Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięte drzwi ewakuacyjne
Autor Wiadomość
astaroth77

Wysłany: 2019-09-07, 19:15   Zamknięte drzwi ewakuacyjne  

Witam,

odkryłem ostatnio w moim zakładzie, że w jednej części na końcu wszystkie 3 wyjścia ewakuacyjne są zamykane na noc przez pracowników ochrony, Do innego wyjścia trzeba by było przebiec około 50m jak nie ponad. Czy ten fakt należy zgłosić? Nie ma tam żadnych kluczy do wyjść, jedynie pilot w wózku ale bramy są wyłączone z prądu w przypadku alarmu.

starkam
inspektor ppoż.

Wysłany: 2019-09-09, 10:12     

Taka sytuacja jest niedopuszczalna !!!Wyjścia ewakuacyjne, które są zamknięte powinny mieć możliwość otwarcia systemowo lub kluczami, które winny być umieszczone w kasetkach obok nich. Przepisy jasno określają długość dojść do drzwi ewakuacyjnych.
Tak samo niedopuszczalne jest wyłączanie jakichkolwiek elementów, które są podpięte pod dany system alarmowy. Jeśli coś jest wyłączone to musi mieć konkretne uzasadnienie i taka informacja musi być zawarta w IBP.
W przypadku kontroli z prewencji mandat murowany. W przypadku wystąpienia sytuacji krytycznej kiedy wyjdzie to w trakcie dochodzenia prowadzonego przez policję
(za pośrednictwem PSP) kryminał.

makkap 

Wysłany: 2019-09-12, 10:31     

starkam napisał/a:
Taka sytuacja jest niedopuszczalna !!!Wyjścia ewakuacyjne, które są zamknięte powinny mieć możliwość otwarcia systemowo lub kluczami, które winny być umieszczone w kasetkach obok nich. Przepisy jasno określają długość dojść do drzwi ewakuacyjnych.
Tak samo niedopuszczalne jest wyłączanie jakichkolwiek elementów, które są podpięte pod dany system alarmowy. Jeśli coś jest wyłączone to musi mieć konkretne uzasadnienie i taka informacja musi być zawarta w IBP.
W przypadku kontroli z prewencji mandat murowany. W przypadku wystąpienia sytuacji krytycznej kiedy wyjdzie to w trakcie dochodzenia prowadzonego przez policję
(za pośrednictwem PSP) kryminał.

Zasadnicze pytanie nim przejdzie się do tego co napisałeś. Czy w nocy są tam ludzie? Czy tam ktoś pracuje w nocy? - jeśli nie to czemu mają być otwarte (?)
Gdy są tam ludzie, drzwi powinny być otwarte lub tak jak napisałaś zamknięte ale obok kluczyki lub otwieranie systemowe.
To moja opinia - nie wiem czy mam rację. - możecie sprostować ewentualnie ;))

starkam
inspektor ppoż.

Wysłany: 2019-09-13, 09:34     

Nie napisałem,że muszą być otwarte.

Napisałem:

Wyjścia ewakuacyjne, które są zamknięte powinny mieć możliwość otwarcia systemowo lub kluczami, które winny być umieszczone w kasetkach obok nich.

W zasadzie powinienem był napisać muszą mieć możliwość.

Nie ma znaczenia czy ludzie pracują tam tylko 8 godzin czy także w godzinach nocnych.
Sama ochrona w tym przypadku ma klucze więc problem jest rozwiązany(częściowo).
Co nie zmienia faktu, że jeśli praca jest kontynuowana przez pracowników w godzinach nocnych to obowiązuje to co napisałem wcześniej.Klucze u ochrony nie rozwiązują
problemu a wręcz odwrotnie tylko komplikują sytuację w sytuacji krytycznej
(długość dojścia ).
Jeśli chodzi o elementy, które są podpięte pod dany system i nie funkcjonują poprawnie lub są świadomie odłączone to jest to niedopuszczalne i karalne. Same bramy choć nie są standardowo
przez pracowników uważane za wyjścia ewakuacyjne to tak naprawdę nimi są i powinny mieć możliwość uruchomienia. Warto byłoby najpierw zapoznać się z IBP tego obiektu. Bramy na pewno
będą tam uwzględnione w treści (możliwość wjazdu przez służby ratowniczo-gaśnicze na teren zakładu).

Odpowiedz do tematu