Poprzedni temat «» Następny temat
Wypadek w innej firmie
Autor Wiadomość
Amonhell 

Wysłany: 2019-05-16, 10:39   Wypadek w innej firmie

Witam, z racji tego że to mój pierwszy post witam wszystkich.
Mam następujący problem, mój pracodawca(pracuje w firmie dwuosobowej) złamał nogę i poszedł na L4. Zostałem przez niego oddelegowany do pracy w znajomej firmie. Tam z kolei miałem wypadek przy pracy(palec przebity gwoździem) i wylądowałem L4. Kierownik z drugiej firmy jest w trakcji sporządzania dokumentacji powypadkowej. Rozumiem, że ja z kolei muszę sporządzić kartę wypadku.
Jak wygląda sprawa z ubezpieczeniem? Czy po jakiekolwiek odszkodowanie mam się zgłosić do mojej firmy czy do tej drugiej?

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2019-05-16, 12:28   

Witam nowego forumowicza na "BHPforum".

Jest to w całości sprawa firmy, z którą masz zawartą umowę o pracę i która odprowadza za Ciebie składki do ZUS.

ewania 

Pomogła: 29 razy
Wysłany: 2019-05-16, 14:05   

Amonhell napisał/a:
Rozumiem, że ja z kolei muszę sporządzić kartę wypadku.

Źle rozumiesz. Nie "kartę wypadku" lecz protokół i nie Ty, ale - jak wyżej napisał Andrzej J.S. - Twój pracodawca (albo, na wniosek Twojego pracodawcy, może to zrobić ten drugi pracodawca, na terenie którego miał miejsce Twoj wypadek).
Tak czy owak - na pewno nie Ty sam.

Amonhell 

Wysłany: 2019-05-16, 15:26   

Dzięki za odpowiedzi. Na jednej ze stron o wypadkach w pracy, było napisane że to pracownik sporządza kartę wypadku, a pracodawca protokół wypadku.

Po ustaleniu okoliczności i przyczyn wypadku - nie później niż w terminie 14 dni od dnia uzyskania zawiadomienia o wypadku - poszkodowany powinien sporządzić kartę wypadku, której wzór jest określony w załączniku do rozporządzenia w sprawie trybu uznawania zdarzenia powstałego w okresie ubezpieczenia wypadkowego za wypadek przy pracy, kwalifikacji prawnej zdarzenia, wzoru karty wypadku i terminu jej sporządzenia.

Zobacz więcej: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-wypadek-przy-pracy-co-robic

To ja to w końcu jest?

seba 22

Wysłany: 2019-05-16, 16:20   

ewania napisał/a:
Amonhell napisał/a:
Rozumiem, że ja z kolei muszę sporządzić kartę wypadku.

Twój pracodawca (albo, na wniosek Twojego pracodawcy, może to zrobić ten drugi pracodawca, na terenie którego miał miejsce Twoj wypadek).

Dlaczego drugi pracodawca ma sporządzić protokół?
Przecie to nie należy do jego obowiązków.

seba 22

Wysłany: 2019-05-16, 16:22   

Amonhell napisał/a:
Dzięki za odpowiedzi. Na jednej ze stron o wypadkach w pracy, było napisane że to pracownik sporządza kartę wypadku, a pracodawca protokół wypadku.

Po ustaleniu okoliczności i przyczyn wypadku - nie później niż w terminie 14 dni od dnia uzyskania zawiadomienia o wypadku - poszkodowany powinien sporządzić kartę wypadku, której wzór jest określony w załączniku do rozporządzenia w sprawie trybu uznawania zdarzenia powstałego w okresie ubezpieczenia wypadkowego za wypadek przy pracy, kwalifikacji prawnej zdarzenia, wzoru karty wypadku i terminu jej sporządzenia.

Zobacz więcej: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-wypadek-przy-pracy-co-robic

To ja to w końcu jest?

Kartę wypadku sporządza się dla umów zlecenia .
Zleceniodawca lub pracodawca sporządza dokumenty po wypadku przy pracy.

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2019-05-16, 16:50   

Amonhell napisał/a:
Po ustaleniu okoliczności i przyczyn wypadku - nie później niż w terminie 14 dni od dnia uzyskania zawiadomienia o wypadku - poszkodowany powinien sporządzić kartę wypadku

Kolego, taki zapis w cytowanym przez Ciebie artykule to nic innego jak pomyłka pisarska.

Obowiązkiem poszkodowanego jest natychmiastowe zgłoszenie wypadku - jeśli stan zdrowia na to pozwala.
Natomiast w ciągu 14 dni od tego zgłoszenia zespół powypadkowy ustala okoliczności i przyczyny zgłoszonego wypadku.
Poszkodowany nie sporządza protokołu ani karty wypadku.
Natomiast co do "Karty wypadku" to sporządzana jest ona w przypadku innego zatrudnienia niż umowa o pracę, np. przy umowach zlecenia.

