Poprzedni temat «» Następny temat
Czyja wina ?
Autor Wiadomość
Adam Czarnecki

Wysłany: 2019-05-20, 18:04   Czyja wina ?

Witam
Razem ze wspólnikiem prowadzimy firmę w której ostatnio doszło do mojego wypadku. Chciałbym się dowiedzieć Czyja to jest tak naprawdę wina poniżej opis sytuacji.
Na maszynie mój wspólnik zainstalował przemysłowy wentylator wyciągowy, jednak osłonięty on został jedynie z jednej strony a z drugiej był otwarty o czym niestety nie wiedziałem. Przyciskając rękę koło wentylatora metalowa łopata rozszarpała mi całą dłoń. I tu pojawia się moje pytanie: czy to ja zawiniłem przyciskając tam rękę czy Wina leży po stronie osoby która zamontowała wentylator bez odpowiedniego zabezpieczenia nie informując mnie o tym bo uważała że to jest oczywiste by nie przyciskać tamtędy ręki ani innej części ciała?(dla mnie natomiast oczywiste było to że tego typu urządzenie powinno posiadać zabezpieczenie z każdej strony by nikt sobie nie zrobił krzywdy - obecnie jest już zainstalowana obudowa z każdej strony). Chciałbym tylko to wyjaśnić bo Ostatnio dość często sprzeczamy się o to ze wspólnikiem. Jeśli mógłbym tylko prosić o wskazanie jakiś paragrafów odnośnie BHP o ile takowe istnieją do tej sytuacji.
Z góry dziękuję za odpowiedź pozdrawiam.

ewania 

Pomogła: 30 razy
Wysłany: 2019-05-20, 18:16   

Dział IV Rozdział 3. http://prawo.sejm.gov.pl/...O/D20031650.pdf

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2019-05-20, 18:54   

Adam Czarnecki napisał/a:
Wina leży po stronie osoby która zamontowała wentylator bez odpowiedniego zabezpieczenia

Tak na marginesie:
Zespół powypadkowy ustala okoliczności i przyczyny wypadku - nie winnych.
Natomiast winnych ustala pracodawca na podstawie wyników przeprowadzonego postępowania powypadkowego.

Co do opisanego wypadku to niewątpliwą przyczyną było wadliwe zainstalowanie wentylatora, który powinien być osłonięty, tj. posiadać osłonę zabezpieczającą przed włożeniem tam ręki. Natomiast sposób montażu powinien być zgodny z instrukcją obsługi tego urządzenia.
Jest to główna przyczyna, ale w sumie przyczyn jest więcej, np."
- brak kompletu zabezpieczeń,
- dopuszczenie do pracy urządzenia bez wymaganych osłon zabezpieczających,
- uruchomienie nowo zainstalowanego urządzenia bez zachowania należytej uwagi, ostrożności oraz braku znajomości zagrożeń,
- brak instruktażu stanowiskowego dla pracowników obsługi maszyny, przy której zainstalowano nowe urządzenie,
- brak aktualizacji oceny ryzyka zawodowego dla tego stanowiska pracy po instalacji dodatkowego urządzenia,
- (prawdopodobnie) dokonanie instalacji urządzenia (wyciągu) przez osobę nieuprawnioną (nieposiadającą pełnej wiedzy i umiejętności oraz doświadczenia odnośnie montażu tego typu urządzeń).
- itd, itp.

seba 22

Wysłany: 2019-05-20, 18:59   Re: Czyja wina ?

