Poprzedni temat «» Następny temat
Wypadek podczas przerwy
Autor Wiadomość
Adleri 

Wysłany: 2019-05-27, 13:57   Wypadek podczas przerwy

Witam, mam dość ciekawą sytuację, mianowicie pracownik podczas przerwy, na którą udał się za zgodą przełożonego, został poproszony o pomoc przy wyciąganiu palety, bo magazynier sobie nie radził. Dodam, że poszkodowany jest sprzedawcą i transportowanie palet na pewno nie leży w jego obowiązkach, co więcej pracuje on dla innej osoby niż magazynier. Jednak wracając do sprawy, paleta była spiętrowana, jej waga przekraczała o jakieś 300 kg dopuszczalną masę i choć obie były ostreczowane na niewiele się to zdało, bo w momencie gdy magazynier podnosił wózkiem widłowym górną paletę, cały ładunek osunął się na poszkodowanego. Panowie widzieli, że palety są źle spiętrowane, zdawali sobie sprawę, że górna może się osunąć, ponieważ nasz poszkodowany stał i ją przytrzymywał, tak więc ładunek spadł prosto na niego. Obrażenia na szczęście nie są groźne, jednak nie jestem pewna czy uznać to zdarzenie jako wpp?

Z góry dziękuję za pomoc :)

seba 22

Wysłany: 2019-05-27, 17:30   Re: Wypadek podczas przerwy

Adleri napisał/a:
Witam, mam dość ciekawą sytuację, mianowicie pracownik podczas przerwy, na którą udał się za zgodą przełożonego, został poproszony o pomoc przy wyciąganiu palety, bo magazynier sobie nie radził. Dodam, że poszkodowany jest sprzedawcą i transportowanie palet na pewno nie leży w jego obowiązkach, co więcej pracuje on dla innej osoby niż magazynier. Jednak wracając do sprawy, paleta była spiętrowana, jej waga przekraczała o jakieś 300 kg dopuszczalną masę i choć obie były ostreczowane na niewiele się to zdało, bo w momencie gdy magazynier podnosił wózkiem widłowym górną paletę, cały ładunek osunął się na poszkodowanego. Panowie widzieli, że palety są źle spiętrowane, zdawali sobie sprawę, że górna może się osunąć, ponieważ nasz poszkodowany stał i ją przytrzymywał, tak więc ładunek spadł prosto na niego. Obrażenia na szczęście nie są groźne, jednak nie jestem pewna czy uznać to zdarzenie jako wpp?

Z góry dziękuję za pomoc :)

Po treści posta wnioskuję ze juz podjęłaś decyzję. Myślę że ilu bhp owców tyle opinii. Osobiście nie uznałbym tego zdarzenia jako wypadek przy pracy.

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2019-05-27, 20:37   

Adleri napisał/a:
pracownik podczas przerwy, na którą udał się za zgodą przełożonego, został poproszony o pomoc .................................. poszkodowany jest sprzedawcą i transportowanie palet na pewno nie leży w jego obowiązkach, co więcej pracuje on dla innej osoby niż magazynier ..............., jednak nie jestem pewna czy uznać to zdarzenie jako wpp?

Mimo, że:
- zdarzenie miało miejsce podczas przerwy,
- wykonywana czynność nie należała do jego obowiązków,
- pracuje dla innej osoby, tzn. dla kogo - innego pracodawcy :?:
to jeśli ta osoba ma tego samego pracodawcę, zdarzenie jest wypadkiem przy pracy - poszkodowany pomagał koledze, czyli działał w interesie pracodawcy nawet bez polecenia.
Adleri napisał/a:
Obrażenia na szczęście nie są groźne
Ciężkość obrażeń nie ma znaczenia - wystarczy zaświadczenie o rodzaju i umiejscowieniu urazu.
Ciężkość urazu odgrywa rolę przy klasyfikacji wypadku, np: ciężki, zbiorowy, śmiertelny.

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2019-05-27, 20:38   

seba 22 napisał/a:
Myślę że ilu bhp owców tyle opinii.
Oj chyba się mylisz.

seba 22 napisał/a:
Osobiście nie uznałbym tego zdarzenia jako wypadek przy pracy.
A możesz to uzasadnić :?:

seba 22

Wysłany: 2019-05-27, 20:54   

Andrzej J.S napisał/a:
seba 22 napisał/a:
Myślę że ilu bhp owców tyle opinii.
Oj chyba się mylisz.

seba 22 napisał/a:
Osobiście nie uznałbym tego zdarzenia jako wypadek przy pracy.
A możesz to uzasadnić :?:

Moim zdaniem jest to pomoc koledze w jego pracy a nie wykonywaniem obowiązków służbowych. Choć działał na rzecz pracodawcy wykonywał prace do której był nieuprawniony. A co by było gdyby wszedł na dach aby pomóc koledze bo go kolega poprosił i spadł z tego dachu.