Amonhell 

Wysłany: 2019-05-16, 16:56   

Ok, to już wszystko rozumiem. Po otrzymaniu kopii protokołu muszę się z nim udać do ZUSu i ew innych ubezpieczycieli tak?

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2019-05-16, 17:41   

Amonhell napisał/a:
Po otrzymaniu kopii protokołu muszę się z nim udać do ZUSu i ew innych ubezpieczycieli tak?

Po otrzymaniu zatwierdzonego protokołu należy u pracodawcy złożyć wniosek do ZUS o skierowanie do lekarza orzecznika w celu ustalenia uszczerbku na zdrowiu i wypłacenia odszkodowania. Do takiego wniosku pracodawca dołącza potrzebne załączniki i przekazuje do ZUS.
Pozostali ubezpieczyciele to inna broszka - trzeba załatwiać samemu.

seba 22

Wysłany: 2019-05-16, 17:59   

Amonhell napisał/a:
Ok, to już wszystko rozumiem. Po otrzymaniu kopii protokołu muszę się z nim udać do ZUSu i ew innych ubezpieczycieli tak?

Nie wniosek tylko ol 9 od lekarza prowadzącego i pracodawca wysyła do ZUS.

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2019-05-16, 18:11   

seba 22 napisał/a:

Tak jak pisałem - wniosek poszkodowanego adresowany do ZUS przekazuje pracodawcy, do którego pracodawca dołącza miedzi innymi wypełniony druk OL-9 (dawniejszy Z-9).
Bez wniosku poszkodowanego ZUS wszystko odeśle.

seba 22

Wysłany: 2019-05-16, 19:14   

Andrzej J.S napisał/a:
seba 22 napisał/a:

Tak jak pisałem - wniosek poszkodowanego adresowany do ZUS przekazuje pracodawcy, do którego pracodawca dołącza miedzi innymi wypełniony druk OL-9 (dawniejszy Z-9).
Bez wniosku poszkodowanego ZUS wszystko odeśle.

Ciekawe co piszesz . Jeszcze nigdy w zakładzie w którym pracuje żaden poszkodowany nie składał żadnego wniosku . Pracownik Przynosi ol9 ja pisze pismo przewodnie wysyłam do ZUS wraz z dokumentami wpp i koniec . Nigdy ZUS nie miał zastrzeżeń. A wypadkow jest ok 30 rocznie nawet więcej.

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2019-05-16, 19:45   

seba 22 napisał/a:
żaden poszkodowany nie składał żadnego wniosku . Pracownik Przynosi ol9 ja pisze pismo przewodnie wysyłam do ZUS wraz z dokumentami wpp i koniec . Nigdy ZUS nie miał zastrzeżeń.

Widać ZUS do którego wysyłasz nie zwraca na to uwagi.

Akurat ZUS to taka instytucja, że bez wniosku / wystąpienia poszkodowanego nie wypłaci ani grosza.

https://www.zus.pl/jednor...oroby-zawodowej
"GDZIE I W JAKI SPOSÓB ZŁOŻYĆ DOKUMENTY?
Wniosek należy złożyć za pośrednictwem płatnika składek
."

https://poradnikpracownika.pl/-jednorazowe-odszkodowanie
"Pracownik powinien wystąpić z wnioskiem o przyznanie prawa do jednorazowego odszkodowania do swojego pracodawcy. Pracodawca jako płatnik składek, zobowiązany jest do skompletowania dokumentacji niezbędnej do ustalenia uszczerbku na zdrowiu ubezpieczonego i przekazania jej do terenowej jednostki organizacyjnej ZUS właściwej ze względu na miejsce zamieszkania ubezpieczonego. Następuję to po zakończeniu leczenia i rehabilitacji przez ubezpieczonego."

ewania 

Pomogła: 29 razy
Wysłany: 2019-05-16, 21:03   

seba 22 napisał/a:
Dlaczego drugi pracodawca ma sporządzić protokół?

Doczytaj w rozporządzeniu, to sobie sam odpowiesz ;-) .
Nie pisałam, że "ma" to zrobić, tylko że "może":
Cytat:
na wniosek Twojego pracodawcy, może to zrobić ten drugi pracodawca, na terenie którego miał miejsce Twoj wypadek

Andrzej J.S napisał/a:
Akurat ZUS to taka instytucja, że bez wniosku / wystąpienia poszkodowanego nie wypłaci ani grosza.

Andrzej J.S. ma rację. Być może u Was, seba22 w ZUSie pracują same anioły, w dodatku nie znające przepisów :mrgreen:

Amonhell 

Wysłany: 2019-05-17, 10:19   

Bardzo dziękuję za pomoc.

Odpowiedz do tematu