Poprzedni temat «» Następny temat
Szkolenia okresowe administracyjno biurowe
Autor Wiadomość
seba 22

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 21 Mar 2015
Posty: 194
Wysłany: 2019-01-22, 09:16   Szkolenia okresowe administracyjno biurowe

Szukam na stronie Sejmu art dot zwolnienia pracowników administracyjno biurowych ze szkoleń okresowych i znaleźć nie mogę. Czy ktoś mi pomoże?
 
     
bogwoj

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 22 Maj 2007
Posty: 71
Wysłany: 2019-01-22, 13:45   

Niezbyt jasno: "art dot zwolnienia pracowników administracyjno biurowych ze szkoleń okresowych".
Dz.U. 2018.2244.
Uzasadnienie: Druk nr 2862 z dnia 25.09.2018

Mam nadzieję, ze o to chodziło?
 
     
seba 22

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 21 Mar 2015
Posty: 194
Wysłany: 2019-01-22, 18:17   

bogwoj napisał/a:
Niezbyt jasno: "art dot zwolnienia pracowników administracyjno biurowych ze szkoleń okresowych".
Dz.U. 2018.2244.
Uzasadnienie: Druk nr 2862 z dnia 25.09.2018

Mam nadzieję, ze o to chodziło?

2244. Ale to jest projekt . Jeszcze nie wyszedł z Sejmu.
W KP nic nie znalazłem .
 
     
mariusz73158

Dołączył: 25 Lis 2018
Posty: 1
Wysłany: 2019-01-22, 22:58   

Link do zmiany: http://prawo.sejm.gov.pl/...=WDU20180002244

Dz.U. 2018 poz. 2244 obowiązujący
 
     
seba 22

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 21 Mar 2015
Posty: 194
Wysłany: 2019-01-23, 07:38   

mariusz73158 napisał/a:
Link do zmiany: http://prawo.sejm.gov.pl/...=WDU20180002244

Dz.U. 2018 poz. 2244 obowiązujący

Dzięki.
 
     
ewania 


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 15 Lut 2007
Posty: 3751
Wysłany: 2019-01-23, 12:24   

seba 22 napisał/a:
W KP nic nie znalazłem .

To czytaj kodeks aktualny i czytaj go dokładnie. :-( Art. 237.3 par. 2 ze znaczkiem 2.
Zmiana WESZŁA W ZYCIE 01 STYCZNIA 2019
_________________
Przykazania boskie (owe 10) są tylko dlatego tak jasne, przejrzyste i zrozumiałe, że powstały bez pomocy doradców i ekspertów...
 
     
Izabela K

Dołączył: 24 Paź 2018
Posty: 15
Wysłany: 2019-08-07, 11:37   

Chciałabym prosić o pomoc w interpretacji ww. zapisów art. 237.3 KP.

"§ 2.2. Szkolenie okresowe pracownika, o którym mowa w § 2, nie jest wymagane w przypadku pracownika na stanowisku administracyjno-biurowym, gdy rodzaj przeważającej działalności pracodawcy w rozumieniu przepisów o statystyce publicznej znajduje się w grupie działalności, dla której ustalono nie wyższą niż trzecia kategorię ryzyka w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, chyba że z oceny ryzyka, o której mowa w art. 226 pkt 1, wynika, że jest to konieczne."

a mianowicie, czy jeśli wszystkie przesłanki wymienione w powyższym paragrafie są spełnione, a jedynie w ocenie ryzyka zawodowego w pkt. Wymagane wykształcenie...uprawnienia - jest wzmianka o szkoleniu okresowym bhp, czy to rzeczywiście nie uprawnia to do zwolnienia pracowników admin.-biur. ze szkoleń? Nadmienię, że w ocenie ryzyka zawodowego w pkt. Faktycznie stosowane środki ochrony przed zagrożeniami, nie wskazano nigdzie obowiązkowego szkolenia bhp.
 
     
ewania 


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 15 Lut 2007
Posty: 3751
Wysłany: 2019-08-07, 18:22   

Izabela K napisał/a:
dla której ustalono nie wyższą niż trzecia kategorię ryzyka w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych,

Nie chodzi tutaj o ocenę ryzyka zawodowego. Ten piernik nie ma nic do tego wiatraka ;-)
To, jaką macie jako firma klasę ryzyka możesz sprawdzić u księgowej, ktora odprowadza składkę wypadkową do ZUS.
_________________
Przykazania boskie (owe 10) są tylko dlatego tak jasne, przejrzyste i zrozumiałe, że powstały bez pomocy doradców i ekspertów...
 
