Poprzedni temat «» Następny temat
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
Autor Wiadomość
MariuszW

Wysłany: 2018-11-23, 08:53   Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego  

Witam,
pracuję jako behapowiec w spółdzielni i mam takie pytanie. Spółdzielnia jak to spółdzielnia ma dużo lokali użytkowych i teraz na jednym z nich nam straż narzuciła zrobienie IBP do danego budynku bo przekracza 1000 m2. W tym budynku są lokale użytkowe (dentysta, powstaje żłobek i tam jest jeszcze malutki lokal w tej chwili pusty). Kierownik tego osiedla mi powiedział, że zrobienie IBP jest moim obowiązkiem bo jestem behapowcem.
Pytanie: czy w miejscach spółdzielczych gdzie nie ma pracowników spółdzielnie ja jako służba BHP jestem zobowiązany robić instrukcje IBP?
Z góry dziękuję

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2018-11-23, 09:45     

1. A co kierownik osiedla ma do behapowca spółdzielni. Behapowiec w SM podlega prezesowi spółdzielni.
2. Opracowywanie IBP nie należy do obowiązków behapowca - patrz 22 punkty w rozporządzeniu w spr. służby bhp.
3. IBP może opracować behapowiec jeśli ma kwalifikacje i ważne uprawnienia inspektora / specjalisty ppoż.
4. IBP opracowuje właściciel obiektu, lub firma prowadząca w nim działalność gospodarczą. Zależy to od zapisu w umowie najmu.

MariuszW

Wysłany: 2018-11-23, 10:43     

Andrzej J.S napisał/a:
1. A co kierownik osiedla ma do behapowca spółdzielni. Behapowiec w SM podlega prezesowi spółdzielni.

- a no to, że kierownicy osiedli się uważają za prezesów spółdzielni i myślą, że im wszystko wolno :)
Andrzej J.S napisał/a:
2. Opracowywanie IBP nie należy do obowiązków behapowca - patrz 22 punkty w rozporządzeniu w spr. służby bhp.

- tak myślałem ale chciałem się jeszcze upewnić
Andrzej J.S napisał/a:
3. IBP może opracować behapowiec jeśli ma kwalifikacje i ważne uprawnienia inspektora / specjalisty ppoż.

- niestety nie mam tych uprawnień
Andrzej J.S napisał/a:
4. IBP opracowuje właściciel obiektu, lub firma prowadząca w nim działalność gospodarczą. Zależy to od zapisu w umowie najmu.

- właścicielem lokalu jest spółdzielnia i jako taka zawiera umowy z wynajmującym... co jest w umowie zapisane ja nie wiem ponieważ nie mam wgląd do tych dokumentów

Andrzej jesteś wielki i rozwiązałeś moje wątpliwości :)

maniek1086 

Wysłany: 2019-01-24, 20:00     

najłatwiej zrobić jedną dla całego budynku, tylko trzeba w niej wyszczególnić obowiązki dla zarządców lokali. Teraz niestety będzie trudno na nich wymusić 100 procentowe zastosowanie się do instrukcji, jesli nie zawarto tego w umowie. Z drugiej jednak strony obowiązki właściciela, zarządcy lub użytkownika są określone w rozporządzeniu i na tej już podstawie najemcy powinni ich przestrzegać. Jeśli najemca wykaże że jego lokal jest oddzielna strefą pozarową o kubaturze mniejszej niz 1000 m3 to nie musi wykonywać instrukcji. Jednak właściciel i zarządca całości jeśli budynek większy niż 1000 m3 juz będzie musiał.

Gdybyś potrzebował kogos do tej instrukcji to pisz

ewania 

Pomogła: 29 razy
Wysłany: 2019-01-30, 20:00     

doryn-ppoz napisał/a:
Uprawnienia osób, które mogą sporządzać IBP określono w Ustawie o ochronie przeciwpożarowej.

2. Czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej mogą wykonywać osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje.
2a. Osoby wykonujące czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej, polegające na zapobieganiu powstawaniu i rozprzestrzenianiu się pożaru, niezatrudnione w jednostkach ochrony przeciwpożarowej, o których mowa w art. 15 pkt 1a-5 i 8, powinny posiadać wykształcenie wyższe i ukończone szkolenie specjalistów ochrony przeciwpożarowej albo mieć wykształcenie wyższe na kierunku inżynieria bezpieczeństwa pożarowego lub tytuł zawodowy inżyniera pożarnictwa lub uzyskać uznanie kwalifikacji do wykonywania zawodu inżyniera pożarnictwa w toku postępowania o uznanie nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej, w państwach członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stronach umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub w Konfederacji Szwajcarskiej kwalifikacji do wykonywania zawodu regulowanego - inżyniera pożarnictwa.
2b. Osoby wymienione w ust. 2a, wykonujące czynności wyłącznie w zakresie wynikającym z ust. 1, powinny posiadać co najmniej wykształcenie średnie i ukończone szkolenie inspektorów ochrony przeciwpożarowej lub mieć tytuł zawodowy technika pożarnictwa lub uzyskać uznanie kwalifikacji do wykonywania zawodu technika pożarnictwa w toku postępowania o uznanie nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej, w państwach członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stronach umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub w Konfederacji Szwajcarskiej kwalifikacji do wykonywania zawodu regulowanego - technika pożarnictwa.

