Poprzedni temat «» Następny temat
wypadek w drodze - umowa zlecenia
Autor Wiadomość
Izabela165

Wysłany: 2019-06-18, 12:34   wypadek w drodze - umowa zlecenia

Witam, proszę o pomoc bardziej doświadczonych kolegów. Pierwszy raz mam taki przypadek i powiem szczerze, że nie do końca wiem co z tym zrobić:
Jeden ze zleceniobiorców w trakcie drogi do pracy uległ wypadkowi (pojazd przejechał mu po stopie). Zleceniobiorca zatrudniony jest w firmie od kilku dni, nie wniósł o dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Nie jest studentem ani uczniem. Czy powinnam sporządzić kartę wypadku? (w rozp. dot. wypadków w drodze jest mowa o ubezpieczonym) więc wydaje mi się, że karta powinna zostać sporządzona.
Czy po sporządzeniu karty wypadku zleceniobiorca otrzymuje wynagrodzenie za czas choroby?

bronski 

Wysłany: 2019-06-19, 10:17   

ja sporządziłem karte w drodze do, ale napisałem że brak odprowadzonej składki i nie wypłacamy chorobowego

makkap 

Wysłany: 2019-06-19, 10:27   

A wypadkowe? Przecież ma ( powinien mieć ) odprowadzane składki z tego tytułu.

Izabela165

Wysłany: 2019-06-19, 14:28   

makkap napisał/a:
A wypadkowe? Przecież ma ( powinien mieć ) odprowadzane składki z tego tytułu.

Na umowie cywilno-prawnej składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe są odprowadzane, gdy zleceniobiorca wyrazi taką zgodę - w tym wypadku nie było takiej zgody.
Gdyby to był wypadek w pracy nie byłoby problemu ale to wypadek w drodze.

Izabela165

Wysłany: 2019-06-19, 14:34   

Zrobię kartę wypadku w drodze ale w miejscu tytułu ubezpieczenia zaznaczę, że jest to umowa cywilno-prawna i ubezpieczona nie ma prawa do wypłaty wynagrodzenia za czas pozostawania na zwolnieniu chorobowym w wysokości 100%

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2019-06-19, 20:04   

Izabela165 napisał/a:
Zleceniobiorca zatrudniony jest w firmie od kilku dni, nie wniósł o dobrowolne ubezpieczenie chorobowe.

1. Zleceniobiorca nie jest waszym pracownikiem, tylko wykonuje zadania zawarte w umowie zlecenia. Czym więc się martwisz, to jego sprawa :?:
2. Jest to robota płatnika składek - a jest takowy :?:

ewania 

Pomogła: 30 razy
Wysłany: 2019-06-25, 21:08   

Zleceniodawca jest płatnikiem składek (to odpowiedź ogólna).
Tutaj, jeśli składka chorobowa nie była odprowadzana (z żadnego tytułu ten ktoś nie placilł takiej składki? Nie mial nigdzie platnika?) - nie widze podstawy do sporzadzania karty wwd.

ewania 

Pomogła: 30 razy
Wysłany: 2019-06-25, 21:14   

Izabela165 napisał/a:
Zrobię kartę wypadku w drodze ale w miejscu tytułu ubezpieczenia zaznaczę, że jest to umowa cywilno-prawna i ubezpieczona nie ma prawa do wypłaty wynagrodzenia za czas pozostawania na zwolnieniu chorobowym w wysokości 100%

W ogóle chyba nie ma prawa do zasiłku chorobowego, prawda? W żadnej wysokości.
Nie wiem natomiast, czy ma prawo do wynagrodzenia chorobowego? Z jakiego tytułu?

Izabela165

Wysłany: 2019-06-26, 11:46   

ewania napisał/a:
W ogóle chyba nie ma prawa do zasiłku chorobowego, prawda? W żadnej wysokości.
Nie wiem natomiast, czy ma prawo do wynagrodzenia chorobowego? Z jakiego tytułu?

Fakt nie ma prawa do zasiłku chorobowego, w żadnej wysokości. Nie ma prawa do wynagrodzenia chorobowego bo nie wniosła o dobrowolne ubezpieczenie chorobowe (bez wniesienia o dobrowolne ubezpieczenie chorobowe zleceniobiorca może korzystać z bezpłatnej opieki medycznej natomiast po wniesieniu o dobrowolne ubezpieczenie chorobowe zleceniobiorca mógłby pójść na zwolnienie chorobowe bo byłby np. chory)

Izabela165

Wysłany: 2019-06-26, 11:46   

Dziękuję wszystkim za pomoc :)

Odpowiedz do tematu