Poprzedni temat «» Następny temat
Narażenie na smog
Autor Wiadomość
itak

Wysłany: 2019-03-10, 12:12   Narażenie na smog

Wiele osób pracujących w określonych branżach jest w zasadzie codziennie narażonych na smog. W związku tym, czy pracodawca ma obowiązek zapewnienia jakiś środków ochronnych? Mam na myśli np masek antysmogowych?

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2019-03-10, 12:54   

Jeśli masz na to dowód w postaci udokumentowanych pomiarów środowiska pracy, to tak.

ewania 

Pomogła: 28 razy
Wysłany: 2019-03-10, 20:06   

W zasadzie.... - w roznych punktach roznych miast robione są stałe, codzienne pomiary GIOŚ. Czyli - wszędzie na ulicach gdzie są przekroczone normy, pracujący powinni byc wystrojeni w takie maski. Spełniające okreslone wymagania.
Budowlancy, straganiarze, policjanci, straz miejska, służby komunalne i wielu innych....

Mają? Widzial ktos? W Polsce?

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2019-03-10, 21:26   

ewania napisał/a:
Widzial ktos? W Polsce?

Ja widziałem.
Miesiąc temu w Warszawie na Starym Mieści
Córka wyjaśniła mi, że to inna kultura. Oni noszą maseczki nie tylko ze względu na smog, a na rozsiewanie zarazków bo mają problemy zdrowotne.
Ciekawe czy Polak ze względu np. na katar, przeziębienie, itp. założyłby taką maseczkę wychodząc między ludzi do miasta :?:

wally 
wally

Wysłany: 2019-03-10, 21:36   

Wydaje mi się, że najpierw trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie czym jest SMOG?
Sam SMOG jest pojęciem ogólnym a składa się on przede wszystkim z pyłów oraz tlenków siarki i azotu. Zatem pod kątem tych substancji należy przeprowadzać odpowiednie działania.
Przyda się lektura takich aktów prawnych, jak np:
1) Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 02.02.2011 r. w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w miejscu pracy
2) Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 12.06.2018 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w miejscu pracy
3) Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 24.07.2012 r. w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

...

Problem w tym, że SMOG jeżeli już następuje to z różnym stężeniu w zależności od wielu czynników, jak np. pora roku, ciśnienie atmosferyczne itp.
Jeżeli już pracodawca za namową służby BHP (w porozumieniu z przedstawicielem pracowników) zdecyduje się na kontrole stężeń wybranych składników SMOGU (sam może nie chcieć bo powie, że to nie występuje w miejscu pracy) to po dwóch negatywnych wynikach badań może odstąpić od kolejnych kontroli...trafią się dwa fajne dni w ciągu dwóch lat i koniec monitorowania...

kkrm

Wysłany: 2019-03-11, 10:09   

Tego typu pomiary można wykonywać w sposób indywidualny. Poza tym w każdym mieście zamontowane są czujniki stężenia tych wszystkich elementów wchodzących w skład smogu: pyłów PM 2.5, PM 10, tych wszystkich benzopirenów i innych związków chemicznych, które w perspektywie czasu mogą doprowadzić do problemów zdrowotnych.
Maski antysmogowe nie są przecież ekstremalnie drogie.
Proponuję tutaj jeszcze sprawdzić - link.

wally 
wally

Wysłany: 2019-03-11, 12:48   

kkrm napisał/a:
Tego typu pomiary można wykonywać w sposób indywidualny. Poza tym w każdym mieście zamontowane są czujniki stężenia tych wszystkich elementów wchodzących w skład smogu: pyłów PM 2.5, PM 10, tych wszystkich benzopirenów i innych związków chemicznych, które w perspektywie czasu mogą doprowadzić do problemów zdrowotnych.

Nie można wykonywać pomiarów w sposób indywidualny!
To pracodawca będąc odpowiedzialny za pracownika zleca odpowiednim instytucjom wykonanie pomiarów (może samodzielnie jeżeli posiada laboratorium). Instytucje te, jak i własne laboratoria muszą posiadać akredytacje Polskiego Centrum Akredytacyjnego oraz wykonywać pomiary zgodnie z Polskimi Normami.
Urządzenia do określania stężenia wybranych substancji (np. chromatografy) kosztują olbrzymie pieniądze...

