Poprzedni temat «» Następny temat
zalecenie lekarza medycyny pracy
Autor Wiadomość
marzena33

Wysłany: 2018-12-06, 14:04   zalecenie lekarza medycyny pracy

witam serdecznie. Otrzymałam od lekarza medycyny pracy zaświadczenie o zdolności do pracy na swoim stanowisku, wskazał jednak, że wymaga ono adaptacji do mojego schorzenia (tragicznie krzywy kręgosłup+lekki stopień niepełnosprawności z tym związany). Napisał, że szczegóły adaptacji zostaną ustalone po wizytacji mojego stanowiska pracy oraz że dostosowanie dotyczy przede wszystkim stacjonarnego stanowiska pracy.
Mój pracodawca 1,5 tygodnia później, powołując się na hasło "stacjonarne" przesunął mnie na stanowisko, które ulega likwidacji 31.12.2018 r. Dodam, że wcześniej miałam stanowisko kontrolne, które wymagało ode mnie podróży do innych instytucji. Fakt podróży mi nie przeszkadzał tylko siedzenie przez 8h w wymuszonej pozycji.
czy ktoś ma pomysł co mam zrobić?
czy pracodawca słusznie postąpił przesuwając mnie na inne stanowisko przed ustaleniem zaleceń lekarza?

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2018-12-06, 21:56   

marzena33 napisał/a:
czy pracodawca słusznie postąpił przesuwając mnie na inne stanowisko przed ustaleniem zaleceń lekarza?

Jeśli pracodawca nie będzie mógł wypełnić zaleceń LMP to na tej podstawie może rozwiązać umowę o pracę.

ewania 

Pomogła: 22 razy
Wysłany: 2018-12-09, 10:36   

marzena33 napisał/a:
dostosowanie dotyczy przede wszystkim stacjonarnego stanowiska pracy.

Tak. Jednak pracodawca źle zrozumial - nie chodzi tu o to, że MASZ MIEC TYLKO stacjonarne stanowisko pracy, ale o to, że to ono podlega dostosowaniu do potrzeb osoby z niepelnosprawnością.
Ale w Twoim przypadku, ponieważ masz
marzena33 napisał/a:
lekki stopień niepełnosprawności z tym związany
jesli nawet wskazana jestprzez lmp taka potrzeba, to pracodawca nie ma takiego obowiązku, by to zrealizowac (JESLI lmp coś w tym zakresie po wizytacji nawet zaleci konkretnego).

Przy stopniu lekkim pracodawca nie ma obowiązku dostosowania stanowiska pracy do potrzeb osoby z niepełnosprawnością. Ma ten obowiazek wobec osob z niepelnosprawnoscia w stopniu umiarkowanym lub znacznym.
Przepis mowi, ze pracodawca nie bedacy zakladem pracy chronionej (czyli "zwykly" pracodawca na otwartym rynku pracy) może zatrudniac osoby z niepelnosprawnoscia w stopniu umiarkowanym i znacznym, pod warunkiem przystosowania stanowiska pracy do potrzeb takiego pracownika. Wtedy - jesli uzna, że nie jest w stanie dostosowac stanowiska (przy jakichs niebotycznych wymaganiach) ma prawo rozwiazac z pracownikiem umowę o pracę, bo nie wolno mu go dalej zatrudniac.
Ciebie to nie dotyczy - ani ten obowiazek ani to prawo pracodawcy (bo nie ma takiej potrzeby, moze Cie dalej zatrudniac tam gdzie jestes, ale POD WARUNKIEM, że lmp da Ci zdolnosc do pracy. Bez żadnych warunkow. Bo jesli są jakies przeciwwskazania, to lekarz powinien wpisac, ze nie jestes zdolna do pracy na swoim stanowisku pracy. Nie moze pisac, że "pracownik jest zdolny do pracy, ALE..." Jesli jest jakies "ale" (przeciwwskazanie), to NIE JEST zdolny.

Na "wyprzedzajace" zachowanie pracodawcy mozna spojrzec z dwóch stron - albo widziec to jako zlosliwosc z jego strony, albo troskę o Twoje zdrowie.

Odpowiedz do tematu