Poprzedni temat «» Następny temat
Czy każde zaklucie to wypadek przy pracy
Autor Wiadomość
Jaroslaw 

Wysłany: 2019-05-15, 14:41   Czy każde zaklucie to wypadek przy pracy

Mam problem. Pracuje w Szpitalu w którym lekarz podczas operacji zaklul się igła w lewą rękę. Proszę o odpowiedź czy jako uraz mogę zdefiniować naruszenie ciągłości tkanek A zaklucie podać jako przyczyną zewnętrzną wypadku . Jestem początkującym pracownikiem dlatego bardzo proszę o opinie

ewania 

Pomogła: 30 razy
Wysłany: 2019-05-15, 15:48   

Jaroslaw napisał/a:
jako uraz
musisz wpisać to, co wpisano w dokumencie lekarskim. Ma?

seba 22

Wysłany: 2019-05-15, 16:02   Re: Czy każde zaklucie to wypadek przy pracy

Jaroslaw napisał/a:
Mam problem. Pracuje w Szpitalu w którym lekarz podczas operacji zaklul się igła w lewą rękę. Proszę o odpowiedź czy jako uraz mogę zdefiniować naruszenie ciągłości tkanek A zaklucie podać jako przyczyną zewnętrzną wypadku . Jestem początkującym pracownikiem dlatego bardzo proszę o opinie

Każda ekspozycja (zranienie)jest wpp . Przeprowadzasz postępowanie wpp. Do tego powinna w szpitalu być procedura po ekspozycji zawodowej . Ja także pracuje w szpitalu.

Jaroslaw 

Wysłany: 2019-05-15, 16:32   

Tak jest. Ale wpisane jest tylko że lekarz zaklul się igła podczas zabiegu operacyjnego. I dodane że z rany nie było wycieku krwi. Zastanawiam się tylko czy jeżeli zespół powypadkowe uzna wypadek przy pracy to co będzie przyczyną zewnętrzną. W karcie ekspozycji mam wpisane że doszło do naruszenia ciągłości tkanek przez zaklucie

seba 22

Wysłany: 2019-05-15, 17:00   

Jaroslaw napisał/a:
Tak jest. Ale wpisane jest tylko że lekarz zaklul się igła podczas zabiegu operacyjnego. I dodane że z rany nie było wycieku krwi. Zastanawiam się tylko czy jeżeli zespół powypadkowe uzna wypadek przy pracy to co będzie przyczyną zewnętrzną. W karcie ekspozycji mam wpisane że doszło do naruszenia ciągłości tkanek przez zaklucie

Ja robie postępowanie . Nigdy nie wiesz czy lekarz nie zarazil sie jakąś choroba .
Pip w nakazie nakazał ekspozycję traktować jako wpp. W zeszlym roku było ponad 10 ekspozycji w szpitalu gdzie pracuję.

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2019-05-15, 19:53   

Jaroslaw napisał/a:
zaklul się igła w lewą rękę. ................... z rany nie było wycieku krwi ...................... . W karcie ekspozycji mam wpisane że doszło do naruszenia ciągłości tkanek przez zaklucie

Inaczej mówiąc urazem jest: rana kłuta ręki lewej. Szkoda tylko, że nie jest podana część ręki, która doznała zakłucia / urazu - taki zapis powinien wynikać z dokumentacji lekarskiej. Chociaż naruszenie ciągłości tkanek przez zakłucie to też uraz.

Natomiast przyczyną zewnętrzną nie może być:
Jaroslaw napisał/a:
zaklucie podać jako przyczyną zewnętrzną wypadku
bo w tym przypadku "zakłucie" to rodzaj rany, która może być, np. rana kłuta, rana cięta, rana szarpana, itd.

Z tego względu musimy podać przyczynę / przyczyny tego zakłucia, których może być kilka, np. niezachowanie należytej uwagi i ostrożności przez poszkodowanego podczas wykonywania operacji, utrudnione pole operacyjne, niewłaściwe uchwycenie, operowanie narzędziem (skalpelem, igłą, itp.), itd.

Jaroslaw 

Wysłany: 2019-05-15, 21:12   

Czyli rozumiem że wpisanie w przyczynie zewnętrznej uzycie igły podczas zszywania powłok brzusznych będzie wystarczające

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2019-05-15, 22:02   

Jaroslaw napisał/a:
Czyli rozumiem że wpisanie w przyczynie zewnętrznej uzycie igły podczas zszywania powłok brzusznych będzie wystarczające

Źle rozumujesz.
Wybacz, że zapytam - a czym chciałbyś zszywać powłokę brzuszną :?:

Przyczyna zewnętrzna to czynnik zewnętrzny powodujący uraz, inaczej mówiąc: "wydarzenie będące odchyleniem od stanu normalnego to wydarzenie niezgodne z właściwym przebiegiem procesu pracy, które wywołało wypadek oraz wszelkie braki i nieprawidłowości, które bezpośrednio lub pośrednio przyczyniły się do powstania wypadku, związane z czynnikami materialnymi (technicznymi), z ogólną organizacją pracy w zakładzie lub organizacją stanowiska pracy oraz związane z pracownikiem."
Jako podpowiedź patrz "Z-KW Statystyczna Karta Wypadku pkt 23 i 27".

ewania 

Pomogła: 30 razy
Wysłany: 2019-05-16, 14:12   

Andrzej J.S napisał/a:
Wybacz, że zapytam - a czym chciałbyś zszywać powłokę brzuszną :?:

Otóż to :-D
Sam popatrz, jaki to byłby bezsens: gdybyś wpisał
Jaroslaw napisał/a:
uzycie igły podczas zszywania powłok brzusznych
jako przyczynę zewnętrzną wypadku, to - w związku z tym, ze później określa się wnioski i środki profilaktyczne, właśnie w odniesieniu do stwierdzonych przyczyn wypadku - musiałbyś dać zalecenie zszywania w przyszłości powłoki brzusznej czymś innym niż igła.... ;-)

Krzych_2033 

Wysłany: 2019-05-16, 19:34   

Jaroslaw napisał/a:
W karcie ekspozycji to zawsze piszą bardzo ubogo (też pracuję w szpitalu). Ale zespół powypadkowy musi przepytać lekarza, który zakłuł się, jak dokładnie to było, w trakcie jakiej procedury medycznej doszło do zranienia? Również świadka lub świadków. Jak to był zabieg operacyjny to na pewno jest kilka osób, które coś mogą powiedzieć. Oczywiście jak sprawa jest prosta to nie musowo wszystkich pytać. Ale przyczyna zewnętrzna musi być. A jak nie, to zakłucie nie będzie wypadkiem przy pracy.

Odpowiedz do tematu