Poprzedni temat «» Następny temat
Wykaz prac szczególnie niebezpiecznych
Autor Wiadomość
lukasso12

Wysłany: 2018-03-12, 19:09   Wykaz prac szczególnie niebezpiecznych

Przygotowuje w swoim zakładzie pracy wykaz prac szczególnie niebezpiecznych. Wstępnie zaklasyfikowałem je do prac szczególnie niebezpiecznych w myśl obowiązujących przepisów. Mam jednak wątpliwości i proszę o pomoc.

1.Czy praca sprzątaczki używającej substancji i preparatów chemicznych- popularne detergenty do sprzątania (materiały niebezpieczne) oraz sporadycznie pracującej na drabinie, na wysokości do 2m, klasyfikuje się do prac szczególnie niebezpiecznych?
2.Czy praca pracowników obsługi, pracujących dorywczo na drabinie do i powyżej 2m oraz obsługujących elektrowciąg łańcuchowy na rampie załadunkowo-rozładunkowej, na wysokości 4m (pracują w szelkach bezp. podpiętych do urządzenia samohamownego), klasyfikuje się do prac szczególnie niebezpiecznych?

Przy wykonywaniu prac szczególnie niebezpiecznych, pracodawca musi zapewnić:
bezpośredni nadzór nad tymi pracami wyznaczonych w tym celu osób, instruktaż pracowników, w szczególności obejmujący: imienny podział pracy, kolejność wykonywania zadań, wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy przy poszczególnych czynnościach, pracę na pisemne polecenie, postępowanie w sytuacjach awaryjnych.

Prace o których mowa w punktach 1 i 2, wykonywane są najczęściej przez pojedyńcze osoby, zwłaszcza podczas pracy na rampie załadunkowo-rozładunkowej. Jak w takiej sytuacji zapewnić bezpośredni nadzór nad tymi pracami czy zapewnienie instruktażu obejmujacego min. imienny podział pracy i kolejność wykonywania zadań? (mała ilość osób zdolnych wykonywać powierzone obowiązki).

elx2

Wysłany: 2018-04-17, 19:05   

1. i 2. - prace szczególnie niebezpieczne zgodnie z rozporzadzeniem. Nadzór należy zapewnić. Wymogi należy spełnić.

elx2

Wysłany: 2018-04-17, 19:09   

Ale: czy praca szczególnie niebezpieczna wykonywana codziennie na polecenie pisemne, wymaga codziennego polecenia? Czy może być wpisana, np. jako polecenie słuzbowe, z zaznaczeniem od dnia.... do odwołania?

bogwoj

Wysłany: 2018-04-19, 09:40   

elx2 napisał/a:
Ale: czy praca szczególnie niebezpieczna wykonywana codziennie na polecenie pisemne, wymaga codziennego polecenia? Czy może być wpisana, np. jako polecenie słuzbowe, z zaznaczeniem od dnia.... do odwołania?

Nie wchodź w żadne polecenia pisemne - przepisy tego nie wymagają.
Stwórz procedurę realizacji prac [instrukcję], w której zawrzyj zasady prowadzenia: "bezpośredni nadzór nad tymi pracami wyznaczonych w tym celu osób, instruktaż pracowników".

lukasso12

Wysłany: 2018-04-19, 21:20   

Czy mogę stworzyć instrukcje(procedurę) wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych jednorazowo( z określeniem osób które będą nadzorować te prace, osób przypisanych do jej wykonywania, osób które udzielą instruktażu w tym określą szczegółowe wymagania bhp)?

gruhaa 

Wysłany: 2018-04-20, 15:11   

elx2 napisał/a:

Są prace zaliczane do szczególnie niebezpiecznych, które ludzie wykonują codziennie. I tylko na polecenie pisemne.

Amlekin

Wysłany: 2018-04-26, 01:57   

a to nawet nie wiedziałem :O

kamilo

Wysłany: 2018-10-29, 09:17   

Witam wszystkich.
A proszę o pomoc, w moim zakładzie mam spawaczy, którzy pracują na hali i mają przygotowane stanowiska.
Czy tych pracowników powinienem szkolić co roku i uwzględnić w wykazie prac niebezpiecznych?
Prace spawalnicze traktuje się jako pożarowo niebezpieczne, no chyba że są wykonywane w przestrzeniach zamkniętych lub w strefach zagrożonych pożarem czy wybuchem.

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2018-10-29, 19:14   

Spawanie zalicza się do prac niebezpiecznych, a więc szkolenie co najmniej raz w roku.

kamilo

Wysłany: 2018-10-30, 12:24   

Witam,
Panie Andrzeju a proszę mi powiedzieć jakie akty prawne nakazują bezwzględnie wszystkich spawaczy szkolić min. raz w roku?
Nie mam zamiaru się kłócić tutaj, chodzi mi raczej o mocny argument dla pracodawcy.
Roz. ogólne mówi tylko o pracach spawalniczych na terenie budowy, za pisemnym pozwoleniem

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2018-10-30, 14:56   

kamilo napisał/a:
Nie mam zamiaru się kłócić tutaj, chodzi mi raczej o mocny argument dla pracodawcy.

Ja też nie mam takiego zamiaru.
W związku z tym odsyłam do ogólnych przepisów bhp oraz rozporządzenia w sprawie szkolenia w dziedzinie bhp - tam znajdziesz odpowiedź na swoje pytanie.

ewania 

Pomogła: 21 razy
Wysłany: 2018-10-30, 16:16   

W przepisach "ogólnych bhp" nie napisano "na wprost", że każde spawanie jest pracą szczególnie niebezpieczną.
Ale nie zmienia to faktu, że taką jest. I ja bym ją też tak traktowała w kontekście szkoleń.
Warto też poczytać np. tutaj > https://swiatpvc.pl/spawacz-zawod-szczegolnie-niebezpieczny-zagrozenia-i-skutki/

Odpowiedz do tematu