Poprzedni temat «» Następny temat
Szkolenia okresowe dla pracowników służby bhp
Autor Wiadomość
ilonek

Wysłany: 2018-10-28, 13:19   Szkolenia okresowe dla pracowników służby bhp

Szanowni Państwo,
we wrześniu 2017 roku ukończyłam studia podyplomowe z zakresu Ergonomia i bhp natomiast pracę na stanowisku starszego inspektora bhp podjęłam od 01.11.2017roku. Czy wg Państwa powinnam odbyć w tym roku szkolenie okresowe dla pracowników służb bhp (do 12 miesięcy) czy mogę niniejsze szkolenie odbyć do 5 lat od momentu zatrudnienia? Mam wątpliwość ponieważ spotkałam się z interpretacją, że skoro kończąc studia z zakresu bhp (wrzesień 2017) nie pracowałam jako inspektor i nie byłam wcześniej technikiem bhp to muszę szkolenie okresowe odbyć w ciągu roku od zatrudnienia, czyli ukończenie studiów nie kwalifikuje mnie do osób które są zwolnione z niego wg rozporządzenia. Bardzo proszę o Państwa komentarz, może ktoś też był w takiej sytuacji? jak do tego podchodzi PIP?
Pozdrawiam

ewania 

Pomogła: 21 razy
Wysłany: 2018-10-28, 16:11   

PIP - podobnie jak my: jedni mówią, że nie musisz robic, a drudzy, że trzeba, bo nie ukończyłaś szkoły "w tym okresie", o którym mowa w rozporządzeniu.
Dla swiętego spokoju - zrób. A jesli jest to jakis problem (kasa?) to nie rób i w razie kontroli interpretuj wg tego podejscia, ze masz 5 lat od ukonczenia studiow w zakresie bhp.
Decyzję niech podejmie Twoj pracodawca, ale przekaż mu obydwie wersje. Ryzyko jest po jego stronie - niech decyduje.
Z tym, że to ryzyko jest raczej nieduże - Wystąpienie PIP (pokontrolne), że masz niezwłocznie ukonczyc szkolenie (w razie gdyby PIP akurat miał do tematu to drugie podejście ;-) )

ilonek

Wysłany: 2018-10-28, 16:51   

Dziękuję za odpowiedź, bardzo rozsądne podejście. Pracodawca z pewnością decyzję pozostawi mnie, więc zrobię w grudniu. ;-)

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2018-10-29, 18:51   

ewania napisał/a:
jedni mówią, że nie musisz robic, a drudzy, że trzeba,

Osobiście uważam, że należałoby zrobić tak jak mówi przepis - w ciągu 12 miesięcy od podjęcia pracy na stanowisku pracownika służby bhp.
Chociażby z tego względu, że moim i chyba nie tylko moim zdaniem takie szkolenie dla pracowników służby bhp daje więcej wiadomości i ugruntowuje wiedzę zdobytą na studiach / podyplomówce bhp.

ilonek

Wysłany: 2018-10-29, 21:12   

Dokładnie, masz rację zupełną. A czy polecisz mi jakąś firmę? Myślałam o Tarbonus

slomka007

Wysłany: 2018-10-30, 07:18   

Przeszedłem szkolenie okresowe w październiku w Tarbonus w Poznaniu i osobiście nie polecam. W ofercie było wszystko pięknie przedstawione, jednak nijak miało się to do rzeczywistego szkolenia.

ilonek

Wysłany: 2018-10-30, 22:39   

Oo, ciekawe jak jest w odziale w Krakowie bo wstepnie się zglosilam. No moze jeszcze cos godnego ktos mi poleci. Bardzo dziekuje za opinię

Odpowiedz do tematu