Poprzedni temat «» Następny temat
Analiza stanu BHP za rok 2018
Autor Wiadomość
lukasso12

Wysłany: 2019-03-12, 20:18   Analiza stanu BHP za rok 2018

Mam problem z pracodawcą który do dnia dzisiejszego nie chce zatwierdzić analizy stanu bhp za rok 2018, z powodu że wykazane nieprawidłowości z obszaru bhp i p. poż nie zostały usunięte do końca 2018 r.. Pracodawca naniósł zapis na stronę tytułową analizy mówiący o braku akceptacji na zatwierdzenie sporządzonej analizy i poprosił o podanie przyczyn uniemożliwiających usunięcie wykrytych nieprawidłowości i się podpisał . W odpowiedzi na tak sporządzony zapis na dokumentacji odpisałem że sporządziłem plan poprawy stanu bhp zawierający przedsięwzięcia natury organizacyjnej i technicznej umożliwiające usunięcie postulowanych nieprawidłowości. Jednak z powodu braku środków finansowych działania te nie zostały zrealizowane. Co mogę zrobić w tej sytuacji aby wymóc na pracodawcy zatwierdzenie opracowanej przeze mnie analiz stanu BHP?

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2019-03-12, 22:50   

Opracowywana przeze mnie "Analiza stanu bhp za rok ......" zawsze zawierała pkt dotyczący:

7. Realizacja zamierzeń w zakresie poprawy warunków pracy

Z planu poprawy warunków pracy na ....... r wykonano: ................................................................................................ .

Natomiast ze względu na ............... nie wykonano niżej wyszczególnionych zamierzeń:
Tabela:
Planowane zadanie / Lokalizacja zadania / Odpowiedzialny za realizację / Środki finansowe: utrzymanie, kapitalne remonty, inwestycje / Nie wykonano z powodu.

Natomiast w "Planie zamierzeń w zakresie poprawy warunków pracy na rok ............. ." zawsze na końcu dopisywałem uwagę:
Uwaga – wszystkie wyżej wymienione zadania realizowane będą w ramach przeznaczonych i posiadanych na ten cel środków finansowych.

lukasso12 napisał/a:
Co mogę zrobić w tej sytuacji

Myślę, że w opisie zabrakło szczegółowego wyjaśnienia przyczyny niewykonania zaplanowanych zadań i pracodawca chce wiedzieć na co i z jakiego powodu zabrakło środków finansowych oraz kto za to odpowiada. Tym bardziej, że opracowując plan na dany rok zawsze jest on uzgadniany z komórka finansową, która zabezpiecza źródło i środki finansowe.
Spróbuj wyszczególnić niezrealizowane zadania i do każdego z nich dopisać szczegółowe przyczyny braku realizacji. Może okazać się, że środki były, ale ktoś w odpowiednim momencie sprawę zaniedbał. Ponadto, jeśli widzimy, że realizacja któregoś z zamierzeń jest zagrożona, to powinniśmy na bieżąco informować o tym pracodawcę.
Ja tego typu sprawy zawsze ujmowałem w programie posiedzeń Komisji BHP i pracodawca był o tym na bieżąco informowany. Ponieważ to on decydował o dalszych losach realizacji planu (zadania), to nigdy problemów z zatwierdzeniem analizy stanu bhp nie miałem.

lukasso12

Wysłany: 2019-03-13, 19:10   

Dziękuje za pomoc

Odpowiedz do tematu