Poprzedni temat «» Następny temat
Studia podyplomowe
Autor Wiadomość
ogi

Wysłany: 2019-01-08, 13:41   Studia podyplomowe

Mam pytanie do siedzących w temacie.
Zastanawiam się nad wyborem studiów podyplomowych z bhp. Kończyłem w 2013 r. prawo, a myślę nad zmianą branży, więc może to będzie nienajgorszy pomysł ;) Zwłaszcza, że - może to wyjątek, ale jednak zauważyłem, że pojawią się ogłoszenia z Waszej branży.
Waham się między podyplomówką na Politechnice Krakowskiej a AGH. Obecnie mieszkam i pracuję w wwie, ale chcę w końcu wrócić na "stare śmieci".

Czy ktoś mógłby się wypowiedzieć odnośnie tych uczelni i kształcenia podyplomowego? Jak to rzeczywiście wygląda (czy czegoś się nauczyliście, jak później wygląda kwestia egzaminu, zdobytych uprawnień - czy rzeczywiście można starać się o jakąś pracę w branży po tych podyplomówkach)?

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2019-01-08, 13:46   

Podyplomówka jak sama nazwa mówi służy do pogłębienia wiadomości wcześniej ukończonych studiów. Więc jeśli nie masz żadnych kwalifikacji i praktyki w zawodzie bhp to zbyt dużo się nie nauczysz, ale po podyplomówce bhp w zawodzie tym pracować będziesz mógł.

Przemek_waw 

Wysłany: 2019-01-08, 18:16   

W Krakowie na Politechnice Krakowskiej w Centrum Szkolenia i Organizacji Systemów Jakości regularnie (kilka razy do roku) rozpoczynają się edycje studiów podyplomowych "Zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy". Bardzo popularny kierunek i wiem, że polecany - szczegóły: moderacja

Ale inni polecają (też na PK) moderacja - reklamy nie w tym dziale.

ogi

Wysłany: 2019-01-11, 13:40   

Dziękuję za pomoc.
Odnośnie podyplomówki na PK - orientowałem się w sekretariacie i otrzymałem odpowiedź, że ukończenie zarządzania bhp wiąże się z uzyskaniem uprawnień starszego inspektora bhp, z kolei na AHG - specjalisty bhp.
Czy orientujecie się jakie to ma później przełożenie na poszukiwanie zatrudnienia i kwestię wynagrodzenia? Czy istnieją jakieś istotne różnice pomiędzy tymi stanowiskami w Waszej branży?

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2019-01-11, 15:11   

Bezpośrednio po ukończeniu studiów bhp czy podyplomówki bhp możesz być zatrudniony na stanowisku starszego inspektora bhp. Dopiero po rocznym stażu pracy w służbie bhp możesz być specjalistą bhp.

Ps.
Bezpośrednio po ukończeniu studiów bhp czy podyplomówki bhp możesz być zatrudniony na stanowisku specjalisty bhp jeśli wcześniej byłeś technikiem bhp i masz wymagany staż pracy w służbie bhp.

Przemek_waw 

Wysłany: 2019-01-11, 18:07   

Najprościej mówiąc:
podyplomówka - starszy inspektor
podyplomówka + roczny staż w służbie BHP - specjalista
specjalista + dalszy staż w służbie BHP - starszy specjalista i dalej główny specjalista
szkoła policealna - inspektor, a po 3 latach stażu w służbie BHP starszy inspektor

szkoła policealna - może być nawet za darmo
podyplomówka w Krakowie - około 4000 zł
podyplomówka w Warszawie - około 6000-8000 zł

Andrzej J.S napisał/a:
Podyplomówka jak sama nazwa mówi służy do pogłębienia wiadomości wcześniej ukończonych studiów

Nie zgodzę się. Podyplomówka umożliwia zdobycie wykształcenia z alternatywnego kierunku bez konieczności robienia przedmiotów ogólnoaademickich.

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2019-01-12, 10:54   

Przemek_waw napisał/a:
Najprościej mówiąc:
podyplomówka - starszy inspektor
podyplomówka + roczny staż w służbie BHP - specjalista
specjalista + dalszy staż w służbie BHP - starszy specjalista i dalej główny specjalista
szkoła policealna - inspektor, a po 3 latach stażu w służbie BHP starszy inspektor

Są to wymagania kwalifikacyjne, ale o zatrudnieniu na konkretnym stanowisku decyduje pracodawca.
Może więc być tak, że mając kwalifikacje głównego specjalisty bhp będziesz zatrudniony jako inspektor lub specjalista bhp i albo takie stanowisko przyjmiesz, albo pracy szukać będziesz dalej ;-)
Stanowisko głównego specjalisty bhp przeważnie piastuje kierownik działu bhp (służby bhp). Reszta pracowników w dziale bhp mimo posiadanych kwalifikacji jest zatrudniona na stanowiskach inspektor / specjalista bhp - wg. siatki płac w zakładzie.

ewania 

Pomogła: 28 razy
Wysłany: 2019-01-12, 16:56   

ogi napisał/a:
ukończenie zarządzania bhp wiąże się z
z ryzykiem, że nie będą to studia w zakresie bhp.
"Zarządzanie bhp" to niekoniecznie to, o co chodzi w pracy specjalisty czy inspektora bhp. Ważny jest więc zakres programowy studiów.

Odpowiedz do tematu