zadane przez Ciebie pytanie może odpowiedzieć tylko Twój pracodawca, Twoja kadrowa, Twoja księgowa, ZZ z Twojego zakładu pracy. Możesz też sam sobie odpowiedzieć czytając np. UZP albo Regulamin pracy Twojego zakładu pracy, w którym jesteś zatrudniony.

Ps.
Jeśli w UZP czy Regulaminie pracy na ten temat nic nie wspomniano, to znaczy, że w Twoim zakładzie pracy takiego dodatku nie ma - nie jest wypłacany.

ewania 

Pomogła: 30 razy
Wysłany: 2019-09-23, 21:53   

Dokładnie tak, jak napisał Andrzej J.S.
Nie ma żadnych ogólnych przepisów, które zobowiązywałyby pracodawców do wypłaty dodatków za prace w warunkach uciążliwych czy szkodliwych.
I jest to słuszne, moim zdaniem, bo:
1. pracodawcy mają POPRAWIAĆ warunki pracy a nie - w majestacie prawa - płacić za to, że są złe.
2. pracownik zatrudniajac się w danej firmie i w danych warunkach, wiedząc jaką mu proponują pensję ma świadomosć i musi sobie skalkulować, czy mu się za tyle opłaci pracować w tych warunkach czy nie, a nie liczyć na dodatki (jestem wrogiem jakichkolwiek dodatków! Za pracę okresl0nego rodzaju i w określonych warunkach ma być godziwe wynagrodzenie i albo człowiek się godzi - nawet wkalkulowując to, ze to wynagrodzenie ma mu wystarczyć na ewentualne lekarstwa - albo nie. STOP DODATKOM.

Odpowiedz do tematu