Poprzedni temat «» Następny temat
Szkolenie na stanowisku brygadzisty a umowa o dzieło
Autor Wiadomość
daropi

Wysłany: 2019-02-03, 11:43   Szkolenie na stanowisku brygadzisty a umowa o dzieło

Witam, mam mały problem firma w której pracuję pracuje na 2 zmiany, ale teraz szef myśli o uruchomieniu 3 zmiany i tu potrzeba osoby na stanowisko brygadzisty /wśród potencjalnych osób które by mogły być jest tylko 1 osoba która ma odpowiednie doświadczenie ale jest na umowie o dzieło / i nie chce innej umowy / kwestia umowy o dzieło to inny wątek, czy pracownik na umowie o dzieło może nadzorować pracowników na umowach o pracę??
pozdrawiam i liczę na szybkie odpowiedzi może jakieś paragrafy itd.

ewania 

Pomogła: 30 razy
Wysłany: 2019-02-03, 18:00   

daropi napisał/a:
czy pracownik na umowie o dzieło może nadzorować pracowników na umowach o pracę

Ktoś, kto wykonuje pracę w ramach umowy o dzieło -
Po pierwsze: NIE jest pracownikiem, tylko WYKONAWCĄ dzieła
Po drugie: nie może nadzorować pracowników, bo nadzór nad pracownikami nie jest dziełem.
Czyli - od razu wiadomo, że umowa o dzieło jest fikcyjna i niezgodna z prawem gdyż służy zapewne obejściu innych przepisów (może skarbowych, zusowskich itp).
Jakież to dzieło ten człowiek ma wykonać? Określone w tejże umowie o dzieło?

daropi

Wysłany: 2019-02-04, 07:44   

Rodzaj umowy tego pracownika to raczej kwestia kadrowca a nie BHP, chodziło mi bardziej o to czy takiemu pracownikowi na umowie o dzieło mogę przeprowadzić szkolenie okresowe BHP dla stanowisk kierowniczych /w/g mnie NIE bo jest to tak jakby podmiot zewnętrzny wykonujący usługę dla firmy-ale szef wie lepiej i kazał mi zrobić takowe szkolenie co robić podpowiedzcie coś sensownego

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2019-02-04, 09:37   

daropi napisał/a:
szef wie lepiej i kazał mi zrobić takowe szkolenie co robić

Przeprowadzić szkolenie na umowę zlecenie dla zleceniodawcy tj. osoby zatrudnionej na umowę o dzieło, a nie na polecenie służbowe Twojego pracodawcy - oczywiście odpowiednio skasować.

Musisz jednak zastanowić się, czy osoba fizyczna bez zarejestrowanej działalności gospodarczej w zakresie szkoleń bhp takie szkolenie może przeprowadzić, tzn. kto w tym przypadku będzie organizatorem szkolenia :?: ;-)

daropi

Wysłany: 2019-02-04, 09:54   

Myślę że moja firma zatrudniając osobę na umowie o dzieło może wymagać szkolenia okresowego BHP przez swoją służbę BHP - ale nie jestem pewien i stąd ten post
pozdrawiam

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2019-02-04, 14:51   

daropi napisał/a:
Myślę że moja firma zatrudniając osobę na umowie o dzieło może wymagać szkolenia okresowego BHP przez swoją służbę BHP

Nie może.
Osoba wykonująca pracę na umowę o dzieło nie jest pracownikiem Twojego zakładu i w związku z tym, Twój pracodawca nie ma obowiązku organizowania i przeprowadzania szkolenia okresowego dla nieswoich pracowników.
Ma tylko obowiązek zapoznania taką osobę z zagrożeniami występującymi w zakładzie.

To czy taka osoba ma czy nie ma szkolenia okresowego bhp na danym stanowisku pracy to broszka osoby przyjmującej zlecenie. Natomiast zleceniodawca może taki wymóg ująć w umowie, jednak w dalszym ciągu zleceniodawca nie będzie miał obowiązku organizowania i przeprowadzania szkolenia dla zleceniobiorcy.

Odpowiedz do tematu