Poprzedni temat «» Następny temat
szkoła policealna
Autor Wiadomość
matx96 

Wysłany: 2017-02-06, 12:09   szkoła policealna

Witajcie moi drodzy! Pragnę o coś zapytać, ponieważ stoję przed istotnym wyborem. Aktualnie mam 21 lat, jestem po liceum i zrezygnuję chyba ze studiów, pracuję, ale chcę się rozwijać :) Mam głównie uzdolnienia humanistyczne, a większość ścisłych studiów ma sens, więc sobie odpuszczę. Zainteresowała mnie jednak oferta szkół policealnych zaocznych np w Rzeszowie, ponieważ tam mam najbliżej. Aktualnie jestem po liceum,więc nie mam nic można rzec.

Patrzę na te oferty i wydają się być bardzo ciekawe ! Pracuję na 3 zmiany, a tam zjazdy są w piątki po południu, soboty i niedziele co bardzo mi odpowiada. Najciekawszą opcją wydaje mi się technik BHP właśnie :) Czytałem trochę na ten temat i ponoć sam technik wiele nie daje... Mam chęci do nauki i oprócz tego zaocznie, mogę uczyć się w domu,jestem otwarty na to, że indywidualnie trzeba coś z siebie dać. PRzeczytałem, że warto mieć podyplomówkę z BHP. Czy gdybym zrobił technika, a potem podyplomówkę, to miałbym szanse na rynku pracy ? Czy warto iść w tym kierunku ? Nie chcę być po liceum, a jestem otwarty na wiedzę i BHP wydaje mi się na prawdę ciekawe i ważne ! To dbanie o bezpieczeństwo pracowników. Powiedzcie proszę, czy taki technik i studium to dobra kombinacja ? Nie chcę też tego się uczyć na darmo :( Doradźcie proszę !

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2017-02-06, 16:19   

matx96 napisał/a:
jestem po liceum i zrezygnuję chyba ze studiów
Zrobisz wielki błąd.

matx96 napisał/a:
Czy gdybym zrobił technika, a potem podyplomówkę, to miałbym szanse na rynku pracy ?
Nie ma takiej opcji.

Po technikum, bez studiów wyższych nie zrobisz podyplomówki.
Najpierw studia, może od razu bhp. Jeśli inny kierunek, to dopiero podyplomówka bhp, po której dużo się nie nauczysz.

matx96 

Wysłany: 2017-02-06, 20:07   

Dziękuję za odpowiedź Panie Andrzeju ! W takim razie zapytam inaczej, czy sam technik BHP w szkole policealnej ma sens ? 1.5 roku. Nie mówię tutaj o pracy na pełen etat, tylko czy dawałoby to opcję przeprowadzania jakichś szkoleń, lub czegoś w tym pokroju ? Bardzo proszę trochę mi opowiedzieć, bo nie chcę marnować tego czasu, bo ucze się dwóch języków i to na nie mógłbym go poświęcić :) Aczkolwiek z dziewczyną chcielibyśmy mieszkać w Polsce po powrocie z zagranicy i zastanawiam się właśnie, czy tytuł technika BHP pozwoliłby mi nawet na dorabianie sobie, cokolwiek, pozdrawiam i czekam na odpowiedź 1 :)

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2017-02-06, 20:36   

matx96 napisał/a:
Panie Andrzeju
Na forum nie zwracamy się do siebie na pan, pani - wszyscy i to bez względu na wiek mówimy do siebie na Ty ;-)

matx96 napisał/a:
czy tytuł technika BHP pozwoliłby mi nawet na dorabianie sobie
Niestety, NIE.
Po ukończeniu technikum bhp możesz być inspektorem bhp, a później (co najwyżej) starszym inspektorem bhp.
Jako inspektor bhp możesz pracować w wieloosobowej komórce służby bhp. Dopiero po 3 letnim stażu możesz awansować na starszego inspektora bhp i samodzielnie pracować w jednoosobowej komórce służby bhp.

Ażeby prowadzić działalność gospodarczą / wykonywać zadania służby bhp na umowę zlecenie trzeba być specjalistą bhp. Natomiast specjalistą bhp można zostać po ukończeniu studiów bhp lub podyplomówki bhp i przepracowaniu minimum 1 roku w służbie bhp.
Co prawda, szkolenia bhp nie należą do obowiązków behapowca, ale nie mając doświadczenia w tym zawodzie, szkolenie innych byłoby farsą.

matx96 

Wysłany: 2017-02-07, 11:56   

Dobrze Andrzeju, więc powiedz mi jeszcze, co myślisz o tym :