Witam
Razem ze wspólnikiem prowadzimy firmę w której ostatnio doszło do mojego wypadku. Chciałbym się dowiedzieć Czyja to jest tak naprawdę wina poniżej opis sytuacji.
Na maszynie mój wspólnik zainstalował przemysłowy wentylator wyciągowy, jednak osłonięty on został jedynie z jednej strony a z drugiej był otwarty o czym niestety nie wiedziałem. Przyciskając rękę koło wentylatora metalowa łopata rozszarpała mi całą dłoń. I tu pojawia się moje pytanie: czy to ja zawiniłem przyciskając tam rękę czy Wina leży po stronie osoby która zamontowała wentylator bez odpowiedniego zabezpieczenia nie informując mnie o tym bo uważała że to jest oczywiste by nie przyciskać tamtędy ręki ani innej części ciała?(dla mnie natomiast oczywiste było to że tego typu urządzenie powinno posiadać zabezpieczenie z każdej strony by nikt sobie nie zrobił krzywdy - obecnie jest już zainstalowana obudowa z każdej strony). Chciałbym tylko to wyjaśnić bo Ostatnio dość często sprzeczamy się o to ze wspólnikiem. Jeśli mógłbym tylko prosić o wskazanie jakiś paragrafów odnośnie BHP o ile takowe istnieją do tej sytuacji.
Z góry dziękuję za odpowiedź pozdrawiam.

Jako wspólnik jesteś współwłaścicielem . A właściciel odpowiada za stan bhp w zakładzie pracy . A ty jako współwłaściciel wspólnie odpowiadasz za stan bhp w zakładzie.

seba 22

Wysłany: 2019-05-20, 19:12   

Andrzej J.S napisał/a:
Wina leży po stronie osoby która zamontowała wentylator bez odpowiedniego zabezpieczenia

Tak na marginesie:
Zespół powypadkowy ustala okoliczności i przyczyny wypadku - nie winnych.
Natomiast winnych ustala pracodawca na podstawie wyników przeprowadzonego postępowania powypadkowego.

Tak na marginesie od kiedy zespół powypadkowy zajmuje się wypadkiem pracodawcy ?

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2019-05-20, 20:15   

A gdzie napisałem, że moja odpowiedź dotyczy wypadku tego pracodawcy :?:
Przecież wyraźnie zaznaczyłem, że "tak na marginesie", a więc moja wypowiedz odnosi się ogólnie do wypadków przy pracy pracowników w zakładzie pracy.
Trzeba czytać ze zrozumieniem :idea:

Jeśli więc chodzi o pracodawcę, który jest osobą fizyczną realizującą zadania w ramach działalności gospodarczej to w przypadku gdy sam ulegnie wypadkowi postępowanie powypadkowe prowadzi ZUS.
Natomiast w przypadku "pracodawcy" realizującego swoje zadania na umowę o pracę, np. dyrektora zakładu w spółce ulegnie wypadkowi, to postępowanie powypadkowe podejmuje jego pracodawca.

seba 22

Wysłany: 2019-05-20, 21:40   

Andrzej J.S napisał/a:
A gdzie napisałem, że moja odpowiedź dotyczy wypadku tego pracodawcy :?:
Przecież wyraźnie zaznaczyłem, że "tak na marginesie", a więc moja wypowiedz odnosi się ogólnie do wypadków przy pracy pracowników w zakładzie pracy.
Trzeba czytać ze zrozumieniem :idea:

Jeśli więc chodzi o pracodawcę, który jest osobą fizyczną realizującą zadania w ramach działalności gospodarczej to w przypadku gdy sam ulegnie wypadkowi postępowanie powypadkowe prowadzi ZUS.
Natomiast w przypadku "pracodawcy" realizującego swoje zadania na umowę o pracę, np. dyrektora zakładu w spółce ulegnie wypadkowi, to postępowanie powypadkowe podejmuje jego pracodawca.

No tak , ale w tym poście nie jest mowa o wpp pracownika. To po co ruszać kwestie zespołu powypadkowego.

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2019-05-20, 22:18   

seba 22 napisał/a:
No tak , ale w tym poście nie jest mowa o wpp pracownika. To po co ruszać kwestie zespołu powypadkowego.

Ażeby wyjaśnić, że przy wypadku (bez względu czyjego tj. pracownika czy pracodawcy) ustala się okoliczności i przyczyny, a nie szuka winnych - o co pytał autor zadanego pytania.

Ps.
Wybacz, ale myślę, że szukasz dziury w całym - ciekawe w jakim celu :?: ;-)

Odpowiedz do tematu