Samodzielnie wykonane pomiary są tak skuteczne jak decybelomierze oparte na aplikacjach na smartphonie...nie mogą być uznane za wiarygodne!

seba 22

Wysłany: 2019-03-11, 12:57   

wally napisał/a:
kkrm napisał/a:

Nie można wykonywać pomiarów w sposób indywidualny!
To pracodawca będąc odpowiedzialny za pracownika zleca odpowiednim instytucjom wykonanie pomiarów (może samodzielnie jeżeli posiada laboratorium). Instytucje te, jak i własne laboratoria muszą posiadać akredytacje Polskiego Centrum Akredytacyjnego oraz wykonywać pomiary zgodnie z Polskimi Normami.
Urządzenia do określania stężenia wybranych substancji (np. chromatografy) kosztują olbrzymie pieniądze...

Samodzielnie wykonane pomiary są tak skuteczne jak decybelomierze oparte na aplikacjach na smartphonie...nie mogą być uznane za wiarygodne!

Cóż z tego ze założy maskę w pracy . Po kilku godzinach ja zdejmie i pójdzie do domu . Poza miejscem pracy już smog mu nie zagraża?To jakiś absurd z pomysłem na pomiary smogu . A jak wiatr wieje to co nie ma smogu . I już to widzę jak pracodawca wyda kasę na jakieś wyimaginowane pomiary.

wally 
wally

Wysłany: 2019-03-11, 13:18   

I jeszcze jedna gruntowna reguła...maska przeciwsmogowa była by Środkiem Ochrony Indywidualnej więc fakt o konieczności wyposażenia w nią pracownika zależał by od ORZ...

Należy pamiętać, że ŚOI ma być odpowiednie do istniejącego zagrożenia i nie powodować same z siebie zwiększonego zagrożenia; uwzględniać warunki istniejące w danym miejscu pracy; uwzględniać wymagania ergonomii oraz stan zdrowia pracownika; być odpowiednio dopasowane do użytkownika, wg rozmiarów lub po wykonaniu niezbędnych regulacji...

ewania 

Wysłany: 2019-03-13, 22:24   

Andrzej J.S napisał/a:
Ja widziałem.
Córka wyjaśniła mi, że to inna kultura.

:-D Ja nie pytałam o turystów (Japońców cała masa chodzi po warszawskiej Starówce w maskach), czy o mieszkańców "po pracy".
Tych też w Wawie widziałam w maseczkach niejeden raz (także Polaków, w autobusach, czy w metrze, np. astmatyków lub chorujących na POCHP, dla których przekroczenia stężeń zanieczyszczeń może być b. groźne).
Moje pytanie odnosiło się do "zwykłych" pracowników w czasie pracy na "świeżym" (??) powietrzu (przeczytaj cały mój post wyżej, pls :-) )
Cytat:
Budowlancy, straganiarze, policjanci, straz miejska, służby komunalne i wielu innych....

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2019-03-13, 23:47   

Wszystko gra.
Odpowiedziałem tylko na pytanie
ewania napisał/a:
Widzial ktos? W Polsce?

Ja widziałem, a reszta wynika z sensu mojej wypowiedzi ;-) :-)

ewania 

Wysłany: 2019-03-14, 00:06   

Andrzej J.S napisał/a:
Ja widziałem

Kogoś z tych zawodów wymienionych przeze mnie? Czy przy jakichś innych pracach?

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2019-03-14, 08:52   

ewania napisał/a:
Andrzej J.S napisał/a:
Ja widziałem

Kogoś z tych zawodów wymienionych przeze mnie? Czy przy jakichś innych pracach?

Byli to przechodnie - nie wiem gdzie i w jakim zawodzie pracowali ;-)

ewania 

Wysłany: 2019-03-14, 18:31   

No, toż mówię, że nie chodziło mi o przechodniów :-( Wyraźnie pisałam o pracownikach. Temat przecież dotyczył ich właśnie
itak napisał/a:
Wiele osób pracujących w określonych branżach jest w zasadzie codziennie narażonych na smog. W związku tym, czy pracodawca ma obowiązek zapewnienia jakiś środków ochronnych? Mam na myśli np masek antysmogowych?

Dlatego w odpowiedzi na post itak napisałam:
Cytat:
Czyli - wszędzie na ulicach gdzie są przekroczone normy, pracujący powinni byc wystrojeni w takie maski. Spełniające okreslone wymagania.

Na co Ty odpowiedziałeś:
Andrzej J.S napisał/a:
Ja widziałem.
Trochę więc jednak nie na moje pytanie, co? Ono nie było poza kontekstem zadane ;-) :-P

Odpowiedz do tematu