Mam teraz 3 lata zanim wyjadę na rok/dwa z dziewczyną za granicę. Zrobiłbym zaoczny licencjat z angielskiego ( od dawna planowany, ale nie byłęm pewien ), a po powrocie policealna technik BHP, następnie podyplomówka z BHP i prawdopodobnie później dokończyć magistra z angielskiego, lub odwrotnie, najpierw magistra, a później BHP, czy technik BHP i podyplomówka już coś znaczy ? proszę o odpowiedź :)

ewania 

Pomogła: 29 razy
Wysłany: 2017-02-08, 00:05   

matx96 napisał/a:
Zrobiłbym zaoczny licencjat z angielskiego
Po licencjacie możesz juz od razu zrobić podyplomowe. Licencjat to SĄ studia wyższe.
Tak więc
matx96 napisał/a:
po powrocie policealna technik BHP,
nie ma sensu i jest stratą czasu.
Po powrocie od razu
matx96 napisał/a:
podyplomówka z BHP

matx96 

Wysłany: 2017-02-08, 00:41   

Dzięki,ale na samej podyplomówce się chyba nic nie nauczę 😐 Dlatego technikum chciałem najpierw żeby uzyskać wiedzę i praktykę

matx96 

Wysłany: 2017-02-08, 07:31   

Poczytałem trochę na ten temat i jakąś wizję już mam :) Wiadomo, najtrudniej będzie ze zdobyciem doświadczenia w tej branży, ale ogólnie jest ona odpowiedzialna i służy innym, co na prawdę mi się podoba :) Dodatkowo u specjalisty wymagany jest język angielski na wysokim poziomie, co pokrywałoby się z moim licencjatem i małą pasją do tegoż języka :D
Nie interesuje mnie odwalenie samego papierka, na prawdę chcę uzyskać wiedzę, dlatego uważam, że oprócz podyplomówki chciałbym mieć też technikum :D Ale na wszelkie porady jestem otwarty, bądź krytykę , pozdrawiam !

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2017-02-08, 08:35   

matx96 napisał/a:
oprócz podyplomówki chciałbym mieć też technikum

To strata czasu.

Oczywiście robiąc technika trochę wiedzy załapiesz więcej niż na podyplomówce, ale w tym zawodzie najważniejsze jest doświadczenie. Bez tego to trudna sprawa i szkolenia raczej odpadają bo pierwszy lepszy "stary" doświadczony robotnik zagnie Cię zadając podchwytliwe pytania i tylko zbłaźnisz się.

matx96 

Wysłany: 2017-02-08, 15:44   

Skąd zatem Andrzeju miałbym zdobyć tę wiedzę :) ?

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2017-02-08, 15:57   

matx96 napisał/a:
Skąd zatem Andrzeju miałbym zdobyć tę wiedzę :) ?

Zrobić podyplomówkę bhp i zatrudnić się w dużej firmie, gdzie istnieje wieloosobowa służba bhp.
Zdobywanie doświadczenia samemu w jednoosobowej komórce bhp będzie bardzo trudne.

matx96 

Wysłany: 2017-02-08, 20:14   

Moja firma zatrudnia 3000 to może kiedyś byłaby szansa :) a co z nauką na własną rękę ? Jak powinienem uczyć się samemu ? Poznawać przepisy, czytać fora ? Jakieś wskazówki :) ? I czy wszystko trzeba mieć wykute na blachę ? AKurat mam dobrą pamięć, więc tym się nie martwię :D

matx96 

Wysłany: 2017-10-28, 10:56   Technik BHP= nauka

Witajcie drodzy forumowicze ! Rozpocząłem w tym roku naukę w szkole policealnej BHP, 3 semestry. Kierunek baardzo mi się podoba, trafiłem z tym tematem, jest to dla mnie ciekawe i potrzebne, widzę w tym sens. Czytałem różne fora i dowiedziałem się, że noo... czy policealna, czy podyplomówka tak na prawdę uczą teorii często różniącej się od praktyki. Jednak narazie nie mam możliwości zdobycia wiedzy praktycznej. W moim zakładzie, pracuje 3 000 osob i jest kilku behapowców, będę próbował tutaj dostać staż lub coś podobnego, ale chciałbym najpierw zdobyć uprawnienia inspektora. Przechodząc do sedna... Aktualnie uczę się tylko teorii, wkuwam, staram się wyobrazić sobie dane sytuacje. Pytanie do Was : " Co mogę zrobić więcej ? " Jak zwiększyć swoje szanse na pracę ? Nie wiem, może właśnie czytać takie forum jak nasze ? Kupować książki ? Co Waszym zdaniem mogę zrobić w tym momencie bez możliwości praktyki ? Na pewno coś jest ! :) Bo zdaje sobie sprawę, że samo to technikum to trochę ściema... czasami uciekam z zajęć, bo wykładowca opowiada niekoniecznie na temat... sam się uczę w domu. Co powinien umieć taki technik BHP ? Jakie praktyczne umiejętności będą mi potrzebne, żebym mógł wykonywać konkretnie zawód ? Jakie cechy charakteru, jaki powinienem być ? Pozdrawiam i proszę, podzielcie się swoimi uwagami i opiniami !

Misiek99

Wysłany: 2019-04-10, 15:14   Re: szkoła policealna

Ja poszedłem do szkoły policealnej moderacja - (reklamy nie w tym dziale) i jestem zadowolony, bo zajęcia są zorganizowane na wysokim poziomie i można się sporo nauczyć. Ogólnie polecam. W dwa lata można zdobyć już konkretny zawód i ma się wiedzę i umiejętności, a nie samą sucha teorię......

Od moderatora:
Mimo dwóch ostrzeżeń w dalszym ciągu umieszczasz reklamy w treści postu.
Jest to dla Ciebie ostatnie ostrzeżenie. Przy następnym dostaniesz bana.

Odpowiedz do tematu