     
Izabela K

Dołączył: 24 Paź 2018
Posty: 15
Wysłany: 2019-08-08, 06:41   

Nie chodzi mi o kategorię ryzyka w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, bo mamy 3 i spełniamy ten warunek. Natomiast o zapis "...chyba że z oceny ryzyka, o której mowa w art. 226 pkt 1, wynika, że jest to konieczne.".
 
     
ewania 


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 15 Lut 2007
Posty: 3751
Wysłany: 2019-08-08, 09:57   

Rozumiem.
Pytanie zatem, czy potrzeba szkolenia, ktorą wpisaliście u siebie w orz wynika z zagrożeń i faktycznie jest to wskazane z tego powodu, czy po prostu wpisaliscie rutynowo, bo tak sie zawsze wpisywalo...?
Jesli to pierwsze - to trzeba szkolic. Jesli to drugie, to zmieńcie kartę o.r.z.
_________________
Przykazania boskie (owe 10) są tylko dlatego tak jasne, przejrzyste i zrozumiałe, że powstały bez pomocy doradców i ekspertów...
 
     
Izabela K

Dołączył: 24 Paź 2018
Posty: 15
Wysłany: 2019-08-08, 11:41   

Do o.r.z. wpisane zostały szkolenia bo wynikały z przepisów prawa, a nie z zagrożeń. Boję się jednak zmieniać teraz ocenę aby nie być posądzonym o omijanie przepisów prawa :-? ale dziękuje za odpowiedź,
 
     
Izabela K

Dołączył: 24 Paź 2018
Posty: 15
Wysłany: 2019-10-30, 14:33   

Proszę o pomoc w interpretacji zapisów rozporządzenia w sprawie szkoleń bhp odnośnie grup dla których przeprowadza się szkolenia okresowe - § 14 ust. 2 pkt 6:
"pracownicy niewymienieni w pkt 1–5, których charakter pracy wiąże się z narażeniem na czynniki szkodliwe dla zdrowia, uciążliwe lub niebezpieczne albo z odpowiedzialnością w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy".
Otóż co właściwie oznacza ta grupa? czy pracowników biurowych kierujących pojazdem w celach służbowych lub archiwistę powinnam zakwalifikować do ww. grupy czy tez możne do pracowników administracyjno - biurowych, o których mowa w § 14 ust. 2 pkt 5 (tak robiłam przed zmianą rozporządzenia i dodaniem pkt 6). Z góry dziękuje za wskazówki.
 
     
ewania 


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 15 Lut 2007
Posty: 3751
Wysłany: 2019-10-30, 15:29   

Do AB. Nie szkolisz, jeśli firma nie znajduje się w tej wyższej grupie ryzyka.
_________________
Przykazania boskie (owe 10) są tylko dlatego tak jasne, przejrzyste i zrozumiałe, że powstały bez pomocy doradców i ekspertów...
 
     
Izabela K

Dołączył: 24 Paź 2018
Posty: 15
Wysłany: 2019-10-31, 10:15   

Tak, się zgadza. Ale archiwista czy pracownik adm-biur. kierujący pojazdami, nie należny do typowego stanowiska administracyjno - biurowego i spotkałam się z interpretacją, że takie osoby należy szkolić, mimo spełnienia przesłanek do zwolnienia grupy adm-biur. i chyba zakwalifikować wówczas do grupy z § 14 ust. 2 pkt 6.
 
     
ewania 


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 15 Lut 2007
Posty: 3751
Wysłany: 2019-11-03, 00:36   

No to masz teraz różne interpretacje - wybierz sobie ;-)
Moja jest taka, że nie trzeba szkolić.
Ale przecież to, że nie trzeba nie oznacza wcale, że nie można. Chcecie to szkolcie, tego dobra nigdy za wiele :-D
_________________
Przykazania boskie (owe 10) są tylko dlatego tak jasne, przejrzyste i zrozumiałe, że powstały bez pomocy doradców i ekspertów...
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

2019 © Wiedza i Praktyka
Strona wygenerowana w 0.09 sekundy. Zapytań do SQL: 10