Poprzedni temat «» Następny temat
Outsourcing pracowniczy
Autor Wiadomość
Kapcinho

Dołączył: 05 Lip 2018
Posty: 3
  Wysłany: 2019-07-09, 12:50   Outsourcing pracowniczy

Witajcie,
W firmie w której pracuję, pracodawca planuje skorzystać z outsourcngu pracowniczego. Firma produkcyjna, obecnie pracownicy zatrudnieni przez agencję pracy na umowę zlecenie, mieli by wykonywać czynności w postaci pakowania wyrobów do kartonów zbiorczych, dostarczania opakowań pod stanowisko pracy, nakładanie opakowań do dozowników na linii produkcyjnej- na zasadzie outsourcingu pracowniczego.
W przypadku outsourcingu:
Kto powinien zapewnić szkolenie wstępne instruktarz ogólny?
Kto powinien zapewnić szkolenie wstępne instruktarz stanowiskowy?
Kto powinien zapewnić odzież roboczą i ŚOI?
Kto kieruje pracownikiem w zakładzie w którym wykonuje on czynności?

Obecnie w przypadku firm zewnętrznych świadczących usługi na terenie firmy (serwis drukarek przemysłowych, sprężarek etc) wymagam przedstawienia do wglądu zaświadczenia o ukończeniu szkolenia BHP i ewentualnie uprawnienia specjalistyczne. Zapoznaje firmę zewnętrzną z zasadami i zagrożeniami, postępowaniem w sytuacjach awaryjnych (np. ewakuacja), kto może udzielić pierwszej pomocy etc.
Czy tak samo powinienem postępować w stosunku do pracowników zatrudnionych przez agencje pracy na zasadzie outsourcingu pracowniczego?
 
     
ewania 


Pomogła: 30 razy
Dołączyła: 15 Lut 2007
Posty: 3681
Wysłany: 2019-07-10, 11:27   

InstruktaŻ. Popraw się ;-)

Wszystko powinno być uregulowane w umowie z firmą, która tych ludzi zatrudnia (czyli - dla tej firmy są to pracownicy w rozumieniu kp).
Jeśli ne uregulowano - obowiązki te są po stronie tamtej firmy.
Kierować tymi pracownikami powienien ktoś spośród tej grupy outosrcingowców. Inaczej - jeśli będą wykonywać pracę pod Waszym kierownictwem - będzie to cecha stosunku pracy i możecie spotkac sie z roszczeniem o uznanie tego człowieka za pracownika, a nie "outsorcera".
Oczywiście - rozumiem, ze mówimy o outsorcingu a nie o pracownikach tymczasowych, tak? Bo to różnica. Spora.
_________________
Przykazania boskie (owe 10) są tylko dlatego tak jasne, przejrzyste i zrozumiałe, że powstały bez pomocy doradców i ekspertów...
 
     
Kapcinho

Dołączył: 05 Lip 2018
Posty: 3
Wysłany: 2019-07-10, 14:09   

Ale wpadka z ż...

Tak, chodzi dokładnie o "outsourcera", dzięki za odpowiedź w sumie to racja że "wszystko" można określić w umowie między firmami, ale mam wątpliwości czy ja, jako pracownik usługobiorcy, nadal mogę prowadzić instruktaż ogólny outourcerów tak jak w przypadku pracowników tymczasowych? Czy może "ousourcerzy" powinni być "dostarczeni" przez usługodawcę już przeszkoleni.
Jak to się ma do Art . 237.3. §2 kp? Czy ten obowiązek można przenieść na firmę do której wysyła się pracownika do pracy?
 
     
ewania 


Pomogła: 30 razy
Dołączyła: 15 Lut 2007
Posty: 3681
Wysłany: 2019-07-11, 17:09   

Kapcinho napisał/a:
Czy może "ousourcerzy" powinni być "dostarczeni" przez usługodawcę już przeszkoleni.

Jeśli nie ma na ten temat ani słowa w umowie, to musi szkolić ich "ichni" pracodawca. Ty w ogóle szkolenia bhp nie dotykaj.
I broń Boże nie wypełniaj oustorcerom Karty Szkolenia Wstępnego :!:
Bo będą mieli podstawę do roszczenia, żeby uznać ich za pracowników Waszej firmy.
_________________
Przykazania boskie (owe 10) są tylko dlatego tak jasne, przejrzyste i zrozumiałe, że powstały bez pomocy doradców i ekspertów...
Ostatnio zmieniony przez ewania 2019-07-12, 22:39, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
bronski 

Dołączył: 26 Paź 2011
Posty: 141
Wysłany: 2019-07-12, 15:24   

tylko rodzi się problem bo taki pracownik zewnętrzny nie przeszkolony stwarza zagrozenia na terenie zakładu pracy gdzie będzie wykonywał prace
 
     
ewania 


Pomogła: 30 razy
Dołączyła: 15 Lut 2007
Posty: 3681
Wysłany: 2019-07-12, 22:45   

bronski napisał/a:
tylko rodzi się problem bo taki pracownik zewnętrzny nie przeszkolony stwarza zagrozenia na terenie zakładu pracy gdzie będzie wykonywał prace

Żaden problem.
Bo co stoi na przeszkodzie, żeby "outsorcera" zapoznać z zagrozeniami w firmie i poinformować o sposobach ich unikania? Oraz z regulacjami wewnętrznymi w zakresie bhp, ktore dotyczą wszystkich pracujących na terenie firmy i muszą być przez nich przestrzegane, bez względu na rodzaj umowy?

Ale nie robić tego jako "szkolenie wstępne bhp" i nie dokumentować Kartą szkolenia wstępnego bhp :!:
Można to zrobić np. jako "Informacja" lub "Oświadczenie" pana/pani, że zostały mu/jej przekazane informacje takie i takie, zapoznano z obowiązującymi w firmie zasadami i regulacjami dotyczącymi bezpiecznego wykonywania pracy na terenie firmy. Data i podpisy - osoby informującej i poinformowanej. I tyle.
Oczywiście można to zrobić w jakikolwiek inny sposob niż ten, przykładowo tu przeze mnie podany.
_________________
Przykazania boskie (owe 10) są tylko dlatego tak jasne, przejrzyste i zrozumiałe, że powstały bez pomocy doradców i ekspertów...
  
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Strona używa plików cookies.

Kliknij tutaj, żeby dowiedzieć się jaki jest cel używania cookies oraz jak zmienić ustawienia cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z bieżącymi ustawieniami przeglądarki.
Sprawdź, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe

2018 © Wiedza i Praktyka
Strona wygenerowana w 0.11 sekundy. Zapytań do SQL: 11