Poprzedni temat «» Następny temat
skierowanie na badania wstępne
Autor Wiadomość
ivi251

Wysłany: 2019-03-01, 12:56   skierowanie na badania wstępne

Dzień dobry,

obiło mi się, że są zmiany w skierowaniach na badania profilaktyczne. Czy ktoś coś słyszał o tym, że w skierowaniu na badania wstępne nie pisze się adresu zamieszkania???

Pzdr

seba 22

Wysłany: 2019-03-01, 13:43   Re: skierowanie na badania wstępne

ivi251 napisał/a:
Dzień dobry,

obiło mi się, że są zmiany w skierowaniach na badania profilaktyczne. Czy ktoś coś słyszał o tym, że w skierowaniu na badania wstępne nie pisze się adresu zamieszkania???

Pzdr

Zmienił się tylko druk . Adres jest.

Izabela165

Wysłany: 2019-03-01, 15:01   

Słyszałam, że w skierowaniu na badania wstępne (z racji RODO) nie może być nr PESEL, tylko data urodzenia. Ostatnio też zmieniony był dziennik ustaw.
Seba 22 a możesz wrzucić nowy druk bo z tego co szukałam i czytałam to nie znalazłam zmian.

seba 22

Wysłany: 2019-03-01, 18:27   

Izabela165 napisał/a:
Słyszałam, że w skierowaniu na badania wstępne (z racji RODO) nie może być nr PESEL, tylko data urodzenia. Ostatnio też zmieniony był dziennik ustaw.
Seba 22 a możesz wrzucić nowy druk bo z tego co szukałam i czytałam to nie znalazłam zmian.

Jest pesel . Różni się tylko kolorem z zielonego na białe druki.
Nie prześle druku bo ja dostaje wypełnione dane osobowe z kadr i nie będę przesylal takich danych.

ewania 

Pomogła: 30 razy
Wysłany: 2019-03-03, 00:20   

???
Cos przeoczylam?
Byla zmiana przepisu? I o jakich kolorach tu mowa??skad sie wziely?

Krzych_2033 

Wysłany: 2019-04-24, 10:32   

W skierowaniach na badania lekarskie pracowników nic się nie zmieniło. W dalszym ciągu obowiązuje rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz. U. z 2016 r. poz. 2067). Co więcej na dzień dzisiejszy nie są projektowane żadne zmiany w tym rozporządzeniu. Co nie znaczy, że nie będzie żadnych zmian w ogóle w badaniach lekarskich. Zmiany takie będą w związku z RODO. Wchodzą w życie już 04.05.2019 r. Zawarto je w ustawie sektorowej wdrażającej RODO. Szczegóły poniżej:

Ustawa z dnia 21 lutego 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz. U. poz. 730)

Data ogłoszenia: 19.04.2019 r.
Data wejścia w życie: 04.05.2019 r. z wyjątkiem patrz art. 173
http://www.dziennikustaw.gov.pl/du/2019/730/1
Art. 4 zmienia ustawę z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2018 r. poz. 917, z późn. zm.). Zmiany dotyczą m. in. badań lekarskich pracowników.

seba 22 napisał/a:
Izabela165 napisał/a:

Jest pesel . Różni się tylko kolorem z zielonego na białe druki.
Nie prześle druku bo ja dostaje wypełnione dane osobowe z kadr i nie będę przesylal takich danych.
Oboje macie rację. PESEL oczywiście jest. Prawdą też jest to, że w skierowaniu na badania wstępne pisze się datę urodzenia. Ale nie w związku z RODO, bo ten druk skierowania obowiązuje już od 01.04.2015 r. Numer PESEL ma dwie gwiazdki. Jest tam napisane "w przypadku osoby, której nie nadano numeru PESEL - seria, numer i nazwa dokumentu potwierdzającego tożsamość, a w przypadku osoby przyjmowanej do pracy - data urodzenia". Związane jest to z przepisami Kodeksu pracy dotyczącymi zatrudniania pracowników. Są dwa rodzaje kwestionariuszy: dla kandydata na pracownika i dla pracownika. W kwestionariuszu dla kandydata jest rubryka na datę urodzenia. Na tym etapie pracodawca nie może znać nr PESEL osoby. Dopiero, gdy zrobi badania wstępne i ta osoba wypełnia już kwestionariusz dla pracownika to tam oczywiście jest rubryka nr PESEL, ale to w momencie gdy już jest się pracownikiem, czyli w pierwszym dniu pracy.

Krzych_2033 

Wysłany: 2019-04-26, 09:22   Re: skierowanie na badania wstępne

ivi251 napisał/a:
Dzień dobry,

Pzdr
We wcześniejszym wpisie pisałem o ustawie sektorowej wdrażającej RODO, która zmienia niektóre przepisy Kodeksu pracy w zakresie badań lekarskich. Ta ustawa zmienia też przepisy Kodeksu pracy w zakresie co pracodawca może żądać od kandydata na pracownika i od pracownika. I okazuje się, że od 04.05.2019 r. pracodawca od kandydata na pracownika nie może żądać adresu zamieszkania. Może to zrobić dopiero od pracownika. Więc w związku z tym moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem będzie nie pisać tego adresu zamieszkania w skierowaniu na badania wstępne. W tej sytuacji, aby nie było wątpliwości powinno jak najszybciej zostać znowelizowane wiadome rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników.

bogwoj

Wysłany: 2019-07-09, 10:06   Re: skierowanie na badania wstępne

Krzych_2033 napisał/a:
ivi251 napisał/a:
Dzień dobry,

Pzdr
We wcześniejszym wpisie pisałem o ustawie sektorowej wdrażającej RODO, która zmienia niektóre przepisy Kodeksu pracy w zakresie badań lekarskich. Ta ustawa zmienia też przepisy Kodeksu pracy w zakresie co pracodawca może żądać od kandydata na pracownika i od pracownika. I okazuje się, że od 04.05.2019 r. pracodawca od kandydata na pracownika nie może żądać adresu zamieszkania. Może to zrobić dopiero od pracownika. Więc w związku z tym moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem będzie nie pisać tego adresu zamieszkania w skierowaniu na badania wstępne. W tej sytuacji, aby nie było wątpliwości powinno jak najszybciej zostać znowelizowane wiadome rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników.

No to bierz się do roboty - nowelizuj.

Pozdrowienia

ewania 

Pomogła: 30 razy
Wysłany: 2019-07-10, 11:34   

Krzych_2033 napisał/a:
W tej sytuacji, aby nie było wątpliwości powinno jak najszybciej zostać znowelizowane wiadome rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników.

Swego czasu (chyba 4 lata temu) byłam w Ministerstwie Zdrowia na Miodowej na spotkaniu Ministra z przedstawicielami pracodawców, właśnie w spr. nowelizacji tego Rozporz.
Składaliśmy tam sporo istotnych wniosków i propozycji zmian. Niestety - sprawa ucichła..... (chyba to było tuż przed wyborami nawet - więc po zmianie władz nastała ciszaaaaa w temacie ;-)
A czas na konkretne zmiany już rzeczywiście najwyższy. Może wrócili/wrócą do tematu...

Odpowiedz do tematu