Drobne wyjaśnienie: post jest wartościowy, więc usuwając go z uwagi na reklamę w stopce podpisowej doryn-ppoz, całą treść jego wpisu wkleiłam. Samej stopki podpisowej moderator modyfikowac użytkownikowi nie może, poprosiłam doryn-ppoz o usunięcie reklamy.
Ostatnio zmieniony przez ewania 2019-01-31, 14:51, w całości zmieniany 1 raz  

Misia5 

Wysłany: 2019-01-31, 11:12     

Witam.
Zwrócę uwagę na jedno słowo z pierwszego wpisu "żłobek".
Czy spółdzielnia ma osobę, która zajmuje się ppoż.? Może jako behapowiec w ramach doradzania prezesowi spółdzielni, doradź aby zwrócić się do Inżyniera pożarnictwa o przeprowadzenie w tym budynku przeglądu ppoż.

starkam
inspektor ppoż.

Wysłany: 2019-02-01, 13:15     

Instrukcja może obejmować całość obiektu za wyjątkiem żłobka, dla którego powinna zostać sporządzona odrębna instrukcja bezpieczeństwa pożarowego z racji dodatkowych przepisów, które są dosyć rygorystyczne. Być może trzeba będzie spełnić dodatkowe wymagania (oświetlenie ewakuacyjne, hydrant wewnętrzny,okno ewakuacyjne) dodatkowo możne być zakwalifikowane jako odrębna strefa ZL II . Jak wcześniej napisałeś w swoim poście "żłobek dopiero powstaje" trzeba więc zaczekać aż powstanie i zostanie odebrany przez "prewencję" a ta bardzo dokładnie trzepie takie obiekty gdzie są dzieci i nie przepuści jeśli coś będzie niezgodne z przepisami.
IBP żłobka może być częścią IBP całości obiektu.

Jarek
Gość
Wysłany: 2019-03-03, 00:10     

Starkam przeczytaj dokładnie par.6 ust.1. bo mącisz człowiekowi w głowie. Instrukcję opracowuje się dla całego obiektu lub strefy pożarowej. Instrukcję należy wykonać w terminie wskazanym w decyzji a z chwilą uruchomienia żłobka zrobić należy aktualizację.

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2019-03-03, 09:35     

"Jarek" >Gość - chcesz być tajniakiem na forum :?:
Zarejestruj się, a będziesz pełnoprawnym użytkownikiem.

starkam
inspektor ppoż.

Wysłany: 2019-03-04, 12:59     

Jarek napisał/a:
Starkam przeczytaj dokładnie par.6 ust.1. bo mącisz człowiekowi w głowie. Instrukcję opracowuje się dla całego obiektu lub strefy pożarowej. Instrukcję należy wykonać w terminie wskazanym w decyzji a z chwilą uruchomienia żłobka zrobić należy aktualizację.

Przecież dokładnie to samo napisałem.. Co innego budynek mieszkalny wielorodzinny, który kwalifikuje się jako inna strefa pożarowa (ZL IV) a co innego żłobek, który jest kwalifikowany
jako inna strefa ZL.W zaistniałej sytuacji ,w projekcie, budynek ten został podzielony na dwie strefy. Przy odbiorze prewencja wymaga całości dokumentacji, w tym instrukcji bezpieczeństwa pożarowego. Aktualizację IBP przeprowadza się, zgodnie z przepisami,
co dwa lata.

yock 

Wysłany: 2019-03-10, 16:20     

starkam napisał/a:
Jarek napisał/a:

Przecież dokładnie to samo napisałem.. Co innego budynek mieszkalny wielorodzinny, który kwalifikuje się jako inna strefa pożarowa (ZL IV) a co innego żłobek, który jest kwalifikowany
jako inna strefa ZL.W zaistniałej sytuacji ,w projekcie, budynek ten został podzielony na dwie strefy. Przy odbiorze prewencja wymaga całości dokumentacji, w tym instrukcji bezpieczeństwa pożarowego. Aktualizację IBP przeprowadza się, zgodnie z przepisami,
co dwa lata.

lub
"Instrukcję należy zaktualizować także po każdej zmianie sposobu użytkowania obiektu lub procesu technologicznego, które wpływają na zmianę warunków ochrony ppoż bez względu na czas jaki upłynął od ostatniej aktualizacji. Aktualizacja taka powinna obejmować wszystkie aspekty związane z funkcjonowaniem budynku oraz przepisami przeciwpożarowymi, które mogły się w tym czasie zmienić."

Odpowiedz do tematu