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2019-05-28, 09:46   

seba 22 napisał/a:
Choć działał na rzecz pracodawcy wykonywał prace do której był nieuprawniony. A co by było gdyby wszedł na dach aby pomóc koledze bo go kolega poprosił i spadł z tego dachu.

1 - Do pomocy przy ręcznych pracach transportowych uprawnień nie trzeba, a do pracy na wysokości tak.
2 - Nawet gdyby pomagał bez uprawnień, to też byłby to wypadek przy pracy, tylko przyczyny wypadku mogłyby być inne ;-)

seba 22

Wysłany: 2019-05-28, 14:26   

Andrzej J.S napisał/a:
seba 22 napisał/a:
Choć działał na rzecz pracodawcy wykonywał prace do której był nieuprawniony. A co by było gdyby wszedł na dach aby pomóc koledze bo go kolega poprosił i spadł z tego dachu.

1 - Do pomocy przy ręcznych pracach transportowych uprawnień nie trzeba, a do pracy na wysokości tak.
2 - Nawet gdyby pomagał bez uprawnień, to też byłby to wypadek przy pracy, tylko przyczyny wypadku mogłyby być inne ;-)

Dodatkowo Adleri pisze w swoim poście ze obaj pracownicy pracują dla kogoś innego. To gdzie tu związek z pracą.

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2019-05-28, 18:01   

seba 22 napisał/a:
Adleri pisze w swoim poście ze obaj pracownicy pracują dla kogoś innego.
Z "Adleri" postu jednoznacznie to nie wynika:
Adleri napisał/a:
poszkodowany jest sprzedawcą i transportowanie palet na pewno nie leży w jego obowiązkach, co więcej pracuje on dla innej osoby niż magazynier.
"dla innej osoby niż magazynier" nie znaczy, że dla innego pracodawcy.
Przecież w dużym sklepie / markecie jest dział sprzedaży i dział magazynowy ;-)

I właśnie z tego powodu, ażeby mieć jasność, zadałem pytanie:
Andrzej J.S napisał/a:
- pracuje dla innej osoby, tzn. dla kogo - innego pracodawcy :?:
jeśli ta osoba ma tego samego pracodawcę, zdarzenie jest wypadkiem przy pracy - poszkodowany pomagał koledze, czyli działał w interesie pracodawcy nawet bez polecenia.

Ps.
"seba 22" - czytaj dokładniej i ze zrozumieniem ;-)

Adleri 

Wysłany: 2019-05-29, 15:40   

Obaj panowie mieli innych pracodawców i logicznie myśląc nie powinno to być wypadkiem przy pracy, jednak zastanawia mnie wyrok sądu jaki znalazłam rozpatrując tą sprawę:

Wyrok SN z 27.03.1979 r. III PR 16/79, Sł. Prac. 1979, nr 7-8, s. 30
„(...) nie upoważnia do wniosku, że związek z pracą w rozumieniu ustawy wypadkowej musi mieć charakter związku przyczynowego w tym sensie, że wykonanie pracy stanowi przyczynę wypadku. Wystarczy, jeżeli jest to związek czasowy lub miejscowy. Związek z pracą zostaje zerwany dopiero wówczas, gdy pracownik bez usprawiedliwienia prawnego nie wykonuje pracy w czasie i miejscu, w którym powinien wykonywać pracę. Nie zawsze przy tym, miejscem wykonywania pracy będzie teren zakładu pracy, a czasem pracy – czas ustanowiony przez zakład pracy. Miejscem pracy może być także miejsce zamieszkania pracownika lub jakiekolwiek inne miejsce, a czasem pracy – dowolna pora doby, jeżeli wykonywanie pracy w takich warunkach i o takiej porze przewiduje treść wiążącego strony stosunku prawnego”

I rozpatrując sprawę z tej perspektywy po prostu się pogubiłam.

Dziękuję wszystkim za włączenie się w dyskusję. :)

ewania 

Pomogła: 29 razy
Wysłany: 2019-06-03, 00:08   

Andrzej J.S. ma rację, moim zdaniem.
Poza tym - pamiętajcie proszę, że co innego uznanie zdarzenia za WPP a co innego ewentualne wyłączenie prawa do świadczeń, z uwagi na to, co w pkt. 5 Protokołu.

Odpowiedz do tematu