Poprzedni temat «» Następny temat
Jakie krzesło do pracy na stanowisku inżynier elektronik
Autor Wiadomość
Rafał O.
Koordynator ds. BHP

Wysłany: 2018-09-26, 09:29   Jakie krzesło do pracy na stanowisku inżynier elektronik

Witam,

mam pytanie dotyczące wyposażenia stanowiska pracy w krzesło na stanowisku Inżynier Elektronik w serwisie automatyki przemysłowej. Dnia dzisiejszego podszedł do mnie pracownik z informacją, że nie będzie używać naszych krzeseł (są to krzesła warsztatowe, z oparciem, podłokietnikami, podpórką pierścieniową pod nogi oraz regulacją wysokości), ale nie posiadają kółek, o które pracownik wnioskuje. Czy są jakieś akty prawne, dokumenty określające rodzaje krzeseł na dane stanowiska pracy ? Może są jakieś wymagania dot. bezpieczeństwa pożarowego ? Czy jest to kwestia naszych wewnętrznych ustaleń w firmie, że takie krzesła mogą być. Dodam, że pracownik na stanowisku pracy wykonuję czynności precyzyjne np. lutowanie elementów o wymiarach 1x1 mm.
Pozdrawiam

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2018-09-26, 09:47   

Trudno doradzać nie znając zakresu czynności tego pracownika.
Biorąc jednak pod uwagę ergonomię, tj. częste wstawanie, przemieszczanie się w granicach stanowiska pracy, to wyposażenie w krzesło obrotowe na 5 kółkach (takie jak dla stanowisk z obsługą monitora ekranowego / komputera), byłoby najlepszym rozwiązaniem, a wyposażenie w takie krzesło nie powinno stwarzać żadnych problemów.

Rafał O.
Koordynator ds. BHP

Wysłany: 2018-09-26, 09:53   

Andrzeju,

a więc, jeśli chodzi o czynności pracownika to między innymi należy do nich, wcześniej wspomniane przeze mnie precyzyjne lutowanie. Dodatkowo pracownik ten, wykonuje czynności pomiarowe na stanowisku pracy, porusza się po hali w celu pobierania potrzebnych elementów z magazynu części, myje elektronikę, więc wstaje dość często z stanowiska - nie licząc przerw w pracy myślę, że spokojnie z 10-15 razy w ciągu zmiany.

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2018-09-26, 10:24   

Tak jak wcześniej pisałem:
Andrzej J.S napisał/a:
krzesło obrotowe na 5 kółkach (takie jak dla stanowisk z obsługą monitora ekranowego / komputera), byłoby najlepszym rozwiązaniem, a wyposażenie w takie krzesło nie powinno stwarzać żadnych problemów.

Ps.
Nie do wszystkiego musisz mieć przepis - wystarczy logika i chęci.

Krzesło jest wyposażeniem stanowiska pracy i jeśli nie ma przepisu określającego jego rodzaj (jak np. przy stanowisku komputerowym), to stanowisko pracy wyposażasz w krzesło najbardziej ergonomiczne.

Rafał O.
Koordynator ds. BHP

Wysłany: 2018-09-26, 10:34   

Bardzo dziękuje za odpowiedź. W kwestii logiki i chęci to wiem że temat ten był już nie raz poruszany u mnie w zakładzie, a że pracuje dość krótko to nie znałem wcześniejszej sytuacji. Też wydawało mi się, że krzesło z kółkami może być, ale wolę upewnić się na odpowiednim forum. Raz jeszcze dziękuje Andrzej za informację :)

Andrzej J.S 
Spec. BHP - emeryt

Wysłany: 2018-09-26, 13:49   

Cytat:
Raz jeszcze dziękuje Andrzej za informację :)

Nie ma za co ;-)

Odpowiedz do tematu